Harabinov senát prepustil z väzby údajného bossa Mišenku

Viliam Mišenka
bvinený z viacerých vrážd Viliam Mišenka (uprostred) počas príchodu do priestorov Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Údajného mafiánskeho bossa Viliama Mišenku v stredu senát Najvyššieho súdu SR prepustil z väzby.

Ako pre novinárov vyhlásil predseda senátu Štefan Harabin, sťažnosti Mišenku súd vyhovel z dôvodu, že vo väzbe strávil dokopy 29 mesiacov, aj keď podľa zákona bola pre neho prípustná väzba v dĺžke 27 mesiacov. Podľa informácii agentúry SITA z justičných zdrojov, Mišenku na základe uznesenia Najvyššieho súdu SR prepustili z Ústavu na výkon väzby v Nitre o 11:55. Uznesenia NS SR má agentúra SITA k dispozícii.

Podľa Harabina neboli v prípade splnené väzobné podmienky. „Boli tam začaté paralelné trestné stíhania. V jednej veci bol vo väzbe, stíhanie bolo zastavené. Následne bol vzatý do väzby v druhej veci, tam bol oslobodený, a keď bol oslobodený, tak bol zobratý do tretej väzby,“ povedal Harabin.

Senát podľa neho nemohol rozhodnúť inak, pretože by porušil judikatúru Medzinárodného súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ako aj Najvyššieho súdu SR. Účelové delenie trestných vecí na viaceré časti je podľa Harabina nezdravou a nezákonnou praktikou. Podľa neho týmto rozhodnutím senát zabránil tomu, aby si Mišenka uplatňoval odškodné na Ústavnom súde SR alebo v Štrasburgu. „Boli sme povinní zabrániť ďalším škodám a nezákonnosti,“ dodal Harabin.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan HarabinViliam Mišenka