Haraus vybojoval v slalome bronz, Slováci získali na paralympiáde v Pekingu šesť medailí

Miroslav Haraus, Maroš Hudík

Spolu šesť medailí získali slovenskí športovci na zimných paralympijských hrách v čínskom Pekingu, o všetky sa postarali reprezentanti v paraalpskom lyžovaní. Bilanciu v nedeľu uzavrel Miroslav Haraus, ktorý k bronzu v obrovskom slalome pridal rovnaký kov aj v slalome.

S navádzačom Marošom Hudíkom bol tretí aj po prvom kole slalomu, v druhom si udržal svoju pozíciu. Víťazom kategórie zrakovo znevýhodnených mužov sa stal obhajca prvenstva z Pjongčangu 2018 Talian Giacomo Bertagnolli, ktorý triumfoval s náskokom 28 stotín sekundy pred Rakúšanom Johanessom Aignerom, tretí Haraus na prvú priečku stratil v súčte 9,40 s.

Haraus považuje Peking za skvelú skúsenosť

„Peking bola skvelá skúsenosť. Nezameral som sa na počet medailí, ale najmä na svoje výkony. Viem totiž, že keď zo seba vydám maximum, dosiahnem kvalitné umiestnenie,“ zhodnotil Haraus po zisku svojej siedmej paralympijskej medaily, piatej bronzovej.

Mimoriadne dobre si počínal aj úplne nevidiaci Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová), ktorý bol po prvej jazde siedmy a napokon ho klasifikovali na 6. pozícii. Smolu ma Jakub Krako (nav. Branislav Brozman) – po prvom kole mu patrila 5. pozícia, no druhú jazdu nedokončil po zaváhaní v dolnej časti trate.

France sa predstavil ako posledný Slovák

Medzi stojacimi mužmi obsadil Martin France solídnu 12. priečku a bol posledným zo Slovákov, ktorý sa predstavil na ZPH 2022. Práve France bude vlajkonosičom slovenskej výpravy na záverečnom ceremoniáli, ktorý sa uskutoční v nedeľu o 13.00 h SEČ.

Zo šiestich medailí pre slovenskú výpravu po dve získali Henrieta Farkašová, Alexandra Rexová a Miroslav Haraus. Najúspešnejšia slovenská paralympionička Farkašová brala zlato v zjazde a superkombinácii, iba 16-ročná debutantka na tomto fóre Rexová brala zlato v super G a bronz v slalome, Haraus bol okrem slalomu bronzový aj v obrovskom slalome. Okrem toho si slovenskí športovci pripísali viacero 4. miest vrátane hráčov v curlingu na vozíku.

Viac k osobe Alexandra RexováBranislav BrozmanGiacomo BertagnolliHenrieta FarkašováJakub KrakoJohannes AignerMarek KubačkaMária ZaťovičováMaroš HudíkMartin FranceMiroslav Haraus