Harden z NBA si vyhliadol futbalový klub, chce napodobniť legendárneho LeBrona

James Harden, NBA
James Harden v drese Houstonu. Foto: SITA/AP

Špičkový basketbalista zámorskej NBA James Harden oznámil, že vstupuje do futbalového priemyslu. Najužitočnejší hráč základnej časti ročníka 2017/2018 uviedol, že sa stal spoluvlastníkom klubu účastníka Major League Soccer – Houston Dynamo.

Hardena už pred niekoľkými dňami zahliadli, ako z tribúny štadióna spomenutého klubu sleduje zápas dvoch popredných európskych značiek Bayernu Mníchov a Realu Madrid (3:1).

Dlhodobá investícia

Podľa finančných expertov sú v tomto období kluby MLS považované za veľmi dobré dlhodobé investície, a to aj napriek tomu, že zatiaľ generujú veľmi nízke príjmy oproti iným populárnym športom na severoamerickom kontinente.

Pre jedného z najlepšie platených športovcov súčasnosti Hardena to navyše nemusí predstavovať rizikový krok, keďže už teraz si môže byť istý, že v novej sezóne 2019/2020 zarobí v tíme Houston Rockets približne 38 miliónov dolárov.

Ako 29-ročný je Harden momentálne na vrchole svojej kariéry v NBA. Nie je však prvým basketbalistom, ktorý sa rozhodol investovať vo futbale. Už v roku 2011 LeBron James kúpil dvojpercentný podiel v anglickom FC Liverpool.

Magazín Forbes vtedy napísal, že Jamesa to stálo 6,2 milióna dolárov. Prešlo osem rokov a jeho podiel je aj vďaka tohtoročnému triumfu „The Reds“ v Lige majstrov päťkrát hodnotnejší – na úrovni 32 miliónov dolárov.

Imidž na globálnej úrovni

Harden priznal, že za jeho vstupom do futbalu je taktiež snaha propagovať vlastnú značku aj v iných oblastiach ako iba v basketbale. „Môžem budovať svoj imidž na globálnej úrovni. Rovnako ako LeBron James v spojení s FC Liverpool,“ poznamenal.

Rovnako aj pre Houston Dynamo môže byť spojenectvo s Hardenom plusové. Klub ročne minie na platy hráčov dovedna 8 miliónov dolárov, čo je zlomok Hardenových príjmov. V roku 2017 predstavovali príjmy Dynama sumu 28 miliónov.

Práve Harden môže pre účastníka MLS znamenať nárast ziskov, keďže tento hráč v najbližších štyroch rokov sám zarobí takmer 400 miliónov dolárov, z toho 200 miliónov vďaka reklamnej zmluve s jedným z najväčších svetových výrobcov športového náčinia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe James HardenLeBron James