Hasiči na Spiši odčerpávali vodu zo zaplavených domov

Hasiči, záplavy
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

POPRAD 24. augusta (WEBNOVINY) – Búrky a intenzívne dažde spojené s krúpami spôsobili problémy vo viacerých obciach okresov Spišská Nová Ves a Poprad.

Podľa informácií z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi hasiči zasahovali v utorok podvečer v meste Spišská Nová Ves v mestskej časti Ferčekovce, kde vyťahovali vodu z piatich zatopených pivníc.

Zaplavený bol aj železničný podjazd v centre mesta. Tam však hasiči nezasahovali, voda musela len odtiecť do kanalizácie, ktorá nestíhala odvádzať prívalovú vodu. V Smižanoch hasiči vyťahovali vodu z jednej pivnice a jednej garáže rodinného domu. Na Čingove hasiči vyťahovali vodu zo zaplavenej kotolne a elektrocentrály v hoteli Čingov.

Vodu z dvoch pivníc a jednej garáže odčerpávali hasiči aj v obci Spišské Tomášovce. V obci Letanovce starosta vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity. Prívalové dažde zaplavili jedáleň miestnej základnej školy. Keďže v utorok večer voda do objektu neustále pritekala, hasiči budú odčerpávať vodu z jedálne až dnes. Prívalové dažde spôsobili problémy aj v okrese Poprad. V meste Poprad zasahovali hasiči na Jesennej ulici, kde upchatá kanalizácia nestíhala odvádzať vodu.

Popradskí hasiči zasahovali aj v Spišskom Štiavniku na Priečnej ulici, kde odčerpávali vodu z niekoľkých rodinných domov. Vodu odčerpávali hasiči aj vo Vydrníku. Tu pomáhali aj pri čistení a uvoľňovaní upchatej kanalizácie, ktorá nestíhala odvádzať vodu. Popradskí hasiči zasahovali aj v Tatranskej Lomnici, kde však len uvoľnili poklopy kanalizácie, ktoré nestíhali odvádzať prívalové vody.

Vyhlásili III. stupeň

„Následkom intenzívnej zrážkovej činnosti sa v utorok popoludní zvýšili vodné hladiny na tokoch Hnilec, Havraní potok, Biela Voda, Brusník a Holubnica. Prívalový dážď spôsobil náhly vzostup vodných hladín aj na ich prítokoch. To si vyžiadalo vyhlásenie III. stupňov povodňovej aktivity na toku Brusník v Letanovciach, Smižanoch a Spišskej Novej Vsi,“ uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj na Hnilci v Mlynkoch, kde sa z brehov vyliali prítoky Biela voda a Havraní potok. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku ešte v utorok zabránili väčším škodám na majetku občanov pomocou vriec naplnených pieskom. Vodné toky kulminovali okolo 22:00 a následne poklesli vodné hladiny v horných úsekoch. Vodohospodári zaznamenali vzostup aj na prítoku do nádrže Palcmanská Maša, ktorý pretrvával od 19:00 do 21:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom