Povodne na Slovensku: V Banskej Bystrici zatopilo pavilón nemocnice, vytrvalý dážď komplikuje aj situáciu v Prešove (foto)

Povodne, záplavy
Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 18. mája 17:00

Hasiči v súvislosti s povodňou situáciou a intenzívnym dažďom zasahovali od rána do 12:00 celkovo 79-krát.

Ako informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), situácia je naďalej najvážnejšia v Žilinskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná 27-krát.

Situácia sa začína zhoršovať aj na východnom Slovensku, kde hasičov v Prešovskom kraji privolali doposiaľ k 14 udalostiam súvisiacich s nepriaznivým počasím, v Košickom kraji zasahovali 11-krát.

Turiec sa vylieva aj pri centre Tulip

Hasiči vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zatopených pivníc, priestorov a ulíc, odstraňovali nánosy bahna, čistili priepusty, odstraňovali prekážky z vodných tokoch a na mnohých miestach vykonávali monitoring vodných tokov.

Hasiči zasahovali aj v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka (okres Zvolen), kde vo vodných tokoch uviazli osobné motorového vozidlá aj s osobami. Ako informovala Križanová, osoby sa z vozidiel z dôvodu silného prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V Hronskej Breznici zostala vo vozidle uviaznutá jedna osoba, v Ostrej Lúke sa vo vozidle nachádzali dve osoby. Hasičom sa všetky osoby podarilo pomocou člnov zachrániť a presunúť do bezpečia. Hasiči následne pracovali na vytiahnutí automobilov z vodných tokov. Pri udalostiach sa nikto nezranil a všetky osoby sú v poriadku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Martinská samospráva upozorňuje obyvateľov mesta na vylievanie rieky Turiec z koryta. Najvážnejšia situácia je v lokalite pri obchodnom centre Tulip, situáciu operatívne rieši mestský dobrovoľný hasičský zbor.

„V lokalite sú umiestňované vrecia s pieskom a iné prostriedky na zabránenie povodne. Krízový štáb mesta Martin bude lokalitu monitorovať a v prípade zhoršenia situácie príjme ďalšie opatrenia. Žiadame obyvateľov o opatrnosť a odporúčame nezdržiavať sa v okolí rozvodnených riek a potokov,“ uviedla martinská radnica.

Protipovodňové bariéry pri štadióne

Ako informuje Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) vo svojom profile na sociálnej sieti, hasiči v Banskej Bystrici od skorých ranných hodín stavali pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron.

Intenzívne dažde spôsobili v pondelok 17. mája problémy vo viacerých častiach mesta pod Urpínom. „Kritické úseky spolu so všetkými zainteresovanými zložkami monitorujeme a máme ich pod kontrolou,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko s tým, že podľa informácií od Slovenského vodohospodárskeho podniku vyliatie Hrona z koryta nehrozí a jeho hladina by sa mala počas dňa stabilizovať.

Počas týchto udalostí zasahovalo do utorňajšieho rána celkom 912 príslušníkov HaZZ a členov dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO), ktorí zasahovali s 258 kusmi hasičskej techniky. Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú, vykonávajú protipovodňové opatrenia, odčerpávajú vodu a odstraňujú následky intenzívneho dažďa.

Hasiči, záplavy
Hasiči v Banskej Bystrici od skorých ranných hodín stavajú pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron. Foto: www.facebook.com

Ako informuje hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, mesto v pondelok o 20:30 vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity. Všetky záchranné zložky preto počas noci monitorovali jednotlivé lokality a v kritických úsekoch, v ktorých to bolo nevyhnutné, postavili protipovodňové bariéry. Členovia povodňovej komisie mesta spolu s príslušníkmi mestskej polície aktuálne zisťujú vzniknuté škody priamo v teréne.

„Situáciu sme sledovali počas celej noci a pokračujeme od skorého rána. Pravidelne zasadá povodňová komisia mesta a v súčinnosti so Slovenským vodohospodárskym podnikom a HaZZ vyhodnocujeme stav vo všetkých mestských častiach. Obyvateľov žiadame, aby prípadné problémy a vzniknuté škodové udalosti nahlasovali na známej linke mestskej polície 159. So záchrannými zložkami sa ich budeme snažiť priebežne odstraňovať. Podľa informácií od vodohospodárov a Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa situácia mala okolo obeda upokojiť a Hron by nemal kulminovať,“ informuje primátor s tým, že krízový štáb mesta sa zároveň snaží v teréne zabezpečiť všetkým záchranným zložkám teplý čaj, kávu a polievku.

Banská Bystrica sumarizuje škody 

Členovia povodňovej komisie mesta tiež v popoludní sumarizovali škody spôsobené intenzívnymi dažďami. Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, samospráva začne s odstraňovaním škôd podľa poradia dôležitosti.

Podľa oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí sa napriek vysokej hladine rieky Hron nič mimoriadne neudialo. Mesto vykonalo dočasné organizačné opatrenia – uzatvorilo parkovisko na Hronskom predmestí, ktoré patrí k záplavovému územiu. Voda zaplavila podchod na Štefánikovom nábreží, kde pracovníci zmluvného dodávateľa mesta spoločnosti MIS odčerpávajú vodu.

„V Podlaviciach na Mlynskej ulici intenzívne dažde spôsobili zosuv skál, ktoré boli okamžite odpratané z cesty. V tejto lokalite zároveň potok Tajovka podmyl časť komunikácie, na základe čoho správca toto miesto označil dočasným dopravným značením,“ popisuje ďalšie škody hovorkyňa.

Dve škodové udalosti spôsobil aj Malachovský potok, ktorý podmyl breh, na základe čoho sa zosunula časť cesty a štyri rodinné domy sú odrezané od okolia. Druhá škodová udalosť je v Radvani na mostíku pri Furmanskej krčme, ktorý podmylo a odtrhlo. „Nakoľko samospráva ho neeviduje vo svojom majetku, osloví vlastníka susediacej nehnuteľnosti, ako aj správcu toku na odstránenie prekážky,“ doplnila Marhefková.

„Odborné útvary primerane označili všetky nebezpečné miesta a v krátkom čase sa budeme venovať odstráneniu škôd, najskôr dočasnými opatreniami a potom trvalým riešením. Ďakujem všetkým zamestnancom a záchranným zložkám, ktoré dnes promptne celý deň v teréne pomáhajú s odstraňovaním následkov silného lejaku,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Problémy mala aj nemocnica

V Banskej Bystrici zatopilo v dôsledku silných pondelkových dažďov aj pavilón Oddelenia infektológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, ktorý sídli v starom nemocničnom areáli.

Ako nemocnica informuje na sociálnej sieti, spôsobilo to výpadok elektriky, a tým aj kúrenia. Vzhľadom na vzniknutú situáciu nie je v budove možné v tejto chvíli zabezpečovať zdravotnú starostlivosť a celé oddelenie museli presťahovať do nového nemocničného areálu.

Infektologickým ambulanciám budú dočasne vyhradené priestory na Oddelení urgentného príjmu. „Pacienti budú umiestnení na Oddelení pneumológie a ftizeológie, kde sú reprofilizované lôžka pre pacientov s COVID-19,“ uvádza nemocnica s tým, že v čase havárie bolo na infektológii hospitalizovaných osem pacientov s ochorením COVID-19 a dvaja postcovidoví pacienti.

Oddelenie infektológie je jedným z dvoch v celom Banskobystrickom kraji avšak svojou kapacitou a rozsahom poskytovanej starostlivosti v odbore infektológia je jediným v kraji. Pandémia naplno ukázala, akým strategickým pracoviskom toto oddelenie je, pretože na oddelenie prevážali pacientov s COVID-19 z nemocníc z celého kraja.

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti v kontexte pandémie, ale aj výrazne opotrebenej infraštruktúry, vnímame tému riešenia otázky vybudovania a presťahovania odboru infektológie do novej nemocne ako vysoko aktuálnu,“ dodáva nemocnica.

Upravená trasa linky 21 v Prešove

Situáciu so zvýšeným stavom hladín riek a potokov rieši aj mesto Prešov. V teréne sú členovia dobrovoľného hasičského zboru aj prešovská mestská polícia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okres Prešov výstrahu 2. stupňa pred povodňami. Mesto zatiaľ žiadny stupeň povodňovej aktivity nevyhlásilo.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, mestskí policajti od rána nepretržite kontrolujú hladiny všetkých vodných tokov na území mesta, teda riek Torysa a Sekčov, Švábskeho potoka a Teriakovského potoka.

V lokalitách, kde voda zaplavila cestu, prípadne sa vyliala mimo koryta, zasahujú členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Prešov. „Hasiči zasahujú na Rúrkach, aj pri železničnom podjazde na Jilemnického ulici. V lokalite Vydumanec čiastočne zatopilo pozemky pri rodinných domoch a pivničné priestory niekoľkých domov. Na Palárikovej ulici spadol strom, v dôsledku čoho bola neprejazdná časť komunikácie,“ informovala Šitárová s tým, že strom už odstránili hasiči.

„Momentálne nie je potrebné na území mesta Prešov vyhlásiť stupeň povodňovej aktivity. Ďalší postup však bude závisieť od vývoja počasia,“ skonštatovala tlačová referentka.

Dopravný podnik mesta Prešov zároveň upozorňuje cestujúcich, že z dôvodu zvýšenej hladiny rieky Sekčov a neprejazdnej cesty vo Finticiach premáva linka 21 po upravenej trase a je rozdelená na dve časti: oblasť mesta a Nižnej Šebastovej obsluhuje jeden autobus, oblasť Fintíc cez Kapušany obsluhuje druhý autobus.

„Prestup cestujúcich z linky 21 do oblasti Išľa smerom do Fintíc je zabezpečený na zastávke Vranovská. Cestujúci smerujúci z mesta do Fintíc nemusia prestupovať. V smere z Fintíc do mesta je možné prestúpiť na iné linky na zastávke Vranovská. Vodiči autobusov budú cestujúcich informovať o prestupe,“ informovala Šitárová.

Z dôvodu neprejazdnej cestnej komunikácie na Kútoch a Surdoku, kde je takisto zvýšená hladina rieky Sekčov, premáva linka 41 až do odvolania po skrátenej trase, len po zastávku Koryto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zbor