Hasičom sa nepáči zdanenie výsluhových dôchodkov

Hasiči
Mengusovce

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Odborový zväz Zboru väzenskej a justičnej stráže je proti prípadnému zdaňovaniu výsluhových dôchodkov, ktoré sa objavilo v návrhu konsolidačných opatrení vlády.

Agentúru SITA o tom informoval predseda Odborového zväzu Zboru väzenskej a justičnej stráže Ivan Caban.

Nezdaňujú sa predsa ani iné dôchodky v Slovenskej republike,“ reagoval. Nápad sa nepáči ani hasičom. „Nie sme takýmto návrhom nadšení,“ uviedol pre SITA Daniel Petrovič z hasičských odborov.

Dúfame, že od toho ustúpia,“ dodal.

Policajti nechcú byť vo zvyšovaní odvodov sami

TB: 7 hriechov ministerstva vnútra SR
Foto: SITA/Michal Svítok

Okrem zdanenia výsluhových dôchodkov sa spomínalo aj zvýšenie odvodov do dôchodkového sporenia.

Už dnes si policajti a ostané zložky platia vyššie dôchodkové poistenie ako ľudia v civilnej sfére.

A mohlo by ešte rásť, čo pripustil aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Čo sa týka prípadného zvýšenia odvodov policajtov a vojakov do osobitného systému, je to vecou odbornej diskusie,“ uviedol Caban. Podľa jeho slov sa k prípadným návrhom postavia zodpovedne.

Uvedomujeme si nutnosť stabilizovania osobitných účtov v jednotlivých ozbrojených zboroch,“ dodal. So zvýšením odvodu by prípadne súhlasili aj policajní odborári. Majú však podmienku, aby sa na zvýšení odvodu nepodieľali sami.

Keďže nie je iné riešenie, tak budeme musieť na ten dôchodkový mechanizmus prispievať my, ale aj zamestnávateľ, ktorý takýchto policajtov potrebuje,“ povedal pre agentúru SITA predseda odborového zväzu polície Miroslav Litva.

Kaliňák chce stabilné sociálne zabezpečenie

Minister vnútra Robert Kaliňák má do mesiaca pripraviť konkrétny návrh zmien v oblasti sociálneho zabezpečenia ozbrojených zložiek.

Zmeny budú vychádzať z toho, aby systém bol udržateľný, aby nikto z funkčných policajtov, hasičov, colníkov, príslušníkov SIS, vojakov, príslušníkov ZVJS a NBÚ nebol primárne poškodený a cítil, že ten príspevok, ktorý v rámci tej reformy všetci do toho dáme, bude znamenať stabilné sociálne zabezpečenie,“ opísal zámery Kaliňák.

Osobitný účet ministerstva vnútra je aj napriek vyšším odvodom v deficite – k 15. júnu bol schodok asi 15 miliónov eur. Príčin je viacero. V roku 2011 policajtom krátili fond mzdových prostriedkov, čím klesli príjmy na osobitnom účte asi o sedem percent. V rokoch 2010 a 2011 odišiel do výsluhy veľký počet policajtov a hasičov – 3 391 ľudí. V predchádzajúcich dvoch rokoch bol odchod polovičný. Okrem toho dva roky nedošlo k valorizácii platov, ale valorizácia dôchodkov zostala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák