Hasičov zamestnával búrlivák, v Tatrách odstavil lanovky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lanovka
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 17. marca (WEBNOVINY) – Silný vietor odstavil niektoré lanovky vo Vysokých Tatrách. Mimo prevádzky je momentálne prakticky celé stredisko Tatranská Lomnica.

„Na Lomnickom štíte dosahuje vietor rýchlosť až 30 metrov za sekundu (108 kilometrov za hodinu, pozn. red.), na Skalnatom plese 26 metrov za sekundu (94 kilometrov za hodinu, pozn. red.),“ uviedla Zuzana Fabianová zo spoločnosti Tatry Moutain Resorts. V prevádzke je stredisko Štrbské Pleso, kde vietor dosahuje rýchlosť 16 metrov za sekundu.

Dobré podmienky na lyžovanie, no vietor

Tu je mimo prevádzky len lanovka Furkota. „Ihneď, ako klesne rýchlosť vetra, lanovky v Tatranskej Lomnici budú opäť v prevádzke. Podobná situácia bola aj v nedeľu,“ dodala Fabianová.

Vo Vysokých Tatrách sú stále dobré podmienky na lyžovanie. Cez víkend pribudlo na zjazdovkách niekoľko centimetrov prírodného snehu. V Tatranskej Lomnici je do 55 centimetrov snehu a na Štrbskom Plese je do 65 centimetrov snehu.

Pocasie shmu vietor
Foto: www.shmu.sk

Hasiči sa pre vietor nezastavili

Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali počas víkendu pri odstraňovaní následkov silného nárazového vetra, ktorý na mnohých miestach poškodil alebo strhol strechy, vyvracal stromy, lámal konáre, poškodil elektrické vedenie či domové brány. Žiadne zranenie ľudí v tejto súvislosti hasiči v kraji našťastie neevidujú.

„Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Trnavskom kraji vykonali v sobotu a nedeľu 40 zásahov technického charakteru, ktoré sa týkali odstraňovania následkov silného nárazového vetra,“ povedal ich hovorca Tomáš Bílik. Najviac, až 24 zásahov, majú za sebou hasiči z Trnavy, osemkrát vyrážali do terénu hasiči z Galanty a štyrikrát z Dunajskej Stredy. V Skalici mali v súvislosti s počasím dva výjazdy v Piešťanoch a Senici jeden.

Hasiči v Nitrianskom kraji zasahovali počas víkendu viac ako dvadsaťkrát. Dnes dopoludnia hasiči v Leviciach odstraňovali vyvalený strom a v Štúrove zlomený stĺp pouličného osvetlenia. V nedeľu od rána zasahovali v Leviciach, keď pomáhali pri upevňovaní odtrhnutého plechu na streche výškovej budovy na Dopravnej ulici. „Najviac výjazdov sme mali v nedeľu popoludní, keď spadnuté stromy strhli elektrické vedenie v Kolárove, v Hornom Ohaji a v obci Rúbaň a premávku blokovali konáre a stromy v Bábe, Klasove, Čechynciach, Veľkom Záluží, v Nitre – Dolných Krškanoch, v Leviciach a v obci Veľký Ďúr,“ informoval hovorca nitrianskych krajských hasičov Viliam Pánsky.

Polámané stromy v Petržalke

Hasiči v Bratislavskom kraji zasahovali pre silný vietor počas víkendu 44-krát. Ako informovalo Operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru v Bratislave, vo väčšine prípadov odstraňovali padnuté stromy, bilbordy a uvoľnené plechy striech, nezranil sa nikto.

Auto
Foto: SITA/Viktor Zamborský

V sobotu 15. marca mali dva výjazdy v Bratislave, zasahovali v okrese Bratislava I a Bratislava III. V nedeľu 16. marca mali hasiči v Bratislavskom kraji pre silný vietor 42 výjazdov. Z toho v okrese Bratislava I mali päť výjazdov, v Bratislave II osem výjazdov, v okrese Bratislava III boli tri výjazdy, v Bratislave IV štyri výjazdy a v Bratislava V bolo 12 výjazdov. Sedemkrát zasahovali hasiči v Pezinku, raz v Senci, v Malackách zasahovali dvakrát.

Silný vietor v nedeľu 16. marca spôsobil škody aj v bratislavskej Petržalke. Ako informuje mestská časť na svojej internetovej stránke, na Starohájskej ulici až po Gwerkovu momentálne odstraňujú zamestnanci Miestneho podniku verejnoprospešných služieb šesť vyvrátených stromov.

Veľký zlomený topoľ nahlásili aj zo Štátneho závodiska. Menšie polámané stromy či konáre nahlásili obyvatelia z Fedinovej, Budatínskej, Furdekovej a mnohých ďalších ulíc. Zamestnanci budú postupne následky silného vetra odstraňovať. Polámané a vyvrátené stromy môžu Petržalčania nahlásiť na zelenej linke

02 / 63 820 158

.

Tretí stupeň lavínového nebezpečenstva na horách

V pondelok ráno bolo na horách zamračené, hmlisté počasie, na mnohých miestach ešte so slabým snežením. Mierne sa oteplilo, teplota vzduchu sa pohybovala od -7° C do +5° C, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Fúkal čerstvý až silný vietor severných a západných smerov s rýchlosťou do 45 km/hod, na hrebeňoch Nízkych Tatier ešte bola víchrica s rýchlosťou do 110 kilometrov za hodinu, v nárazoch až do 145 kilometrov za hodinu.

Za posledných 24 hodín pripadlo v oblasti Vysokých Tatier 20 až 50 cm, v ostatných pohoriach väčšinou do 20 cm nového snehu. Za posledné dva dni pripadlo vo Vysokých Tatrách do 90 cm nového snehu, v ostatných pohoriach do 45 cm. Nový sneh je veľmi nerovnomerne rozmiestnený, silným vetrom je neustále previevaný na záveterné východné, juhovýchodné a južné svahy a do žľabov, kde vytvára nestabilné snehové útvary – dosky vankúše a preveje.

Vo vysokohorskom teréne Vysokých, Západných a Nízkych Tatier od nadmorskej výšky 1600 m trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, to znamená 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vplyvom intenzívneho sneženia a veľmi silného vetra je nová snehová pokrývka nestabilná alebo len veľmi málo spevnená. Uvoľnenie lavín na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení.

Očakávajú sa spontánne stredne veľké lavíny, ojedinele aj veľké lavíny, ktoré môžu zasiahnuť údolné trasy. Pod 1600 m. n. m. v Tatrách a vo Veľkej a Malej Fatre trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň so stúpajúcou tendenciou.

Vzhľadom na vzniknutú situáciu a predpokladaný nepriaznivý vývoj počasia sa neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne! Tendencia lavínového nebezpečenstva v Tatrách zotrváva, vo Fatrách klesá.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav