Hausbóty na Jarovskom ramene už rieši polícia

Hausbot and jarovske_rameno
Hausbóty na Jarovskom ramene. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavská polícia začala v súvislosti s výstavbou hausbótov na Jarovskomramene trestné stíhanie pre zločin ohrozenia a poškodenia životného prostredia v súbehu so zločinom porušenia ochrany rastlín a živočíchov.

Ako ďalej agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca František Peczár, ide o podozrenie zo spáchania trestných činov. Túto informáciu potvrdilo aj ministerstvo životného prostredia.

Polícia začala trestné konanie za ohrozenie a poškodenie životného prostredia v súvislosti s nepovolenými zásahmi do životného prostredia vykonaním stavebných úprav brehov a okolia ramena vodného toku v tejto lokalite, ohrozením, poškodením a zničením životného prostredia,“ uviedol hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.

Policajti zaslali štyri podnety

Hausbot and jarovske_rameno
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bratislavské okresné policajné riaditeľstvo 6. júna zaslalo podľa Peczára na základe vlastných zistení Obvodnému úradu životného prostredia v Bratislave štyri podnety týkajúce sa podozrení zo spáchania priestupkov na úseku ochrany životného prostredia.

Podnety sme zaslali podľa Zákona o priestupkoch vo veci výrubu drevín, úpravy pozemkov a stavebných úprav na Jarovskom ramene neznámym páchateľom,“ priblížil bratislavský policajný hovorca. Obvodný úrad životného prostredia následne po určení výšky spôsobenej škody podnety zaslal späť na Okresné riaditeľstvo PZ Bratislava, pretože zistil, že ide o podozrenie zo spáchania trestných činov.

V okolí Jarovského ramena opakovane dochádza k poškodzovaniu prírodného prostredia a k rozsiahlym stavebným úpravám brehov a okolia ramena pri výstavbe hausbótov. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ regionálneho centra Štátnej ochrany prírody SR v Bratislave Ján Cibuľa.

Stavebné práce zničili mnohé prírodné biotopy

Hausbot and jarovske_rameno
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na týchto plochách sa stavebne upravuje brehová čiara ramena prisypávaním, pričom brehy ramena sú vysypané lomovým kameňom. „Priestranstvá pred jednotlivými hausbótmi sú navyšované zemnými prácami aj o viac ako jeden meter nasypávaním rôzneho hlinitého a stavebného materiálu,“ informoval Cibuľa.

V záplavovom území Dunaja sa taktiež stavajú rôzne stavby a oplotenia na brehu v okolí ramena, elektrické káble sú nekoncepčne vedené dokonca dnom vodných plôch.

Následkom stavebných prác boli zničené mnohé prírodné biotopy európskeho významu, ako napríklad vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom