Haváriu airbusu AirAsia zavinila chyba počítača i posádky

Malajzijské lietadlo AirAsia spadlo do Jávskeho mora, hľadajú obete
Na palube lietadla bolo 162 ľudí a smerovalo z indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru. Foto: SITA/AP Photo

Jakarta 1. decembra (WebNoviny.sk) – Tragickú haváriu lietadla spoločnosti AirAsia, ktorá si vlani v decembri vyžiadala 162 životov, zavinila porucha palubného počítača a následné kroky posádky. Vyplýva to z výsledkov vyšetrovania, ktoré dnes zverejnil indonézsky výbor pre bezpečnosť civilnej dopravy. Píše o tom agentúra DPA. Airbus-A320 sa zrútil do Jávskeho mora 28. decembra 2014 počas letu z indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru. Nešťastie neprežil nikto zo 162 ľudí na palube.

Vyšetrovatelia po zhruba 11-mesačnom skúmaní príčin havárie dospeli k záveru, že ju primárne spôsobila porucha jedného z palubných počítačov. Piloti sa pokúsili systém reštartovať, čím prakticky vyradili z činnosti autopilota. „Následný postup posádky mal za následok to, že sa lietadlo vymklo spod kontroly,“ uvádza sa v záverečnej vyšetrovacej správe. Piloti už potom nemali kapacitu na to, aby sa opäť ujali riadenia stroja.

Údaje získané zo záznamníka letových údajov nenasvedčujú tomu, že by k tragédii prispeli aj nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré v osudný deň panovali v oblasti Jávskeho mora. Práve počasie bolo bezprostredne po havárii považované za jej pravdepodobnú príčinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AirAsia