HC Slovan prekvapujúco prehral na ľade Nitry

Bez názvu
Smutný brankár Pavol Rybár z HC Slovan Bratislava po treťom inkasovanom góle počas slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Nitra - HC Slovan Bratislava Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 30. kolo základnej časti:

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Góly: 2. Čaládi (T. Chrenko), 12. Peter König (Podstavek, T. Chrenko), 33. M. Štefanka (Spilar, Ďurák), 52. M. Štefanka (Spilar, H. Ručkay) – 26. Jendek (L. Hudáček, Demel), 39. L. Hudáček (Róbert Huna), 55. Kuľha (Lipiansky)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: J. Polák na 10 min za napadnutie zozadu – Schnabel na 5 min + DKZ za seknutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – Milan Novák, Stano, 1876 divákov

Nitra: Čiliak – Fabian, L. Gabriš, Hlavačka, Peter König, Rais, Ďurák, Michal Novák, J. Polák – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – S. Saliji, M. Slovák, G. Saliji – Podstavek, T. Chrenko, Čaládi – Štumpf, Uhnák, Šumichrast

Slovan: Rybár – J. Kováčik, Hájek, Cartelli, Bohunický, Schnabel, Jendek, Janík – Kuľha, Demel, Hujsa – Richard Huna, Lipiansky, Bulík – D. Skokan, Kapuš, D. Buc – Róbert Huna, L. Hudáček, M. Bakoš

Domáci mali v prvej tretine viac z hry. Potvrdili to streleckou i gólovou prevahou. V druhej minúte sa pred bránkou ležiaceho Rybára dobre zorientoval Čaládi a po jeho góle Nitra viedla. Hostí inkasovaný gól zaskočil a v úvodnej časti sa dostali len k piatim priamym strelám na Čiliaka. V 12. min najskôr Rybár zmaril dobrú príležitosť Podstaveka, no už o pár sekúnd nevidel pokus Königa a Nitra viedla 2:0. Zakrátko na to mohol v brejku dvoch na jedného znížiť Róbert Huna, no Čiliaka neprekonal.

Hostia v druhej tretine pridali. Šance Kuľhu a Hujsu sa ešte gólom neskončili, no v 26. min si Hudáček v útočnom pásme počkal na Jendeka, ktorý zblízka znížil na 1:2. Od 33. min však domáci znovu viedli o dva góly. Dobrú prihrávku Spilara z rohu klziska pohotovo usmernil za Rybára Štefanka a bolo 3:1. V 39. min využil zaváhanie brankára Nitry Libor Hudáček, keď zblízka zužitkoval prihrávku Róberta Hunu – 3:2.

V tretej tretine najskôr hostia ubránili dlhé oslabenie pri päťminútovom vylúčení Schnabela, no v 51. min domáci predsa len skórovali. Aj svoj druhý gól v zápase pridal Štefanka po dobrej prihrávke Spilara. Strelec dvoch nitrianskych gólov však v 55. min oslabil svoj tím a „belasí“ presilovku rýchlo využili. Zblízka sa po Lipianskeho prihrávke nemýlil Kuľha – 4:3. Hostia ešte v samom závere skúsili hru bez brankára, no ani v nej sa už výsledok nezmenil. Domáci vyhrali štvrtý domáci zápas v sezóne.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Od začiatku sme dobre korčuľovali, boli sme rýchlejší na puku. Dali sme dva góly a Slovan sa to neskôr snažil

zvrátiť. Jeho hráči boli v útoku veľmi nepríjemní. Rozhodnúť sme mohli už v druhej tretine. Museli sme bojovať až do konca, no chalani to zvládli.“

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Z našej strany bol slabý najmä úvod, keď sme prehrávali 0:2. Neskôr tam z našej strany bola snaha zvrátiť stav, no dopúšťali sme sa mnohých chýb v obrane. Nitra sa doma vie vytiahnuť, domáci hrali dobrý hokej. My sme mali problémy v situáciách jeden na jedného, po ktorých sme dostávali góly. Domácim gratulujem k víťazstvu.“

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

Góly: 32. Heš (Petruška), 40. V. Nemec (M. Kokavec, Hreus) – 7. Homer (J. Tabaček, Michel Miklík), 22. Andrašovský (M. Šterbák, Martin Frolík), 23. Marcel Haščák (Andrašovský, Martin Frolík)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Snášel, Valach, 1113 divákov

Žilina: Lipovský (24. M. Laco) – Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Rúfus – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Petruška, Horský, Smotrila – T. Oravec, T. Troliga, Stupka – Drevenák, Valášek, Hajnik

Košice: J. Hudáček – Homer, J. Tabaček, Michal Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl – Vorel, Kristek, Michel Miklík – P. Bartoš, Jenčík, Dravecký – Andrašovský, Martin Frolík, Marcel Haščák – Huba, M. Baláž, Matúš Chovan

V zápase predposledného tímu s lídrom aktuálnej tabuľky sa od úvodných minút hral zvláštny hokej, ktorý príliš divákov nenadchol. V 7. min využili hostia pri vylúčení domáceho Heša po 71 sekundách početnú prevahu, keď strelu Tabačeka tečoval Homer za Lipovského chrbát. Následné ďalšie presilovky domácich i hostí zostali v tejto časti nevyužité.

Košičania mali raketový nástup do druhej tretiny, keď najskôr v 22. min Andrašovský tečoval Šterbákovu prihrávku do Lipovského bránky a o minútu neskôr sa presadil Haščák, ktorý tretím gólom poslal Lipovského z bránky. Nahradil ho Marek Laco. Žilinčania odpovedali v 32. min gólom Heša, ktorý zaznamenal prvý presný zásah v žilinskom drese. V poslednej minúte druhého dejstva znížil prvý útok domácich po spolupráci Hreus, Kokavec, Nemec na rozdiel gólu – 2:3.

V poslednej tretine Žilinčania mali snahu minimálne o vyrovnanie. V 47. min sa však neujala pekná strela Smotrilu. Potom prišli k slovu hostia, ktorí zásluhou Draveckého, Bartoša a Haščáka mohli zvýšiť svoje vedenie, ale Marek Laco si udržal čisté konto a stav sa nemenil. Košice si napokon pripísali na svoje konto desiate víťazstvo v rade, kým Žilina už šesťkrát po sebe nevyhrala.

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Na zápas sme sa dobre pripravovali, boli sme si vedomí sily Košíc a v kútiku duše sme počítali aspoň so ziskom jedného bodu. Som rád, že ani za stavu 0:3 sa hráči nevzdávali, dokázali skorigovať výsledok a s kúskom šťastia sa nám mohlo podariť aj vyrovnať. Tento zápas je pre náš mladý tím ponaučením, myslím to v dobrom slova zmysle.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Po troch domácich víťazstvách sme chceli zabodovať aj v Žiline. Mali sme dobrý vstup do prvej aj druhej tretiny, keď sme sa presadili strelecky. Zaváhaním a následným vylúčením v druhej tretine sme dostali domácich do zápasu. V poslednej časti sme výsledok nielen že udržali, ale mohli sme vsietiť aj nejaký ten gól navyše.“

MHC Mountfield – HK 36 Skalica 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Góly: 7. Macejka (Appel, Važan), 21. Jabrocký (Hriňa, M. Beran), 23. Themár (Zeliska), 26. I. Ďatelinka (Themár, Velebný), 57. M. Beran (Uram) – 1. Kutálek (I. Jankovič, R. Jarolín), 31. Kutálek (Šátek, Lušňák), 45. Zálešák (R. Školiak)

Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: R. Školiak na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – M. Orolin, J. Tvrdoň, 1300 divákov

MHC Mountfield: Dzubina – A. Novotný, Hriňa, P. Klepáč, L. Matejka, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Važan, Macejka – Themár, Zeliska, Rechtorík

Skalica: Lakosil – M. Školiak, Gründling, Kloz, I. Jankovič, Kumstát, Jaborník, Magušin, Gula – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – J. Jurík, Lušňák, Konečný – Štepán, Mikušovič, J. Prokop

Martinčania nastúpili proti rozbehnutej Skalici bez štyroch hráčov základnej zostavy s malou dušičkou. Záhoráci sa navyše ujali vedenia už v 49. sekunde. Jankovič strieľal a puk odrazený od Dzubinu poslal Kutálek do siete. Túto situáciu si rozhodca Jonák ešte overil u videorozhodcu. Domáci sa po inkasovanom údere rýchlo otriasli, príkladne bojovali a dobrým pohyboém si vytvorili v útočnom pásme hostí niekoľko sľubných gólových príležitostí. V 6. min Zeliska sám proti Lakosilovi neuspel. O minútu neskôr centroval Appel pri mantineli na Macejku pred bránku a ten pohotovou strelou bez prípravy vyrovnal – 1:1. V 14. min sa v ideálnej šanci ocitol Rechtorík, ktorý trafil iba premiestňujúceho sa Lakosila v bránke. V závere prvej tretiny mali Skaličania 45 sekúnd výhodu presilovky o dvoch hráčov. Hostia pred Dzubinom roztočili kolotoč, ale ten svoje mužstvo podržal. Tesne pred prvou sirénou mohli ešte potešiť preriedené publikum Uram s Beranom, ale skóre sa už nezmenilo.

Aj druhá časť začala rýchlym gólom, ale tentoraz sa z úspechu tešili domáci. Po prestávky mali ´kosačky´ raketový nástup. Najskôr si vynútili presilovú hru, ktorú využili za 13 sekúnd, pričom časomer ukrojil z druhej tretiny iba 28 sekúnd. Autorom gólu bol Jabrocký, ktorý v priestore medzi kruhmi pohotovo zmenil smer Hriňovej strely od modrej čiary – 2:1. O 93 sekúnd neskôr úplne voľný Themár vymietol pavučinu v Lakosilovej bránke – 3:1. Tréner Oremus si potom zobral oddychový čas, aby zastavil modro-bielu ofenzívu. V 25. min hrali domáci presilovku a za 15 sekúnd ju využil Ďatelinka, ktorý strelou od modrej čiary rozvlnil sieť – 4:1. Približne v polovici zápasu sa v početnej výhode presadili aj hostia a Kutálek po vyšachovaní obrany dal druhý skalický gól.

Hostia v závere druhej tretiny svojho súpera pritlačili, ale Dzubina odolával. Zápas sa zdramatizoval v 45. min. Zálešák sa umne zbavil protihráča a strelou po ľade prekvapil Dzubinu, ktorý si v rozkľaku dobre nevykryl svoju bránku – 4:3. Potom sa Martin snažil streliť poisťovací gól a Skalica túžila vyrovnať. V 52. min vychytal Macejku Lakosil, ktorý vzápätí mal šťastie pri strele Klepáča do žŕdky. Dejový scenár rozuzlil v 57. min martinský kapitán Beran, ktorý v pozícii zoči-voči zachoval chladnú hlavu, Lakosila si vytiahol z bránky a s prehľadom skóroval. Martin vyhral po dvoch prehrách a zastavil trojzápasové víťazné ťaženie Skalice.

Branislav Stolárik (asistent trénera MHC Mountfield): „Dostali sme rýchly gól, ktorý nás našťastie nezlomil. O našom víťazstve sa rozhodlo v druhej tretine, v ktorej sme strelili tri góly. V závere súper zle dobiedzal, ale napokon sme dokázali dať ešte jeden gól. Toto víťazstvo je o to cennejšie, že sme hrali bez niekoľko zranených a chorých hráčov.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Mali sme výborný vstup do zápasu, ale potom sme už boli menej úspešní. V druhej tretine sme za päť minút inkasovali tri góly, a to rozhodlo. V ďalšom zápase sa musíme toho vyvarovať. Ťahali sme peknú sériu, ale dnes to nevyšlo. V závere sme sa pokúšali vyrovnať, ale naopak, inkasovali sme ešte raz.“

HK Poprad – Dukla Trenčín 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Góly: 25. Bartečko (Škovira, R. Suchý), 25. A. Kroták (Kmiť, Kledrowetz), 40. Škovira (Bartečko), 60. Bartečko (Škovira, Lundberg) – 31. O. Ďuriš (M. Filo, Koložváry)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: L. Nagy na 5 min za údery – S. Tomko na 5 min za údery, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Horínek, J. Jankovič, 2856 divákov

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Nádašdi, Kledrowetz, Jasečko, D. Brejčák, J. Brejčák – Škovira, Lundberg, Bartečko – L. Nagy, Kmiť, A. Kroták – P. Svitana, Klouda, A. Lapšanský – Paločko, Mlynarovič, Takáč

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, Bolf, S. Tomko, Trefný, Fatyka – Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek – Gašparovič, Jánoš, R. Tvrdoň – M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry – Palák, P. Kopecký, Jarábek

Hostia z Trenčína plným nasadením a aktívnym forčekingom narúšali akcie domácich, ktorí sa dlho nevedeli dostať do tempa. Pokusy Nagya, Svitanu a na druhej strane Pardavého boli síce z kategórie nebezpečnejších, ale gólmani si s nimi poradili. Najväčšiu šancu úvodnej časti spálil v 12. min Ďuriš, z ktorého strelou mal Melicherčík problémy.

V 24. min sa hostia dopustili dvoch nedovolených zákrokov, čím ponúkli domácim dvojminútovú výhodu presilovky o dvoch hráčov. Tí ňou nepohrdli a zakrátko ju premenili na dva góly v Kováčovej sieti. Najskôr po dokonalom vyšachovaní zavesil Bartečko a o 40 sekúnd nato si Kroták položil Kováča, obišiel bránku a efektne zakončil – 2:0. Tréner Gregor si ihneď nato vyžiadal oddychový čas. Hoci ďalšie minúty patrili Popradčanom, ktorí mohli streliť aj tretí gól, v 31. min zahrmelo na druhej strane. Protiútok Trenčína zakončil presnou strelou Ďuriš a znížil na rozdiel gólu. V závere tretiny „kamzíci“ zovreli hostí pred svojim brankárom a v 40. min zabezpečil Škovira gólom do šatne domácim opäť dvojgólový náskok.

Záverečná tretina až takmer do konca zmenu v skóre nepriniesla. Spestrila ju iba séria vylúčení a pästný súboj medzi Nagyom a Tomkom, ktorý tiež potvrdil popradskú dominantnosť. V záverečnej power-play spečatil domáci triumf gólom Bartečko.

Ján Jaško (tréner Popradu): „V prvej tretine sme sa veľmi ťažko predierali cez pozornú defenzívu súpera. Presilovky v druhej tretine nám vliali novú energiu. Rozhodujúcim momentom bol tretí gól do šatne, ktorým sme sa upokojili.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Napriek prehre sme neodohrali zlý zápas. V prvej tretine sme mali dve gólové príležitosti a keby sme dali gól, zápas sa mohol vyvíjať úplne inak. V druhej tretine sme urobili dva zbytočné fauly, v oslabení sme dostali dva góly a bolo po zápase. Po kontaktnom góle sme urobili neuveriteľnú individuálnu chybu a dostali sme gól na 1:3. Zaslúžili sme si siahať po bodíku.“

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 5:3 (1:3, 2:0, 2:0)

Góly: 18. Zuzin (Juraško, Škoda), 27. L. Čierny (Michal Chovan, Kovář), 29. P. Barinka (P. Pucher), 44. V. Baláž (Ďaloga), 59. L. Jurík (Michal Chovan) – 3. Rumpel (Kubka, Kútny), 13. Kolba (Hvila, M. Hlinka), 20. Tománek (Šechný, J. Sýkora)

Vylúčení: 12:12 na 2 min, navyše: L. Čierny (Zvolen) na 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 3:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc – T. Orolin, Štefik, 1830 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Juraško, Vosátko – Kovář, L. Jurík, Michal Chovan – P. Barinka, P. Pucher, V. Baláž – Škoda, Zuzin, Záhorovský – Leskovjanský, Otčenáš, Marcinek

Banská Bystrica: Fedor – Kolba, Vantroba, Cebák, Biro, Kubka, Vizváry – Hamrák, M. Hlinka, Hvila – Tománek, Šechný, J. Sýkora – Kútny, Paľov, Rumpel – A. Bezák, Heizer, Vartovník

Vo Zvolene sa hral zaujímavý, dramatický a kvalitný hokej s patričným nábojom. Prvá tretina vyšla lepšie hosťom, v 3. min otvoril skóre po strele Kubku od modrej z dorážky v páde zblízka Rumpel. Zvolen mohol odpovedať v 9. min, pred Fedorom sa nepresadil Záhorovský. Banskobystričanom vyšla v 13. min presilovka, keď tvrdo a dobre namieril od modrej čiary Kolba – 0:2. „Barani“ mohli ísť do trojgólového vedenia v 18. min, ale Tománek v oslabení zoči – voči Škrečkovi neuspel. Prišiel trest, z ľavého kruhu prestrelil Fedora Zuzin a znížil na 1:2. O minútu neskôr sa pred domácim gólmanom nepresadili voľní Tománek so Sýkorom. Až päť sekúnd pred klaksónom to hosťom vyšlo v početnej výhode, keď J. Sýkora zblízka neprekonal Škrečka, ten však puk neudržal a pred bránkou Zvolena sa najlepšie zorientoval Tománek – 1:3.

Tréner Bokroš zrejme cez prestávku vyčistil svojim zverencom žalúdky, pretože Zvolenčania v druhej tretine pridali na dôraze a hostia zbytočne znervózneli. V 24. min nevyužili v presilovke šance Hranáč a Lukáš Jurík. Domáci nedali gól ani v početnej výhode o dvoch hráčov, pričom na to mali až 85 sekúnd. Až z následnej presilovky o jedného hráča sa tešil v 27. min L. Čierny po jeho typickej strele od modrej čiary – 2:3. Zvolenu vyšla aj ďalšia presilovka v 29. min, tentoraz pálil od modrej Barinka a vyrovnal. Potom sa hra zbytočne kúskovala, na trestnú lavicu chodili hokejisti z jedného i druhého mužstva. Hostí môže mrzieť nevyužitá presilovka o dvoch hráčov na konci druhej tretiny v trvaní 90 sekúnd. Veľkú šancu nevyužil v 38. min Tománek.

Zvolenčania boli v tretej tretine aktívnejší a už po 36 sekundách mohol zblízka v presilovke dostať Zvolen do vedenia Baláž. Podarilo sa mu to však až v 44. min, keď v presilovke štyroch proti trom poslal z pravého kruhu puk do horného rohu Fedorovej bránky – 4:3. Banskobystričania mohli vyrovnať v 47. min, ale nepresadil sa Cebák a v 51. min neuspel v dobrej pozícii ani Rumpel. Na opačnej strane zaujal tvrdou strelou z pravého kruhu L. Čierny. V závere zápasu hrali Banskobystričania dve presilovky, v ktorých chceli vyrovnať, ale prekvapil ich Lukáš Jurík, ktorý v oslabení perfektne namieril spomedzi kruhov a v 59. min rozhodol o troch bodoch pre Zvolen.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Zvolen ukázal dnes dve tváre. V prvej tretine tú zlú, nemôžeme takto hrať. Bez nasadenia, agresivity, oduševnenia s takým súperom ako je Banská Bystrica. Za stavu 1:3 sme to museli nejako zmeniť. Som rád, že to hráči pochopili a dosiahli víťazstvo. Hokej sa má hrať tak, ako sme to predviedli v druhej a tretej tretine, teda s oduševnením, nasadením a so súbojmi. Som rád, že si hráči víťazstvo vybojovali. V zápase bolo veľa presiloviek. Ak by ich súper využil, mohlo byť všetko inak, no myslím si, že víťazstvo si za oduševnený výkon zaslúžime. Hráči sa presvedčili, že takto treba hrať zápasy nielen s ťažkými súpermi.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Prvá tretina bola z našej strany veľmi dobrá, vytvorili sme si pohodový náskok, ktorý sme, žiaľ, v priebehu druhej tretiny stratili. Súpera nakopli naše časté vylúčenia a presilovky hral Zvolen veľmi dobre. Za stavu 4:3 sme sa snažili otočiť zápas aj zmenami v zostave, ale už sme nemali síl, pretože sme ich stratili v oslabeniach. Hrali ich kľúčoví hráči a chýbala im potom razancia. Zápas sa zlomil na konci druhej tretiny, v ktorej sme nevyužili presilovku piatich proti trom. Súperov brankár tam vyriešil niekoľko situácii aj so šťastím. V presilovkách nám to nepadalo tak ako domácim.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po utorkových zápasoch 30. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 32 22 5 2 3 116:54 78
2. HC 05 Banská Bystrica 31 19 3 2 7 109:71 65
3. HK Poprad 31 16 4 2 9 99:62 58
4. HK mesta Zvolen 32 13 3 6 10 96:80 51
5. Dukla Trenčín 32 14 2 2 14 81:97 48
6. HK 36 Skalica 32 13 3 2 14 95:95 47
7. MHC Mountfield Martin 32 13 1 4 14 85:103 45
8. HC Slovan Bratislava 31 11 2 4 14 83:84 41