Heger, Matovič, Krajniak predstavili pomoc ľuďom. Zvýšia sa prídavky na deti a niektoré skupiny dostanú po 100 eur (video)

VLÁDA: Pomoc ľuïom
Zľava: Minister financií Igor Matovič, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak a premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie predstaviteľov vládnej koalície na tému: Pomoc ľuďom. Bratislava, 21. apríl 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 21. apríla 14:00

Predstavitelia vládnej koalície mali vo štvrtok po 11.00 tlačovú besedu, na ktorej premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič, ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak a poslanci Národnej rady SR Peter Pčolinský, Jana Žitňanská a Juraj Šeliga predstavili pomoc ľuďom.

Až jedna miliarda eur

Ako povedal Heger, na pomoc ľudom v boji so zdražovaním vláda v tomto roku vynaloží 260 miliónov eur a v budúcom roku jednu miliardu eur. Prídavok na dieťa sa jednorazovo zvýši zo súčasných 25,88 eura na 100 eur. Na tento účel vláda vynaloží 83 miliónov eur.

Prídavok sa zvýši pre 661-tisíc rodičov, ktorí majú 1,1 milióna nezaopatrených detí. Ako uviedol Krajniak, bude sa to týkať všetkých nezaopatrených detí bez ohraničenia veku. Príspevok v sume 100 eur dostanú aj rodiny v hmotnej núdzi, seniori, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok, opatrovatelia, osobní asistenti a náhradní rodičia.

Video: Tlačová beseda

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Daňový bonus a prídavok na dieťa

Ako uviedol Matovič, jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa v sume 100 eur dostanú rodičia na nezaopatrené deti v júli tohto roka.

Od augusta tohto roka sa má prídavok na dieťa trvalo zvýšiť z 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 40 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Pomoc ľuďom

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 60 eur na dieťa. Podľa Matoviča sa týmito krokmi zrealizuje prvá časť pripravovanej daňovej reformy.

Zvýšené dane pre firmy

Rezort financií tiež plánuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.

VLÁDA: Pomoc ľuïom
Zľava: Minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie predstaviteľov vládnej koalície na tému: Pomoc ľuďom. Bratislava, 21. apríl 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Po novom by mali mať rodičia podľa Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však podľa ministra financií mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdroje na vyššiu finančnú pomoc rodinám chce vláda podľa Matoviča získať zvýšením daní pre približne 100 firiem. „Zvýšime dane mimoriadne bohatým firmám, ktoré túto rodinnú politiku zaplatia,“ povedal. Spomenul odvod pre regulované subjekty a vyššie dane pre monopoly, či oligopoly. Podrobnosti chce minister financií oznámiť na osobitnej tlačovej besede.

Podľa Matoviča pritom nie je pravda, že vláda ide zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie. „Týmto znižujeme daňovo-odvodové zaťaženie, znižujeme zdaňovanie ekonomickej aktivity,“ tvrdí šéf rezortu financií. Vládna koalícia podľa neho postupuje v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičJana ŽitňanskáJuraj ŠeligaMilan KrajniakPeter PčolinskýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Vláda SR