Heger ocenil rozhodnutie Bieloruska, krajina prepustila svojho bývalého veľvyslanca na Slovensku z väzenia

PREMIÉR: Prijal Sebastiana Kurza
Premiér SR Eduard Heger. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) ocenil, že Bielorusko prepustilo svojho bývalého veľvyslanca na Slovensku z väzenia. Vo svojom profile na mikroblogovacej sociálnej sieti zároveň vyzval k prepusteniu všetkých politických väzňov. Bývalého veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna zadržali 11. augusta.

Leščeňa pred rokom vyjadril solidaritu s účastníkmi demonštrácií v bieloruských mestách. Tí protestovali proti víťazstvu Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách z 9. augusta 2020, ktoré boli podľa nich zmanipulované.

Veľvyslanec kritizoval postup bieloruských bezpečnostných zložiek voči demonštrantom, ktoré podľa neho „oživili tradície NKVD v tolerantnom európskom Bielorusku 21. storočia“.

Diplomat vtedy odstúpil z funkcie veľvyslanca na Slovensku a Lukašenko ho zakrátko zbavil diplomatickej hodnosti. Ako vtedy uviedol tlačový odbor bieloruského prezidenta, Leščeňa prišiel o diplomatickú hodnosť „v súvislosti so spáchaním činov, ktoré diskreditujú štátnu diplomatickú službu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoEduard HegerIgor Leščeňa
Firmy a inštitúcie Viasna