Heger: V slobodnej krajine majú aj homosexuáli právo žiť v slobode, mieri a akceptácii (foto+video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Premiér Eduard Heger.
Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 13. októbra 2022, 14:05

V slobodnej krajine majú aj homosexuáli právo žiť v slobode, pokoji, mieri, akceptácii a nie je možné, aby takáto krajina opovrhovala akýmkoľvek občanom.

Uviedol to predseda Vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) vo štvrtok na tlačovej konferencii k útoku na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý si vyžiadal dve obete.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pre Slovensko je to neakceptovateľné

Premiér zdôraznil, že dva nevinné životy vyhasli len preto, lebo boli súčasťou LGBTI komunity, čo je pre Slovensko neakceptovateľné. Hrubo odsúdil útok a podčiarkol, že Ústava Slovenskej republiky zaručuje slobodu a základné práva pre každého občana bez ohľadu na národnosť, rasu, náboženstvo či sexuálnu orientáciu.

„Nechcem, aby sme žili v spoločnosti, v ktorej sa súdi podľa vzhľadu a kde sa niekto bojí slobodne povedať svoj názor. Chcem, aby sme žili v spoločnosti, kde nikto nebude cítiť opovrhnutie, pretože už aj opovrhnutie je zárodkom hnevu a nenávisti,“ povedal Heger a dodal, že túži po tom, aby Slovensko bola vyspelou spoločnosťou kvalitou života, ale aj kvalitou myslenia.

„Ja nie som homosexuál, ale mám úctu aj k homosexuálom. Poznám takých ľudí, mám takých ľudí aj ako priateľov,“ vyhlásil premiér.

Premiér bude žiadať odpovede

Útočník na sociálnej sieti napísal, že pôvodne chcel zabiť predsedu vlády. Heger potvrdil informáciu, že strelec sa fotil pred jeho domom v Dúbravke. O svoj život sa však podľa svojich slov neobáva.

Kontaktoval už aj riaditeľa Slovenskej informačnej služby a bude žiadať odpovede, prečo nebolo konanie útočníka zachytené včas, keďže sa aktivizoval už istý čas.

Video: Zásah polície po streľbe na Zámockej ulici

Ľudia by mali vážiť každé slovo

Premiér poukázal na to, že na Slovensku je veľa hnevu a nenávisti voči rôznym skupinám – homosexuálom, ale aj národnostným menšinám či mnohým kresťanom. Vyzval všetkých ľudí na Slovensku počnúc politikmi, aby vážili každé slovo, pretože slovo má moc podnietiť k nenávisti a hnevu, ale aj naopak – k mieru, pokoju a úcte.

„Treba dať pokoj politickým šarvátkam, prekáračkám. Spravme to z úcty k dvom zavraždeným mladým ľuďom. Pozývam všetkých, aby sa obzreli späť, urobili si inventúru vo svojich výrokoch a už nepoužívali slová, ktoré môžu viesť k hnevu a nenávisti,“ povedal Heger.

Zdôraznil, že on sám chce ísť príkladom a tak, ako sa po tragickej nehode s piatimi obeťami zaviazal, že už ho verejnosť neuvidí na verejnej akcii s alkoholom, tak sa zaväzuje teraz, že bude vážiť každé svoje slovo. Zároveň doplnil, že sa bude rozprávať s každým, kto svoje slovo neváži.

Nechcel však menovať žiadneho politika, pretože podľa svojich slov nechce vyvolávať konflikty. Ak sa niekto za svoje predchádzajúce výroby ospravedlní, uvíta to, ale nebude nikoho nútiť.

Pripustil, že homosexuáli nemajú rovnaké práva

Predseda vlády pripustil, že homosexuáli nemajú na Slovensku rovnaké práva ako heterosexuáli. Na otázku, čo spravila pre LGBTI komunitu jeho vláda, povedal, že chce, aby ľudia, ktorí žijú v jednej domácnosti, mohli mať určité práva, ktoré dnes nemajú, napríklad nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie partnera. Odmieta nenávistné prejavy voči akýmkoľvek menšinám.

Štyridsať rokov sme žili v komunizme, ľudia boli prenasledovaní pre svoj názor. Nechceme sa do toho obdobia vrátiť. Musíme sa naučiť, čo to znamená rešpekt, sloboda, úcta,“ zdôraznil Heger.

Video: Pátranie po páchateľovi streľby na Zámockej ulici

Problémové sú aj sociálne siete

Prejavy nenávisti a hnevu treba podľa neho zastaviť aj na sociálnych sieťach. Facebook je podľa jeho slov dnes miestom, kde sa prejavujú emócie ľudí takým spôsobom, že to až desí.

Pripomenul, že pred časom hovoril so zástupcom Facebooku a z rozhovoru vyplynulo, že Facebook reguluje iba dezinformácie, pričom misinformácie necháva. Iné sociálne siete sa snažia regulovať už aj misinformácie.

„Ubližuje to našim občanom na ich psychickom prežívaní, čo potom vyvoláva aj sekundárne výdavky z verejného zdravotníctva,“ poukázal premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSIS Slovenská informačná služba