Heger sa javí slabší ako Matovič. Na koaličnej kríze môžu zarobiť nové strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová, Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík
Zľava: Veronika Remišová, Igor Matovič, Richard Sulík a Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Národná rada SR.

Marcová koaličná kríza sa zrejme prejaví na popularite politických strán. Kto očakával zásadnejšie zmeny vo vláde, nedočkal sa. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo si koalícia ako celok pravdepodobne preferencie nevylepší.

Ak sa po čase opäť objavia spory medzi Igorom Matovičom (OĽaNO) a Richardom Sulíkom (SaS), môže sklamanie zo súčasnej vládnej koalície medzi ľuďmi ďalej narastať.

Koalícia ešte pred krízou stratila väčšinovú podporu v parlamente. Podľa prieskumu agentúry Polis pre agentúru SITA z februára tohto roka by vládne strany kontrolovali v parlamente 63 poslaneckých kresiel.

Parlamentné opozičné strany by získali 66 kresiel. Do Národnej rady SR by sa dostali i dve mimoparlamentné strany Progresívne SlovenskoSMK.

Sociológ Pavel Haulík hovorí, že možno očakávať také isté vládnutie ako doteraz. „Chvíľku, na pár dní, možno týždňov sa situácia upokojí a po istom čase sa vráti do tých istých koľají, ale to nie je riešenie,“ usúdil sociológ.

Polepší si na kríze niekto z koalície?

Nespokojnosť s členmi vlády v posledných mesiacoch podľa prieskumov klesala. Obsadenie vlády novými tvárami bude len minimálne.

Pribudnúť má ako nominant OĽaNO nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, brigádny generál a šéf Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Namiesto ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) by mal byť šéfom rezortu doterajší poslanec Sme rodina Jozef Hlinka.

Na začiatku krízy sa hovorilo o rekonštrukcii vlády. Tabu podľa SaS nemala byť ani jedna pozícia vo vláde. Počas krízy zaznelo z SaS, aby z postu premiéra odišiel Igor Matovič. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prosila Matoviča a Sulíka, aby v záujme všetkých ľudí na Slovensku z vlády odišli.

SAS: Zakročili sme proti postrachu developerov
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ktorá z koaličných strán môže na kríze teda „zarobiť“ zvýšením svojej popularity? Haulík hovorí, že si to netrúfa hodnotiť, ale myslí si, že v tomto momente nejaké prírastky nemôže očakávať z koalície nikto.

„Možno nejaká stabilizácia percent, ktoré mali. Ak niekto klesal, zastaví sa to,“ mienil s tým, že je to na dobú určitú.

SaS na Matovičovi rástla

V kríze aktívne pôsobila najmä SaS a jej šéf Sulík. Strana preferenčne rástla už od vlaňajška, kedy Sulík kriticky komentoval postup premiéra Matoviča v čase pandémie.

Podľa sociológa Sulík musel nájsť vhodný okamih, kedy vyriešiť konflikt s Matovičom, resp. premiérove útoky, lebo tak vyznievali z pohľadu verejnosti. Haulík tvrdí, že SaS sa v skutočnosti k riešeniu nedopracovala.

„Takže to, čo Sulík získal, bude mať problém udržať si. Stále je to o tom, že táto koalícia neumožňuje žiadne riešenie,“ komentoval Haulík otázku, či Sulík udrží doterajšiu podporu strany medzi voličmi.

Šanca pre strany mimo parlamentu

Na kríze by mohli získať strany mimo koalície. Sociológ si však nemyslí, že to bude Smer. Nejaké zisky by si mohol pripísať Hlas Petra Pellegriniho. „Ale to hlavné, na čo sa momentálne čaká, je, kedy príde ponuka nejakého nového projektu, možno nejaká nová koalícia,“ naznačil sociológ.

Podľa Haulíka sú dnes voľné hlasy, ktoré sa slabo viažu na súčasné koaličné strany a postupne sa budú presúvať k novému politickému subjektu. „Je to čistý marketing. Je dopyt a teraz sa čaká na ponuku,“ poznamenal.

Je predpoklad, že z krízy by mohla ťažiť strana Progresívne Slovensko. Sociológ má však iný pohľad. Progresívne Slovensko je podľa neho úzkospektrálne a príliš liberálne.

„Tí koaliční voliči, ktorí budú mať tendenciu odpútavať sa od svojich strán, nie sú natoľko liberálni. Skôr tam prevažujú konzervatívci,“ povedal Haulík.

Bigaru l.jpg
Predsedníčka Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová. Zľava predstavitelia PS Martin Hojsík, Michal Truban, Michal Šimečka, Ivan Štefunko Foto: archív Progresívne Slovensko

Dirigent Matovič

Neverí tomu, že OĽaNO sa po kríze preferenčne vzpruží. „Bude to rovnaké ako doteraz, ale len, ľudovo povedané, v bledomodrom. OĽaNO je z obsahového hľadiska Matovič a všetci ostatní sú len prihrávači. Dirigent je Matovič, iný tam nie je,“ tvrdí Haulík.

Nemyslí si, že z  Eduarda Hegera ako nového premiéra sa stane Matovičov konkurent. „Heger má vážny hendikep pri oslovovaní voličov. Je výrazne slabší ako Matovič. Akékoľvek výhrady môžeme mať voči Matovičovi, ale marketingovo a komunikačne je veľmi zručný,“ dodal sociológ.

Politológ Jiři Pehe hovorí, že pri kríze, ktorá je spojená aj s prepadom dôvery voči vláde a vládnym stranám, je veľmi riskantné pokúšať sa situáciu zachrániť polovičatým riešením a ešte tomu aj uveriť.

„Podľa mojej mienky to ťažko môže fungovať diametrálne inak, než ako to fungovalo za premiéra Igora Matoviča,“ zhodnotil Pehe. Podľa neho bude podpora vládnych strán skôr klesať a naopak rásť Pellegriniho Hlas.

Česko bolo v obraze

Pre Česko nebol podľa Peheho slovenský premiér niečím novým a nezvyčajným. Ako hovorí, skúsenosť s populistom mali ešte pred tým, ako sa Matovič stal premiérom.

„Tiež vzišiel z podnikateľského prostredia a bol to tiež populista, ktorý sa rád ukazuje na sociálnych sieťach. Má tam dokonca vlastné programy ako napríklad  – Čau lidi. Takže my sme boli svojím spôsobom v obraze,“  priblížil politológ.

Matovič Čechom pripomínal súčasného predsedu vlády ČR Andreja Babiša. Rozdiel medzi nimi bol podľa Peheho v tom, že Babiš prišiel z väčšieho podnikateľského zázemia a vedel si okolo seba zorganizovať veľmi slušný PR tím.

„Matovič, zdá sa, išiel do politiky na vlastnú päsť a jeho populistické inštinkty mu velili, aby ho bolo vidieť. Takže pre Čechov to určite nebolo prekvapenie, že týmto spôsobom nakoniec zlyhal,“ dodal politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičJiří PehePavel Haulík
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽANOSaSSme rodinaZa ľudí