Heger sa v Česku stretol s Babišom i Zemanom, vakcínou Sputnik by sa na Slovensku mohlo očkovať v máji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger, Andrej Babiš
Premiér SR Eduard Heger (uprostred) počas návštevy v Českej republiky, kde sa stretol s tamojším premiérom Andrejom Babišom (vpravo). Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 15. apríla, 16:38

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) uviedol na spoločnej tlačovej besede predsedov vlád dvoch štátov v Prahe, že vakcínou Sputnik V by sa na Slovensku mohlo začať očkovať začiatkom mája. Bude to podľa neho za podmienky, ak bude proces schvaľovania vakcíny v poriadku. Ďalšie dodávky Sputnika V budú podľa jeho slov na Slovensko dochádzať až vtedy, keď sa ňou začne očkovať, keďže aj vakcíny po istom čase expirujú.

Viac o téme: Koronavírus

Heger odôvodnil dovoz ruskej vakcíny na Slovensko tým, že isté percento slovenskej populácie by inú vakcínu ako Sputnik V nechcelo. „Na slovenský trh sme ju doviezli preto, aby sme zaočkovali čo najväčší počet obyvateľov a dosiahli tak kolektívnu imunitu,” ozrejmil slovenský premiér. Zároveň doplnil, že Slovensko venuje Českej republike 10-tisíc kusov vakcíny Moderna.

Spoločné zasadnutie vlád bude v septembri

Český premiér Andrej Babiš tento akt solidarity ocenil. Vyzdvihol aj to, že Hegerova prvá zahraničná cesta smerovala do Prahy a že sa tak dodržala tradícia. Uviedol tiež, že spoločné zasadnutie slovenskej a českej vlády by sa mohlo uskutočniť v septembri.

Obaja premiéri debatovali aj o Pláne obnovy a odolnosti, o dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce či o diaľniciach. Heger podotkol, že nikto nie je tak blízko Slovákom ako Česi. Dodal, že v ČR žije množstvo Slovákov, či už ako zamestnanci alebo študenti.

Český premiér sa zas v krátkosti vyslovil aj k uvoľňovaniu hraníc, kde by malo byť podľa neho Slovensko prioritou. Dodal, že momentálne sa k tomu bližšie vyjadriť nevie, situáciu by však mali prehodnocovať budúci týždeň. O uvoľňovaní opatrení by mali v Českej republike rozhodovať epidemiológovia. Poukázal však na vysoké čísla hospitalizovaných v českých nemocniciach.

Stretol sa aj so Zemanom

Návšteva Prahy je prvou Hegerovou zahraničnou cestou vo funkcii premiéra. Ten sa na zámku v Lánoch stretol aj s českým prezidentom ČR Milošom Zemanom. Neskôr sa delegácia presunula do Kramářovej vily, kde sa stretla s Babišom. Hegera v ČR príjme aj predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

Návštevu Heger ukončí položením venca k hrobu neznámeho vojaka na Národnom pamätníku na Vítkove. Slovenskú delegáciu tvorí aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).

Do Česka išli aj Lengvarský s Korčokom

Lengvarský pre médiá ešte pred príletom uviedol, že okrem zoznámenia sa s českým ministrom zdravotníctva Petrom Arenbergerom plánuje zistiť „ich pohľad na situáciu u nich doma a hlavne do budúcnosti“ v ďalšom boji s pandémiou. Ako dodal, debatovať by chcel aj o možnej širšej spolupráci na vedeckej a výskumnej úrovni.

„Som veľmi rád, že môžem na prvej zahraničnej ceste sprevádzať pána predsedu vlády. Ide do Česka k významnému partnerovi a je len prirodzené, že ho sprevádza, tak ako je zvykom, minister zahraničných vecí na takýchto cestách,“ povedal šéf slovenskej diplomacie Korčok. Podotkol, že o účastníkoch cesty rozhoduje vedúci delegácie.

Súčasťou delegácie je aj veľvyslanec SR v Českej republike Rastislav Káčer, poradkyňa predsedu vlády pre záležitosti EÚ Ľubica Karvašová, vedúci Úradu vlády SR (ÚV SR) Július Jakab, osobný asistent predsedu vlády Dominik Porvažník, riaditeľka Odboru protokolu Denisa Ďurišová a riaditeľ Tlačového a informačného odboru ÚV SR Richard Pekar.

Pred príchodom do Česka je v súčasnosti nutné vyplniť príjazdový formulár a predložiť buď negatívne výsledky z PCR testu alebo antigénového testu. Výnimku majú napríklad osoby, ktoré len prechádzajú cez krajinu, no ich tranzit nesmie trvať viac ako 12 hodín. Musia však mať pri sebe písomné potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín alebo RT PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Bez testu sa zaobídu osoby s neodôvodnenými neodkladnými cestami do a z ČR do 12 hodín. Tieto cesty sú však obmedzené za účelom výkonu podnikateľskej činnosti a obchodné cesty, obstaranie základných životných potrieb, zdravotná starostlivosť, neodkladné úradné záležitosti či pohreby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišEduard HegerIvan KorčokMiloš ZemanPetr ArenbergerVladimír Lengvarský