Hepatitída je tichý zabijak

očkovanie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Nie nadarmo sa vírusový zápal pečene, teda hepatitída nazýva aj tichým zabijakom. Človek sa môže nakaziť veľmi jednoducho. A má pocit, že z ničoho nič sa môže niekoľko týždňov po nákaze ochorenie aj prejaviť. Hepatitída je infekčné vírusové ochorenie pečene. Vírusy v pečeni vyvolajú zápal a poškodzujú ju. Najrozšírenejšie sú hepatitída A, B a C.

Ochorenie súvisí najmä s hygienou. Pitie viacerých ľudí z jednej fľaše, nedostatočná hygiena ako umývanie rúk po návšteve toalety, možno len dotyk kľučky po tom, ako sa jej dotkla nakazená osoba. Kontaminované potraviny či voda, krv alebo telesné tekutiny letných lások. To všetko sú spôsoby jednoduchého prenosu nebezpečnej hepatitídy. Sme ohrození v podstate všade, aj doma na Slovensku, aj pri cestách do zahraničia, najmä do juhovýchodnej Ázie či strednej a južnej Ameriky.

Hepatitída typu A pacienta na nejaký čas vyradí z aktívneho života, avšak hepatitída B ohrozuje jeho život. Jej priebeh sa môže skomplikovať a vyústiť do chronického štádia s následnou cirhózou pečene a výskytom rakoviny pečene. Je teda oveľa nebezpečnejšia ako hepatitída A. Proti obom typom však existuje účinná ochrana, ktorou je očkovanie.

Takéto očkovanie nepatrí medzi povinné očkovania. Je na každom, či sa zaočkovať dá či nie. Slovenské zdravotné poisťovne pristupujú v vakcinácii rôzne.

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera prispieva poistencom od 16 rokov na úhradu kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a B polovicou, teda 50% z ceny vakcíny, maximálne do výšky 71,91€. „Orientujeme sa na prevenciu ako na efektívny spôsob udržania zdravia našich klientov. Väčšou dostupnosťou k očkovaniu vedieme k zodpovednosti za vlastné zdravie aj samotných poistencov“, povedala PR manažérka Dôvery Zuzana Horníková. Vakcína obsahuje tri dávky, ktorých podanie je potrebné dodržať presne podľa očkovacej schémy. Poistenec navštívi svojho všeobecného lekára, ktorý mu vystaví lekársky predpis na vakcíny. Tie si zakúpi v lekárni a originálny doklad o zaplatení spolu s podpísaným preberacím protokolom predloží v ktorejkoľvek pobočke Dôvery.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa tiež prispieva svojim poistencom na očkovanie proti hepatitíde. „VšZP uhrádza svojim poistencom aj kombinovanú vakcínu proti hepatitíde A a B, respektíve tretiu dávku tejto vakcíny a to v sume, ktorá zodpovedá cene 3. dávky vakcíny proti hepatitíde typu B. “, vysvetľuje Alena Michalicová z referátu komunikácie poisťovne.

Union zdravotná poisťovňa neponúka v rámci nadštandardu príspevok na zaočkovanie proti žiadnemu typu hepatitídy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom