Hepatocelulárny karcinóm je reálny medicínsky problém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Hepatocelulárny karcinóm (HCC) je najčastejšou formou primárnej rakoviny pečene. Vzniká spravidla pri cirhóze pečene, ktorej príčinou je nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, vírusová hepatitída B alebo C, prípadne iné chronické hepatitídy. Tento karcinóm je na Slovensku podľa odborníkov reálnym medicínskym problémom a treba o ňom informovať.

Ako dnes v Bratislave informovali novinárov, hepatocelulárny karcinóm je častejší u mužov ako u žien, postihuje však obidve pohlavia. Celosvetovo je tento nádor šiestym najrozšírenejším zhubným nádorom a je treťou najčastejšou príčinou úmrtia v dôsledku zhubného nádoru. Vzniku HCC predchádza niekoľko fáz: stukovatenie (steatóza); fibróza, teda zjazvenie tkaniva; a cirhóza ako výsledok dlhodobého nahrádzania pôvodného tkaniva pečene väzivom, vysvetlil Štefan Hrušovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre hepatológiu. Podľa Petra Jarčušku, prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, pre liečbu rakoviny pečene je dôležité zachytiť prítomnosť nádoru čo najskôr. V skorom štádiu a za predpokladu, že nádor je malý a ešte sa nerozšíril do iných orgánov, ho možno úplne odstrániť chirurgicky vyrezaním nádoru alebo transplantáciou pečene. Ďalej možno do nádoru vstreknúť injekciu koncentrovaného alkoholu, alebo aplikovať pomocou elektród teplo, chlad či rádiové vlnenie. Výsledkom je deštrukcia nádorového tkaniva. Pri vyššom štádiu pacient podstupuje chemoterapiu.

Ak je nádor v pokročilom štádiu, transplantácia nie je možná, pretože možnosť recidívy je v takýchto prípadoch 100-percentná, uviedol Tomáš Šálek, riaditeľ Národného onkologického ústavu. Nádory zachytené v tomto štádiu, alebo tie, ktoré na liečbu nereagujú, majú zlú prognózu a znamenajú skrátenie života pacienta.

„Hepatocelulárny karcinóm je reálny medicínsky problém na Slovensku,“ doplnil Jarčuška s tým, že nádor je možné zachytiť vo včasnom štádiu a tým pádom pacienta efektívne liečiť pri efektívnom skríningu HCC u pacientov s cirhózou pečene.

S cieľom včasne identifikovať a zachytiť pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná cirhóza pečene a súčasne tak predísť potenciálnemu riziku vzniku HCC rozhodla sa v roku 2010 Slovenská hepatologická spoločnosť v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou Bayer vytvoriť prvý Národný register pacientov s cirhózou pečene. V testovacom režime ho spustili v apríli 2010, pričom jeho cieľom je získať údaje o minimálne 1000 pacientoch na Slovensku. Do registra je doposiaľ zapojených 16 hepatologických centier a menších ambulancií, ktoré sa aktívne venujú monitorovaniu pacientov s cirhózou pečene. V registri sa k 8. máju 2011 nachádzali informácie spolu o 283 pacientoch, z toho 171 mužoch a 112 ženách.

V súvislosti s hepatitídou ako jedným z rizikových faktorov HCC odborníci pripomenuli, že chronické infekčné hepatitídy sú príčinou až 80 percent všetkých primárnych zhubných nádorov pečene na celom svete. Každoročne na toto smrteľné ochorenie umiera viac ako 500-tisíc ľudí. S cieľom upozorniť na príznaky a dlhodobé následky hepatitídy a vzdelávať o prevencii a možnostiach liečby Svetová aliancia hepatitídy (WHA) organizuje Svetový deň hepatitídy, ktorý od tohto roku pripadá na 28. júl (dosiaľ to bol 19. máj).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať