Hex sa teší na turné Keď sme sami a sľubuje novinky

Hudobná skupina Hex sľubuje novinky
Hudobná skupina Hex Foto: René Miko

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská kapela Hex sa už veľmi teší na Keď sme sami acoustic tour 2. Formácia počas série ôsmich slovenských vystúpení predvedie podobný program, aký predstavila už počas jarného turné. Fanúšikovia a fanúšičky budú môcť počuť akustické verzie starších skladieb, ale aj najnovšieho singla Indiánske leto. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA basgitarista kapely Tomáš „Yxo“ Dohňanský, publikum zažije úplne iný Hex.

Obrazom: Hudobná skupina Hex sľubuje novinky

„Počas jesenného turné nebudeme zásadne meniť program, pretože ten jarný fungoval a ľudia mali z neho radosť, takže asi 90 percent skladieb bude totožných, v tej istej úprave. Zahráme však aj piesne, ktoré sme na jar nehrali. Samozrejme, predstavíme aj Indiánske leto, čo je náš nový singel. Tešíme sa, budeme si opäť užívať intímnejšie hranie. Všetkých srdečne pozývame. Bude to úplne iný Hex,“ uviedol Yxo.

Video:

Štyridsaťdvaročný hudobník a tiež jeho kolega, gitarista Martin „Fefe“ Žúži sa tešia aj do miest, v ktorých podľa vlastných slov už dlhšie alebo vôbec nehrali. Patria medzi ne Kežmarok či Stará Ľubovňa. „Ideme do takých miest a priestorov, ktoré sme ešte nikdy alebo veľmi dlho neskúsili, takže to bude zážitok aj pre nás. Teším sa aj na Bratislavu. Je to naše rodné mesto – všetkých štyroch. Žijeme tu, bývame tu a máme pocit, že nás tu ľudia majú radi, takže tento koncert bude pre nás asi určitým spôsobom výnimočný. Možno aj tým, že po vystúpení môžeme ísť do svojich príbytkov a nebudeme spať na hoteli,“ dodal basgitarista, s ktorým okrem Fefeho v kapele pôsobia spevák a gitarista Peter „Ďuďo“ Dudák a bubeník Tibor „Tybyke“ Szabados. Na turné formáciu doplní Mišo Veselský z Vetroplachu, ktorý hrá na klávesy a akordeón.

Nad albumom začnú uvažovať okolo Vianoc

Hex má na konte počiny ako Ježiš Kristus nosí krátke nohavice (1992), Abrakadabra (1993), Hex (1994), Ultrapop (1997), Supermarket (1999), Víkend (2002), Nikdy nebolo lepšie (2006) alebo Ty a ja (2010). Hudobníci, ktorí v ostatnom období potešili fanúšikov a fanúšičky aj úspešným singlom Keď sme sami, zatiaľ nepripravujú nový album.

„V súčasnosti sa nachádzame v štádiu, keď nahrávame skladby jednotlivo. Keď ich budeme mať pokope viac, určite ich dáme na album. Tento rok sme boli naozaj veľmi vyťažení. Trošku si vydýchneme možno až okolo Vianoc a začneme rozmýšľať nad albumom. Je čím ďalej ťažšie napísať také skladby, aby sme s nimi boli spokojní na sto percent, vydali ich na albume a vedeli sme, že môžu ľudí zaujať. Základ je však vždy v piesni a jej energii,“ objasnil Yxo.

Väčšina ľudí je zameraná na jednu skladbu

„S Ďuďom sme začali robiť na nových skladbách ešte na jar, z čoho vznikla aj pieseň Indiánske leto a aj ďalšie. Chceme v tom pokračovať po jesennom turné a verím, že na budúci rok nahráme ďalšie veci a v dohľadnej dobe aj celý album. V súčasnosti je to však ťažké, presadzujú sa internetové možnosti počúvania a drvivá väčšina ľudí je zameraná na jednu skladbu. Skutočných hudobných fanúšikov, ktorí počúvajú celé albumy, je čím ďalej tým menej, čo je pre nás trochu demotivujúce, ale neznamená to, že nechceme robiť celý album,“ vyhlásil Fefe, ktorý píše aj texty.

„Inšpiráciu zberám v bežnom živote, ale napríklad aj v knihách či filmoch. Nemám rád texty, ktoré sa snažia zachraňovať svet a posúvať ľudí do roviny ‚čo by sa malo a čo nie‘. Ak to však robí niekto iný a je to dobré, tak je to v poriadku. Ľudia často vnímajú piesne pozitívne, ak sú texty v akejsi osobnej rovine, o úplne bežných veciach, teda nič závažné. Nemám rád ani príliš vzletné frázy, básnické obrazy. Je to popmusic, hudba pre ľudí, žiadna vážna hudba či obrovské umenie. Snažím sa, aby poslucháč skladbu pochopil a našiel si tam niečo svoje. Aby ten text bol nejakým spôsobom o ňom,“ prezradil Fefe.

Žákovic Open dá priestor i menej známym kapelám

Skupina Hex je spojená aj s festivalom Žákovic Open, ktorý hostia Trenčianske Bohuslavice. Za programom podujatia stojí Yxo, ktorý dáva priestor i menej známym kapelám. „Je super, že sa stále rodia nové kapely. No médiá im neprajú, čo ma trošku mrzí, pretože keď ich vďaka rádiám nespozná viac poslucháčov, často zaniknú, i keď môžu byť dobré a talentované. Majú to určite ťažšie, ako v časoch, keď sme začínali my. A kapely, ktoré v poslednom období spoznalo celé Slovensko, sú staré desať rokov. Taká je momentálna situácia. Ľudia si však vyhľadávajú nové skupiny cez Facebook, YouTube a podobne,“ vyjadril sa Yxo.

„Rádiá majú spoločný motív a to hrať hity. Zároveň majú pocit, že ak budú hrať niečo nové, čo nikto nepozná, tak ich ľudia nebudú počúvať. Ja si však nemyslím, že by to takto fungovalo. Myslím si, že aj SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský, pozn. SITA) ide v poslednej dobe dolu z kopca. Za našich čias, keď nás začali hrať slovenské rádiá, dostali sme od SOZA peniaze a to nám v podstate umožnilo pokračovať ďalej, lebo vtedy bolo z koncertov určite menej peňazí, ako teraz. Mám však pocit, že keď sa mladé kapely dostanú do rádií, aj tak im to nepomôže. Myslím si, že kompetentní by mali v tomto smere niečo robiť. Je to, samozrejme, téma na veľkú, všeobecnú diskusiu, ako ďalej a čo s tým robiť. S rádiami nespravíme nič. Sú to komerčné médiá, ktorých majitelia si môžu robiť čo chcú, je to ich nástroj. Naopak, Slovenský rozhlas sa tomuto problému venuje veľmi slušne, má niekoľko staníc, ktoré vysielajú rôzne žánre a venujú sa slovenskej scéne, ktorá je veľmi dobrá,“ povedal Fefe.

Termíny Hex – Keď sme sami acoustic tour 2:

27. októbra – Žilina, Mestské divadlo Žilina

28. októbra – Liptovský Mikuláš, Route 66

29. októbra – Kežmarok, Mestské kultúrne stredisko

5. novembra – Malacky, Kino Záhoran Malacky

6. novembra – Bratislava, Stará tržnica

11. novembra – Bardejov, Spoločenský dom Bardejov

12. novembra – Stará Ľubovňa, Dom kultúry

19. novembra – Trenčín, Piano Club

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ježiš Kristus