Hirscher má na ZOH 2018 v Pjongčangu šancu na zlatý hetrik, ovládol aj obrovský slalom

Marcel Hirscher
Rakúšan Marcel Hirscher počas druhého kola obrovského slalomu, v ktorom získal zlatú medailu. Pjongčang, 18. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. februára 10:49

JANGPCHJONG 18. februára (WebNoviny.sk) – Osem rokov čakal lyžiar Marcel Hirscher na zlatú medailu zo zimných olympijských hier a teraz má hneď dve za päť dní. Po triumfe v alpskej kombinácii sa rakúsky favorit na ZOH 2018 naplno presadil aj v obrovskom slalome.

V slnkom zaliatom kórejskom Jangpchjongu v súčte oboch kôl zvíťazil časom 2:18,04 min s obrovským náskokom 1,27 s pred konkurentom Henrikom Kristoffersenom z Nórska. Bronz si vyjazdil Francúz Alexis Pinturalt (+1,31).

Skvelý výkon Kristoffersena v druhej jazde

Obhajca prvého miesta zo Soči 2014 Ted Ligetty z USA po nevydarenom úvodnom kole skončil 3,21 s za víťazom na 15. priečke. Za zmienku stojí skvelý výkon Kristoffersena v druhej jazde. Na striebornú priečku úspešne zaútočil z desiateho miesta po prvom kole najlepším časom v tom druhom.

Prelink

Stále iba 28-ročný Hirscher momentálne má v zbierke zo ZOH dve zlaté a jednu striebornú medailu, z majstrovstiev sveta je na tom ešte oveľa lepšie so 4 zlatými a 3 striebornými kovmi.

K tomu treba prirátať šesť veľkých krištáľových glóbusov za celkový triumf vo Svetovom pohári v neprerušenej sérii, čo výrazne posilňuje status jedného z najlepších pretekárov zjazdárskej histórie.

V Pjongčangu bude mať šancu na zlatý hetrik, o štyri dni sa predstaví v slalome, v ktorom triumfoval šesťkrát v aktuálnej sezóne Svetového pohára.

„Zlato zo superkombinácie bolo veľké prekvapenie. Dnes mnoho ľudí i médiá očakávali, že získam ďalšie zlato. V profesionálnom športe nie je možné niečo očakávať. Moja sebadôvera a rýchlosť však boli vysoké,“ povedal Hirscher, citoval ho olympijský informačný servis (OIS). „Marcel je v obrovskom slalome momentálne iná liga. Budem bojovať, aby som ho jedného dňa zdolal. Nemyslím si však, že sa tak stane tento rok,“ vyhlásil Kristoffersen.

Bronzový Pinturault doplnil: „Som naozaj spokojný s jazdou. Spravil som dosť chýb, no išiel som naplno.“

Zo Slovákov najlepší Adam Žampa

Spomedzi Slovákov sa najlepšie umiestnil Adam Žampa. Na Hirschera v súčte oboch kôl nabral manko 3,82 s a výsledný čas 2:21,86 min mu zaistil 25. miesto.

„Mám super pocit zo svojej jazdy od druhého medzičasu až do cieľa. Hore som to trochu pridržal cez prvú vlnu a hodilo ma to na vnútornú lyžu. Niečo som tam stratil, ale spodok bol perfektný. Ukázalo sa, že sa jazdí po neuveriteľných stotinkách. To je mužské lyžovanie, jazdí sa naplno. Viac ma mrzí Andyho skvelý čas a potom vypadnutie,“ referoval Adam Žampa pre SITA.

Jeho mladší brat Andreas po nádejnej 18. pozícii v 1. kole doplatil na agresívnu jazdu a spadol v spodnej časti trate 2. kola po opakovanom probléme na vnútornej lyži. Preteky, ktoré mal rozbehnuté na umiestnenie na hranici prvej a druhej desiatky, sa preňho predčasne skončili.

„Možno mi to trochu ušlo v hlave, čiže mentálne som to nezvládol viac ako po fyzickej stránke. Po prvom a druhom zaváhaní som mohol pribrzdiť, zrovnať sa a tak ísť ďalej. Šiel som za každú cenu, aj keď som bol rozhodený. Momentálne to až tak nebolí, ale časom to možno viac bude mrzieť, že som nedokončil,“ uviedol Andreas Žampa.

Falatovi nedeľňajší „obrák“ vôbec nevyšiel

Tréner a zároveň otec Žampovcov Tomáš zhodnotil výkony oboch synov. Mrzelo ho, že Andreas svoju dravú jazdu v 2. kole nedoviedol do cieľového konca.

„Za chyby sa platí, dvakrát takmer spadol na vnútornej lyži a na tretí raz už spadol naozaj. Nevadí, prvé kolo bolo veľmi dobré. V druhom prišla chyba a dopadlo to tak, ako to dopadlo,“ povedal o Andreasovi. V súvislosti s Adamom a jeho výsledným 25. miestom poznamenal: „Adam bol výborný, veď ešte v septembri sme boli na operácii. V prvom kole prišla veľká chyba v hornej časti, v strmej časti však zašiel veľmi dobre a dostal sa do tridsiatky. V druhom kole to bolo takisto trošku opatrné, ale dolu v strmej pasáži išiel veľmi dobre. Strmé časti prešiel super, po operácii to je výborný výsledok. Sme radi, že sme tu. Máličko sme smutní iba z toho, že nie sú obaja v tridsiatke aj po druhom kole.“

Matejovi Falatovi nedeľňajší „obrák“ vôbec nevyšiel a skončil na 50. mieste s mankom 16,74 s na víťaza.


ZOH 2018 v Pjongčangu

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Muži – obrovský slalom (1. + 2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:18,04 min, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,27 s, 3. Alexis Pinturault (Fr.) +1.31, 4. Žan Kranjec (Slov.) +1,73, 5. Thomas Fanara +1,79, 6. Victor Muffat-Jeandet +1,81, 7. Mathieu Faivre (všetci Fr.) 1,95, 8. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +2,19, … 25. Adam Žampa (SR) +3,82, 50. Matej Falat (SR) +16,74, Andreas Žampa (SR) – nedokončil 2. kolo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAndreas ŽampaHenrik KristoffersenMarcel HirscherMatej Falat