Hirscher triumfoval v obráku, trať bola brutálne ľadová

Marcel Hirscher
Marcel Hirscher Foto: SITA/AP

VAL D’ISÉRE 14. decembra (WEBNOVINY) – Rakúšan Marcel Hirscher zvíťazil v sobotňajšom obrovskom slalome mužov v rámci Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach vo francúzskom Val d’Isére.

Jubilejné prvenstvo Hirschera

Pre obhajcu veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo SP je to jubilejné dvadsiate víťazstvo v kariére v prestížnom zjazdárskom seriáli a tretie priamo vo Val d´Isere (predtým 2009, 2012). Hirscher zvíťazil s náskokom 76 stotín sekundy pred Francúzom Thomasom Fanarom. Tretí skončil Nemec Stefan Luitz (+1,09).

„Trať bola brutálne ľadová, takmer som sa neudržal na lyžiach. K tomu vzdialenosť medzi bránkami až 18 m. Bol to pravý boj od hornej až po spodnú časť. Ked sa však rozhodnete bojovať a zvíťazíte, je to pocit na nezaplatenie,“ cituje ORF víťazného Hirschera.

Američan Ligety spadol

Dvojnásobný majster sveta v obrovskom slalome Američan Ted Ligety, ktorý suverénne vyhral úvodné dva obráky tejto zimy a ťahal sériu štyroch víťazných pretekov v tejto disciplíne, spadol ešte v 1. kole.

Nevylepšil si tak svoje postavenie vo SP. V hodnotení obrovského slalomu ho na čele vystriedal práve sobotňajší víťaz Hirscher. Celkovým lídrom SP je naďalej Nór Aksel Lund Svindal s náskokom 25 bodov pred Hirscherom.

„Je na polemiku, či by som dnes vyhral nad Ligetym, ak by predčasne neskončil. Tak či tak, toto víťazstvo mi dodá odvahu a silu do ďalších bojov,“ vyhlásil Hirscher.

Slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci nepostúpili do 2. kola a body do SP si nepripísali. Mladší Andreas skončil na 34. mieste a na veľkých pretekoch prvý raz zdolal staršieho brata Adama. Toho klasifikovali v 1. kole na 35. priečke. V nedeľu má Adam Žampa ďalšiu šancu zabodovať v obľúbenejšom slalome.

Obrovský slalom vo Val d’Isére (Fr.):

Muži: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:17,21 min, 2. Thomas Fanara (Fr.) +0,76, 3. Stefan Luitz (Nem.) +1,09, 4. Alexis Pinturault (Fr.) +1,18, 5. Roberto Nani (Tal.) +1,32, 6. Luca de Aliprandini (Tal.) +1,47.