Hirscher triumfoval v slalome v Saalbachu-Hinterglemme a stal sa najúspešnejším Rakúšanom histórie

Marcel Hirscher
Marcel Hirscher sa stal víťazom slalomu v rámci Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Saalbachu-Hinterglemme. 20. december 2018 Foto: SITA/AP

SAALBACH 20. decembra (WebNoviny.sk) – Domáci favorit Marcel Hirscher sa stal víťazom štvrtkového slalomu v rámci Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Saalbachu-Hinterglemme. V súčte oboch kôl Hirscher zvíťazil s náskokom 38 stotín sekundy pred Švajčiarom Loicom Meillardom.

Tretiu priečku si vyjazdil Nór Henrik Kristoffersen (+0,47). Hirscher si poistil líderskú pozíciu vo Svetovom pohári celkovo aj v hodnotení disciplíny, ale jeho triumf má aj rekordné parametre.

Prekonal legendárnu krajanku

Vďaka 63. triumfu v pretekoch o krištáľové glóbusy sa stal najúspešnejším Rakúšanom histórie na zasnežených svahoch SP, o jedno víťazstvo prekonal legendárnu krajanku Annemarie Moserovú-Pröllovú.

Fenomenálny Rakúšan ovládol deviaty z ostatných desiatich mužských slalomov vo Svetovom pohári. Viedol už po prvom kole s vyše polsekundovým náskokom pred krajanom Michaelom Mattom a napriek ťažkej a rozbitej trati a až dvadsiatemu prvému najlepšiemu výkonu v druhom kole si udržal vedúce postavenie až do cieľa.

„Je to niečo neuveriteľné, neopísateľný pocit, ale stojí za tým obrovské penzum práce. Preteky som si dnes veľmi užil, boli však neuveriteľne ťažké. Dnes mi to išlo oveľa lepšie ako včera počas obrovského slalomu. Toto boli jedny z najnáročnejších pretekov za 10 rokov, čo som vo Svetovom pohári. Ďakujem všetkým, ktorí ma podporili,“ uviedol Marcel Hirscher v prvom televíznom rozhovore.

„V úvodnej časti druhého kola som sa snažil nájsť správnu stopu a naspodku už len dôjsť do cieľa. V takýchto podmienkach sme ešte v tomto roku nejazdili. Bolo to na hrane zjazdnosti, ale také to bolo pre všetkých,“ povedal Hirscher k pretekom v Saalbachu, cituje ho web laola1.at.

Priblížil sa k Talianovi Tombovi

Hirscher je držiteľ veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári z ostatných siedmich sezón a aktuálne si pripísal už dvadsiate deviate víťazstvo v slalome celkovo a piate v súčte disciplín v tejto sezóne.

Hirscher sa v historickom poradí najlepších slalomárov opäť o čosi priblížil legendárnemu Talianovi Albertovi Tombovi na druhom mieste, ktorý počas kariéry nazbieral 35 triumfov v najtočivejšej disciplíne.

Absolútnym lídrom je Švéd Ingemar Stenmark so 40 slalomovými víťazstvami. Stenmark rovnako s 86 víťazstvami vedie historickú tabuľku triumfov vo všetkých disciplínach. Druhá je Američanka Lindsey Vonnová (82) a tretí už Hirscher (63).

„Je to nanajvýš príjemné porovnávanie sa s Annemarie Pröllovou a historickými rekordami. V najbližších rokoch ma však čakajú iné veci ako naháňanie rekordov,“ dodal Hirscher k téme možného prekonania Ingemara Stenmarka.

Náhrada za francúzsky Val d´Isere

Iba o niečo horšie si počínal aj ďalší Slovák Matej Falat, ktorý sa o 34 stotín sekundy pomalším časom ako Adam Žampa zaradil na 37. miesto. V „štartovke“ 1. kola figurovalo 81 pretekárov, v cieli ich klasifikovali iba 49.

Preteky v Saalbachu-Hinterglemme sa jazdili ako náhrada za francúzsky Val d´Isere, kde bolo proti počasie. Toto rakúske stredisko nepatrí medzi pravidelné zastávky Svetového pohára.

Naposledy predtým sa tam o body do hodnotenia SP jazdilo pred 30 rokmi, v slalome vtedy zvíťazil Paul Frommelt z Lichtenštajnska. O tri roky neskôr tam boli majstrovstvá sveta a zo zlatej medaily v slalome sa tešil luxemburský univerzál Marc Girardelli.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

  • Saalbach-Hinterglemm (Rak.), štvrtok, výsledky

Slalom mužov (1. + 2. kolo):1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:54,98 min (56,52 + 58,46), 2. Loic Meillard (Švaj.) +0,38 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,47, 4. Manuel Feller (Rak.) +0,66, 5. Michael Matt (obaja Rak.) a. Daniel Yule (Švaj.) obaja +0,78, 7. Clement Noel (Fr.) +0,79… 31. Adam Žampa +5,60, 37. Matej Falat (obaja SR) +5,94 s – v 1. kole, nepostúpili do 2. kola

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 13 zo 41 pretekov):1. Marcel Hirscher (Rak.) 620 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 352, 3. Max Franz (Rak.) 341, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) 333, 5. Loic Meillard (Švaj.) 309, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 303, … 75. Adam Žampa (SR) 23

Poradie v hodnotení slalomu vo SP (po 2 z 12 pretekov):1. Marcel Hirscher (Rak.) 200 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 140, 3. Loic Meillard (Švaj.) 98, 4. Daniel Yule (Švaj.) 85, 5. Andre Myhrer (Švéd.) 82, 6. Michael Matt (Rak.) 81.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndre MyhrerHenrik KristoffersenLindsey VonnováMarcel HirscherMatej Falat