Najväčšie tajomstvo Hollywoodu opäť strážia Oltmanns a Rosas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rick Rosas
Sprava: Rick Rosas a Brad Oltmanns Foto: SITA/AP
Rick Rosas
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Sčítací tím spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) už po sedemdesiaty ôsmy raz zabezpečuje proces počítania hlasov členov Akadémie filmových umení a vied, ktorí rozhodujú o držiteľoch Oscarov.

Pred slávnostným ceremoniálom 84. ročníka odovzdávania cien Akadémie budú výsledky znovu poznať len dvaja ľudia na tomto svete: Brad Oltmanns a Rick Rosas.

Počas 78 rokov sa namáhavý proces ručného počítania hlasov nezmenil a ešte nikdy neunikli informácie. Aby sa dosiahlo maximálne utajenie, Oltmanns a Rosas vedú skupinu ľudí viazaných tajomstvom.

Dlhodobo etablovaný systém spočítavania hlasov, ktorý zaviedla spoločnosť PwC, je založený na precíznej evidencii každého hlasovacieho lístka na prísne utajenom mieste, aby bola zabezpečená maximálna miera precíznosti, objektivity a dôvernosti.

„Náš dlhotrvajúci 78-ročný vzťah s PwC je postavený na maximálnej dôvere a čestnosti,“ povedal na adresu spolupráce prezident Akadémie Tom Sherak s tým, že sa tešia na ďalšie roky.

Dve série obálok

Akadémia v roku 1934 podpísala zmluvu so spoločnosťou Price Waterhouse (v súčasnosti PricewaterhouseCoopers), ktorá je odvtedy zodpovedná za spočítanie hlasov a utajenie víťazov. V minulosti boli mená víťazov známe už pred odovzdávaním cien. V roku 1940 si mohli dokonca prichádzajúci hostia o 20:45 prečítať mená víťazov v Los Angeles Times.
Rick Rosas
Foto: SITA/AP

Po tejto udalosti zaviedli systém so zapečatenými obálkami, ktorý sa používa dodnes. Z bezpečnostných dôvodov vyhotovuje spoločnosť dve identické sady zapečatených obálok s výsledkami, ktoré dopravia na slávnosť dvoma rozdielnymi utajenými cestami.

Ako ďalšie preventívne opatrenie sa partneri učia mená víťazov naspamäť. Totožnosť držiteľov Oscarov sa udržuje v tajnosti až do chvíle, keď výsledky vyhlásia počas živého prenosu. Počas vysielania zotrvávajú Oltmanns a Rosas v zákulisí a obálky podávajú jednotlivým vyhlasovateľom výsledkov bezprostredne pred ich vstupom na scénu. Brad Oltmanns vedie sčítaciu komisiu od roku 2004 a Rick Rosas od roku 2001.

Hlasovacie lístky zaslali 5 783 členom Akadémie 27. decembra 2011. Dvadsiateho štvrtého januára zverejnila Akadémia nominácie na Oscara. Finálne hlasovacie lístky odoslali 1. februára, pričom Akademici musia následne vyplnené lístky doručiť do spoločnosti PricewaterhouseCoopers najneskôr do 21. februára.

Finálne hlasovacie lístky sa počítajú tri dni

Udeľovanie Oscarov, ktoré bude moderovať Billy Crystal, sa uskutoční v noci z 26. na 27. februára v hollywoodskom Kodak Theatre. Počas 78-ročnej spolupráce s Akadémiou už v PricewaterhouseCoopers spočítali vyše 450-tisíc hlasovacích lístkov. Od roku 1941, keď zaviedli obálkový systém, použili viac ako 2 600 obálok. Hlasy na nominácie spočítavajú sedem dní, finálne hlasovacie lístky tri dni.
Oscar
Foto: SITA, AP

Zoznamu kandidátov v 84. ročníku udeľovania Oscarov vládne mysteriózny dobrodružný film Hugo a jeho veľký objav s jedenástimi nomináciami. O prestížne ceny sa uchádza v kategóriách Výprava, Kamera, Kostýmy, Réžia, Strih, Najlepšia pôvodná filmová hudba, Najlepší film, Strih zvuku, Mix zvuku, Vizuálne efekty a Adaptovaný scenár.

Druhým najúspešnejším v počte nominácií je čierno-biely nemý film The Artist s desiatimi, ktorý môže získať ocenenia v kategóriách Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Jean Dujardin), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Bérénice Bejo), Výprava, Kamera, Kostýmy, Réžia, Strih, Najlepšia pôvodná filmová hudba, Najlepší film a Pôvodný scenár.

O cenu v kategórii Najlepší film sa spolu s nimi uchádzajú dramédia Deti moje, romantická komédia s prvkami fantasy Polnoc v Paríži, dráma Farba citov, športová dráma Moneyball, dráma Vojnový kôň, podobenstvo Strom života a dráma Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko.

FOTOGALÉRIA: Nominovaní v 84. ročníku udeľovania Oscarov

Jean Dujardin
Francúz Jean Dujardin si nomináciu na Oscara vyslúžil za stvárnenie hlavnej mužskej úlohy v čierno-bielom nemom filme The Artist, ktorý sa odohráva na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia v Hollywoode. Dujardin je pritom len tretím Francúzom, ktorý získal nomináciu v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Foto: SITA/AP Photo/Remy de la Mauviniere

Jean Dujardin
Jean Dujardin ako hviezda nemých filmov George Valentin vo filme The Artist, ktorý si vyslúžil desať nominácií na Oscara Foto: SITA/AP Photo/The Weinstein Company
George Clooney
Americký držiteľ Oscara si svoju štvrtú hereckú a celkovo siedmu nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied vyslúžil hlavnou úlohou v snímke Deti moje. V aktuálnom ročníku udeľovania Oscarov je spolu s Grantom Heslovom a Beauom Willimonom nominovaný aj v kategórii Adaptovaný scenár za drámu Deň zrady, v ktorej si tiež zahral. Foto: SITA/AP Photo/Joel Ryan
George Clooney
George Clooney ako Matt King, ktorý sa po tragickej nehode manželky musí zrazu sám vyrovnať s výchovou 10-ročnej Scottie a 17-ročnej Alexandry i zistením, že ho žena podvádzala, v dramédii Deti moje Foto: Bonton film
Brad Pitt
Americký herec Brad Pitt si vďaka stvárneniu Billyho Beanea v netradičnej športovej dráme z prostredia profesionálneho bejzbalu Moneyball pripísal na svoje konto už tretiu hereckú nomináciu na Oscara. Foto: SITA/AP Photo/Matt Sayles

Informácie pochádzajú od Zuzany Sehnalovej zo spoločnosti PwC a z archívu agentúry SITA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať