História ukáže, aký dôležitý to bol krok, hovorí Hrnko o Dankovom prejave v ruskej Štátnej dume

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Anton Hrnko
Poslanec NR SR za SNS Anton Hrnko. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Slovensko nie je svetová veľmoc, nemôže si dovoliť ten luxus, že pri získaní nových priateľov zabudne na tých starých, a jeho noví priatelia sa nesmú správať ako malé deti na pieskovisku, ktoré si vyžadujú svoje priateľstvo zrušením ostatných priateľstiev.

Tvrdí to podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko, ktorého stanovisko agentúre SITA zaslala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Hrnko sa vo svojom vyhlásení zastal predsedu parlamentu Danka, ktorý v stredu predniesol prejav v ruskej Štátnej dume, za čo ho v sobotu kritizoval predseda zahraničného parlamentného výboru František Šebej (Most-Híd).

Podľa Hrnka je Slovensko „hlboko vďačné ruskému národu nielen za oslobodenie spod fašistickej okupácie, ale aj za to, že v čase tvrdého národnostného útlaku videlo v silnom Rusku nádej na vlastnú suverenitu“.

Strieľanie si do vlastnej bránky

Podpredseda SNS preto označil zapájanie sa slovenských politikov do „rusofóbnych kampaní“ za „strieľanie si do vlastnej bránky“.

Vo svojom stanovisku uviedol, že Slovenská republika si pri svojom vzniku dala viacero zahranično-politických cieľov, spomedzi ktorých bolo najdôležitejšie získať členstvo v Európskej únii a NATO, no zároveň udržiavať dobré vzťahy so všetkými rozhodujúcimi veľmocami vo svete.

„Z tohto princípu vychádzal aj predseda NR SR pri prijatí pozvania na návštevu Ruskej federácie i pri formulovaní svojho prejavu,“ povedal Hrnko a vyjadril počudovanie nad negatívnymi vyjadreniami politikov, vrátane Františka Šebeja, ktorý podľa neho vníma politiku len čierno-bielo.

Zahraničnopolitické záujmy Slovenska

„Títo ľudia akoby zabudli, že Slovenská republika je suverénny štát a má svoje vlastné zahraničnopolitické záujmy. Medzi ne určite nepatrí štvavá protiruská kampaň, v ktorej sa Rusko a jeho čelní predstavitelia vydávajú div nie za príčinu všetkého zla, ktoré obťažuje Európu i celý svet,“ uviedol Hrnko a Andreja Danka označil za zástancu konštruktívnej a zodpovednej politiky.

Podľa podpredsedu SNS je mier jedinou cestou, ako môže Európa zabezpečiť prosperitu a bezpečnosť svojim občanom, a vyjadril presvedčenie, že „bez silného Ruska to nie je možné dosiahnuť“. Aj preto Andrej Danko ako prvý slovenský politik prijal ponuku a vystúpil v Štátnej dume. „Až história ukáže, aký to bol dôležitý krok,“ dodal na záver Hrnko.

Šebejova kritika

Andrej Danko vôbec nemal vystúpiť s prejavom v ruskej Štátnej dume, chybou bola už samotná Dankova návšteva ruského parlamentu. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda zahraničného parlamentného výboru František Šebej.

František Šebej povedal, že nevie o žiadnej inej vysokopostavenej parlamentnej delegácii krajiny Európskej únie, ktorá by od anexie Krymu navštívila ruskú Štátnu dumu. „Ten prejav išiel úplne mimo smerovania našej zahraničnej politiky,“ povedal Šebej a dodal, že slová, ktoré v prejave odzneli, považuje za „hrubé faily a nezmysly,“ čo navyše prekrúcajú históriu.

„Aká slovanská vzájomnosť? Tá slovanská vzájomnosť, čo umožňuje Rusom zabíjať Ukrajincov na Ukrajine a vice versa?“ pýtal sa v diskusii Šebej a pripomenul, že Dankov hostiteľ Viačeslav Volodin sa po anexii Krymu ocitol na sankčných zoznamoch Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoAnton HrnkoFrantišek ŠebejViačeslav Volodin
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná stranaŠtátna duma