Historicky najvyšší grant EÚ dostal slovensko-český projekt ACON, zvýši efektivitu distribučnej sústavy

Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Historicky najvyšší grant EÚ dostal slovensko-český energetický projekt ACON. Spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZDS) a E.ON Distribuce získali od Európskej komisie kofinancovanie vo výške 91,2 mil. eur na medzinárodný projekt inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Cieľom projektu je modernizácia a zvýšenie efektívnosti distribučnej sústavy.

Prepojenie inteligentných technológií

„Projekt môže poslúžiť ako ukážkový príklad prepojenia inteligentných technológií s novými komunikačnými prvkami,“ povedal minister hospodárstva SR Peter Žiga v piatok na tlačovej konferencii. Minister priemyslu a obchodu ČR Karel Havlíček v piatok spolu so slovenským ministrom hospodárstva podpísali vyhlásenie o podpore projektu ACON.

Celková hodnota projektu ACON je 182 mil. eur. Spolufinancovanie z európskych zdrojov tak dosiahne asi 50 % z hodnoty projektu a náklady každého z partnerov projektu predstavujú približne 50 %. Začiatok výstavby sa predpokladá v druhej polovici tohto roka.

„Zvýšený zákaznícky komfort pocíti v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190 000 našich zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Myjava, Skalica, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom,“ uviedol predseda predstavenstva Západoslovenskej energetiky (ZSE) Jochen Kley. Využitie smart prvkov podľa neho umožní lepší monitoring a riadenie celej sústavy prispeje k jednoduchšej identifikácii potenciálnych porúch v sieti.

Uľahčí zapojenie miestnych zdrojov

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič informoval, že ACON je prvý medzinárodný projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi európskymi projektmi spoločného záujmu. „Uľahčí zapojenie miestnych obnoviteľných zdrojov, elektromobilov a batérií pre skladovanie energie,“ vysvetlil.

Projekty spoločného záujmu predstavujú cezhraničné energetické infraštruktúrne projekty EÚ, ktoré sú nevyhnutné na vytvorenie jednotného energetického trhu, cieľom je aj dosiahnutie dostupnej, bezpečnej a obnoviteľnej energie.

Podľa Karla Havlíčka bude energetická sieť v budúcnosti vystavená veľkým výzvam, napríklad v podobe nástupu nových zdrojov založených práve na smart technológiách. „Inteligentné siete tak zohrajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní energetickej nezávislosti obyvateľov aj v podpore konkurencieschopnosti priemyslu,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jochen KleyMaroš ŠefčovičPeter Žiga
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaZSE Západoslovenská energetika