Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kladivko
Foto: SITA/AP
30. 09. 2011 17:12 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Historicky prvá diskriminačná žaloba sudcu bola zamietnutá

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Okresný súd Bratislava I. dnes zamietol historicky prvú diskriminačnú žalobu sudcu. Rozhodnutie nie je právoplatné, je možné sa voči nemu odvolať.

Sudkyňa Okresného súdu v Novom Meste nad Váhom Lenka Pavlovičová, ktorá sa na dnešnom pojednávaní nezúčastnila, sa domáhala vyplatenia nemajetkovej ujmy vo výške 199 163 eur.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. dnes v odôvodnení svojho rozhodnutia konštatovala, že na priznanie nemajetkovej ujmy musia byť splnené viaceré podmienky.

Neuviedla, kto ju diskriminoval

Sama navrhovateľka v podaní neurčila presne, kým bola diskriminovaná. V prvom rade to bola Národná rada SR, potom Kancelária NR SR, neskôr sa pridalo i ministerstvo spravodlivosti. Odvolávanie sa na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý konštatoval protiústavnosť niektorých ustanovení zákona, ktorým sa zriadil Špeciálny súd, podľa sudkyne nestačí. Podľa názoru súdu sa totiž prijatím zákona o zriadení Špeciálneho súdu nemohol nikto dopustiť protiprávneho konania.

Samotná legislatíva totiž predpokladá prijatie aj protiústavného zákona, a to tým, že počíta s jeho nápravou. Spochybnila i samotnú sumu nemajetkovej ujmy, ktorá podľa súdu neexistuje. Sudkyňa Pavlovičová ju určila ako rozdiel medzi platom sudcu a sudcu Špeciálneho súdu. V prípade takéhoto výpočtu by sa však jednalo o ujmu majetkovú.

Nedokázala, že prišla o peniaze

Celá argumentácia navrhovateľky spočívala v tom, prečo si myslí, že došlo k diskriminácii, uviedol dnes na pojednávaní zástupca ministerstva spravodlivosti. Vznik nemajetkovej ujmy však v podaní nijako nepreukázala, dodal.

Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Skutočnosť, že navrhovateľka dala súhlas s pojednávaním v neprítomnosti, svedčí podľa neho o nezáujme preukázať ako jej bola znížená vážnosť a dôstojnosť a ako jej vznikla nemajetková ujma.

Zástupca Kancelárie NR SR sa pozastavil nad tým, že nevie ako mohla kancelária spôsobiť navrhovateľke ujmu, keďže hlavnou pracovnou náplňou kancelárie je organizačné zabezpečenie chodu parlamentu.

Diskriminačné žaloby podalo zhruba 700 sudcov, od štátu požadujú vyplatiť 70 miliónov eur. Právoplatne je skončených 11 žalôb sudcov Najvyššieho súdu SR, ktorí by mali zinkasovať náhradu nemajetkovej ujmy jeden milión jedno euro a náhradu trov konania vo výške 45 726 eur.

Odporúčané články

Sťažnosť diskriminačných žalôb prijal ÚS na ďalšie konanie Sudcovia žiadajú od štátu o 9 mil. € viac, ako sa očakávalo

Neprehliadnite

Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Slovan túži prejsť cez Stochov PAOK do skupinovej fázy Európskej ligy, tribúny budú zaplnené Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor) Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X