Poslanci nepodporili bankovú daň ani zníženie DPH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament
Poslanci NR SR počas 7. schôdze NR SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci parlamentu nepodporili ani druhý návrh opozičnej strany Smer-SD, ktorá chcela bankám zaviesť mimoriadny odvod z vybraných pasív.

Zákon o odvodoch vybraných finančných inštitúcií podporilo iba 64 poslancov, pričom proti bolo 54 zákonodarcov a hlasovania sa zdržalo 24 poslancov.

Rovnako sa najsilnejšej opozičnej strane nepodarilo presadiť novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorej cieľom bolo znížiť základnú sadzbu DPH na 19 % ako aj opätovne zaviesť 6 % sadzbu DPH pre tzv. predaj z dvora. Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) zvýšila od začiatku tohto roka dočasne DPH na 20 percent v rámci prijatého balíka opatrení, ktoré majú pomôcť ozdraviť verejné financie.

Základná sadzba DPH by sa mala vrátiť na pôvodnú úroveň po znížení deficitu verejných financií pod maastrichtské kritérium troch percent HDP. Podľa opozičného Smeru-SD sa však vládou prijaté opatrenia výrazne podpisujú pod nárast cien na Slovensku a strana preto navrhla DPH opätovne znížiť. Prostredníctvom osobitnej bankovej dane chcel Smer-SD rozložiť záťaž z dôsledkov globálnej finančnej krízy, ktorá mala okrem iného vplyv aj na nárast deficitov verejných financií v európskych krajinách, vrátane Slovenska.

Mikloš chce „vlastnú“ bankovú daň

Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Špeciálnej bankovej dani sa pritom nebráni ani súčasná vláda. Tá ju podľa slov ministra financií Ivana Mikloša chce zaviesť od začiatku budúceho roka, a to aj v prípade, že sa na jej zavedení nedohodnú krajiny Európskej únie.

„Názory mnohých krajín sú tak rozdielne, že realistický predpoklad, kedy by sa dalo dôjsť k jednotnej európskej smernici, ako to robiť, je najskôr v roku 2013, ale skôr až v roku 2014. Zdá sa, že ten proces hľadania európskeho konsenzu je pomalší, ako sme dúfali,“ povedal v druhej polovici marca Ivan Mikloš.

Návrh opozičného Smeru, ktorý sa bankovú daň v parlamente pokúšal presadiť už v minulom roku, označuje Ivan Mikloš za populistické gesto. Daň v takej výške, ako navrhuje opozičná strana, by podľa jeho slov uškodila slovenskej ekonomike, pretože banky by ju premietli do poplatkov a úrokov. Mikloš zároveň upozorňuje, že napríklad Veľká Británia zaviedla bankovú daň so sadzbou len niekoľko stotín percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Mikloš