Hitlerova posteľná bielizeň je predaná, v ponuke je stôl

Adolf hitler
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – V aukčnom dome Dreweatts v Bristole vydražili v utorok za dvetisíc libier (v prepočte približne 2300 eur) posteľnú bielizeň, ktorá pravdepodobne patrila nemeckému diktátorovi Adolfovi Hitlerovi.

Konkrétne šlo o plachtu a obliečku na vankúš, na ktorých bola podobizeň ríšskeho orla, svastika a Hitlerove iniciály. Predpokladá sa, že ich z jeho domu vzal niekto zo služobníctva.

„Hitler mal veľké množstvo služobníctva a myslíme si, že bielizeň niekto vzal z jedného z jeho sídel,“ vyjadrila sa Stella Lyons z aukčného domu. Novým majiteľom bielizne sa stal nemenovaný záujemca.

Stôl, ktorý si pamätá dejiny

Mosadzný stôl s kalamármi, pri ktorom Adolf Hitler a predstavitelia Talianska, Francúzska a Británie podpísali Mníchovskú zmluvu (známa aj pod menom Mníchovská zrada), a ktorá predchádzala vypuknutiu druhej svetovej vojny, ponúknu na budúci týždeň na aukcii v USA. Stôl bude k dispozícii na predaj 8. a 9. decembra v Stamforde v americkom štáte Connecticut. Jeho predpokladaná cena je 500 000 až 600 000 dolárov (370 000 až 444 360 eur). Autentickosť stola je vraj zaručená.

Mníchovskú zmluvu podpísali okrem Hitlera premiéri Talianska, Francúzska a Británie Benito Mussolini, Édouard Daladier a Neville Chamberlain 30. septembra 1938 v Mníchove. Na základe zmluvy muselo vtedajšie Československo do 10. októbra 1938 odstúpiť Nemecku všetky pohraničné územia (Sudety). Zástupcovia Československa boli síce prítomní, no na rokovania ich nepozvali. Zmluva bola súčasťou plánu Hitlera na rozbitie Československa a ovládnutie Európy. Krátko nato, 1. septembra 1939, napadlo Nemecko Poľsko, čím sa začala druhá svetová vojna.

Stôl si dal po skončení vojny v roku 1945 previesť do USA ako pamiatku plukovník americkej armády John L. McConn, ktorý ho našiel v pivnici domu, kde mal Hitler kancelárie (Führerbau).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf HitlerBenito Mussolini