Hladina Dunaja v Devíne klesla od štvrtka o dva a pol metra

Rozvodnený Dunaj z vtáčej perspektívy
Pohľad na hradnú skalu Devína obklopenú rozvodneným tokom Dunaja a rieky Morava v MČ Bratislava Devín. Bratislava, 6. jún 2013. Foto: SITA/MO SR/Ivan Kelement

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Dunaj v Devíne od štvrtkového popoludnia, keď kulminoval vo výške 973 cm, klesol do dnešného poludnia už o dva a pol metra a jeho hladina sa dostala na úroveň prvého stupňa povodňovej aktivity.

Podobne aj v Bratislave klesol Dunaj už o viac ako dva a pol metra a vodohospodári už začali demontovať aj mobilné zábrany,“ informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.

V sobotu ich odstránili na petržalskej strane Dunaja, dnes ich demontujú v časti od Starého mosta po Most SNP. Na kritických miestach na Slovanskom nábreží a pod hradom Devín však podľa Krna ešte mobilné zábrany zostanú pre prípad avizovaných dažďov a ďalšej prívalovej vlny z Rakúska, ktorá by však už nemala byť taká silná ako v minulých dňoch.

Na pondelňajšom zasadnutí krízového štábu sa pripravuje aj odvolanie tretieho povodňového stupňa pre oblasť Devína a Bratislavy,“ dodal.

Obrazom: Odpad po povodniach v Dunaji

Situácia v Devíne
Foto: SITA/Marián Peiger

Slovenských vodohospodárov podľa Krna však momentálne najviac zamestnáva dolný úsek Dunaja od Gabčíkova po Štúrovo. Od sobotňajšej 16-tej hodiny až do polnoci kulminoval Dunaj v Komárne vo výške 888 cm, kde výška hrádzí, ktorá je postavená na tzv. 100-ročnú vodu, síce odolala, ale v hrádzových otvoroch a pod hrádzami sa objavilo viacero priesakov a výverov. Tie pracovníci komárňanskej správy vnútorných vôd Slovenského vodohospodárskeho podniku spolu s hasičmi a dobrovoľníkmi museli celú noc utesňovať vrecami s pieskom.

Situáciu sa im vďaka mimoriadnemu nasadeniu podarilo zvládnuť a keďže v Komárne už Dunaj začína klesať, je predpoklad, že mesto už ohrozené nebude. Približne od druhej hodiny v noci najväčšia povodňová vlna dosiahla aj Štúrovo, kde Dunaj kulminoval až do dnešného predpoludnia vo výške 811 cm,“ doplnil Krno.

Protipovodňová ochrana Štúrova, kde je nainštalovaný aj 470-metrový úsek moderného mobilného hradenia, však takýto stav prietoku Dunaja podľa Krna pohodlne zvládne. Most Márie Valérie zo Štúrova do Ostrihomu by bol zo slovenskej strany zjazdný, ale z ostrihomskej strany je cesta na tento most zaplavená, takže prejazd do Maďarska je ešte stále nemožný.

Obrazom: Dunaj klesá, mobilné hradenia rozobrali

Slovenskí vodohospodári už začali aj s prípravou na sprevádzkovanie obidvoch plavebných komôr v Gabčíkove, čo však podľa Krna po znížení hladiny potrvá zhruba dva dni, pretože povodeň naplavila do Gabčíkova obrovské množstvo nečistôt, konárov a kmeňov stromov, ktoré bude potrebné odstrániť pred plavebnými komorami ako aj hrablicami vodnej elektrárne.

Pre vysokú hladinu Dunaja v oblasti Komárna a Štúrova sú však vysoko vzduté aj hladiny dunajských prítokov Váhu, Hrona a Ipľa, no situácia aj napriek priesakom v hrádzach týchto prítokov nie je v žiadnom prípade dramatická, ohrozujúca životy a majetok občanov,“ ukončil Krno.

Odporúčame aj:

Obrazom: Klesajúci Dunaj vyplavil množstvo odpadu

Dunaj v Komárne začal klesať, v Štúrove stúpa

Dunaj v Komárne prekonal rekord o takmer pol metra

Na juhu Slovenska naďalej trvá mimoriadna situácia

Dunaj zaplavuje juh Slovenska, v Komárne prekonal rekord

Dunaj stúpa na nižšie položených úsekoch Slovenska

V Bratislave trvá mimoriadny stav, problémy sú v Devíne

Dunaj dosiahol maximum, v Devíne armáda navýšila hrádzu

Obrazom: Letecké zábery na Dunaj a zatopené časti Bratislavy

Vojenský vrtuľník zachraňoval v odrezanom Devína malé dieťa

S veľkou vodou bojujú aj na juhu Slovenska, uzatvorili cesty

Obrazom: Dunaj ako ho nepoznáte, od sveta odrezal aj Devín

Na Dunaji namerali historicky najväčší prietok

Pozrite si hrozivo vyzerajúci Dunaj pri západe slnka

Obrazom: Z Vodného diela Gabčíkovo vytiahli mŕtve telo

Ľudia pri Dunaji riskujú, deti vykladajú na zábrany

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom