Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Foto: SITA/Jozef Jakubčo
4. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(10)

Hľaďme na naše národnoštátne záujmy, tvrdí Fico k Ukrajine

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Máme právo povedať komukoľvek, že porušil medzinárodné právo, ale hľaďme na vlastné národnoštátne záujmy, povedal na utorkovom Diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub so šiestimi kandidátmi na prezidenta SR premiér a jeden z kandidátov na prezidenta SR Robert Fico. V súvislosti so situáciou na Ukrajine zároveň všetkých na Slovensku vyzval k racionalite.

Na Kryme ide o porušenie medzinárodného práva a od toho sa odvíja náš postoj. Ruský trh musí podľa Fica zostať naďalej pre nás veľmi dôležitý. Hodnotovo sme zakotvení v EÚ, ale ekonomický priestor nemôže byť len na západ.

Fico v diskusii okrem iného upozornil, že cez územie Slovenska ide plynovod a je reálna hrozba v strednodobom horizonte, že tento plynovod bude suchý pretože existujú iné varianty ako dopravovať plyn. Tým by Slovensko prišlo o príjmy z tranzitu, ktoré sú dnes veľmi dôležité. Pracuje sa preto na diverzifikácii.

Obrazom: Viskupičovi ľudia protestovali proti Ficovi, obišiel ich zadným vchodom

Pri Ukrajine by sme nemali ostať na okraji, myslia si analytici

Pri situácií na Ukrajine by sme nemali ostať na okraji a aktívnejšie podporovať stanoviská Európskej únie. Analytici tak reagovali na vyhlásenia premiéra a prezidentského kandidáta Roberta Fica. “Prejavili sa jeho (Ficove, pozn. SITA) predstavy o zahraničnej politike, ktorá rezignovala na hodnoty,” povedal politológ Grigorij Mesežnikov. V záujme Slovenska je podľa neho dodržiavanie medzinárodných zmlúv. “Treba premiérovi pripomenúť, že Slovensko sa zaviazalo podporovať integráciu Ukrajiny do euroatlantických štruktúr,” dodal s tým, že Fico v minulosti niekoľkokrát prejavil sympatie k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, čo je pri demokratických politikoch nezvyčajné.

“Hospodárske záujmy sú dôležité, ale nie jediné,” myslí si riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róbert Ondrejcsák. Pridanie sa k stanoviskám Európskej únie nás podľa neho neohrozí. Medzi Ruskom a úniou totiž funguje vzájomná závislosť. “Dôležité pre štáty je mať názor, nevýraznosťou sa totiž znižuje naša dôležitosť,” dodal.

Rusko sa nás podľa Fica týka

Fico pripomenul, že nesúhlasil s vojenskou akciou v Iraku a dal odtiaľ stiahnuť našich vojakov. Doplnil, že jasný je aj postoj jeho vlády ku Kosovu – bolo tam porušené medzinárodné právo, preto nie je dôvod, aby sme uznali túto krajinu ako takú. V Rusku došlo k porušeniu medzinárodného práva, ale netvárme sa, že Rusko nás nezaujíma. Je to 250-tisíc áut, ktoré vyvážame do Ruskej federácie, čo je štvrtina zo všetkých vyvezených áut, ďalej je to dovoz plynu, ropy – čísla blížiace sa k 100 percentám, argumentoval v diskusii Robert Fico.

Spoludiskutujúci kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský si myslí, že ak by bol prezidentom, jeho stanovisko by vychádzalo z národných záujmov a pri päťmiliónovej krajine, akou Slovensko je, by bolo skôr zdržanlivé a vyhýbajúce sa krajnostiam. SR je členom EÚ a preto naším základným východiskom aj pre zahraničnú politiku je postoj EÚ. Dôležitý je aj postoj Nemecka.

Vladimírovi Putinovi, s ktorým sa osobne pozná, by preto povedal, že Ruská federácia a ruská armáda by mali byť zdržanlivé a že SR sa pridržiava stanoviska EÚ a podľa EÚ Rusko porušilo medzinárodné právo. Upozornil, že Putin je vedený aj tými skutočnosťami, ktoré sa u nás málo prezentujú, napríklad, že americkí a západní politici povzbudzovali účastníkov kyjevského Majdanu do stále radikálnejších postov.

Svet je podľa Hrušovského na nohách

Podľa kandidáta Pavla Hrušovského Rusko znovu postavilo celý svet na nohy a ukazuje sa ako krajina, ktorá odmieta rešpektovať princípy medzinárodných dohôd a suverenitu iných štátov. Hrušovský v dianí na Kryme vidí veľkú analógiu s rokom 1968, pripomína mu to obdobie studenej vojny.

O Ukrajine by mali rozhodnúť ľudia tejto krajiny, akt Ruska je agresiou, povedal v utorňajšom Diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub kandidát na prezidenta Andrej Kiska. Po aktuálnych udalostiach bude SR podľa Kisku, ktorý si uvedomuje, že zahraničnú politiku robí vláda a parlament, musieť prehodnocovať vzťah s Ruskom.

Kňažko nie je za referendum na Kryme

Situácia na Ukrajine je podľa Milana Kňažka citlivá a treba v nej vážiť slová. Vyžaduje si to ohľaduplné riešenie na medzinárodnej úrovni – nájsť východisko bez toho, že by padol prvý výstrel.

Prezidentske volby
Zľava: Kandidáti na prezidenta SR Radoslav Procházka, Milan Kňažko, Andrej Kiska, šéfredaktor Hospodárskych novín Peter Vavro a kandidáti na prezidenta SR Pavol Hrušovský, Robert Fico a Ján Čarnogurský počas diskusie HN Club. Bratislava, 4. marec 2014.Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Kňažko, ktorý je tiež jedným kandidátov na hlavu štátu, je rád, že SR sa zdržala silných výrazov a pomenovala situáciu v súlade s postojom EÚ. Tvrdí, že ide o jednoznačné porušenie medzinárodného práva. Na druhej strane nie je dobré, že ukrajinská vláda obmedzila práva menšín, čo však nie je dôvod na zásah. Referendum na Kryme podľa neho nie je správne, lebo referendom sa začala väčšina konfliktov na Balkáne.

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin by nemal počúvať extrémistov a viac počúvať tých, čo zastávajú oficiálny politický postoj Ruska, ktorým je partnerská spolupráca. Prezidentský kandidát Radoslav Procházka je rád, že SR sa nespráva ako slon v porceláne, zároveň sa podľa neho SR mala rýchlejšie vyjadriť. Podporuje sankcie ušité na mieru prehreškov.

Treba ich zamerať na ľudí zo strany režimu aj na ľudí zo strany extrémistických skupín, ktorí sa dopustili ohavností. Slovensko by nemalo fungovať ako nárazníková zóna, je plnohodnotný partner. Myslí si tiež, že na pôde Európy nie je z dlhodobého hľadiska pre nás účelné spoliehať sa na NATO a na pôde EÚ by mali vznikať nástroje kolektívnej bezpečnosti.

Odporúčané články

Viskupič protestoval proti Ficovi, on však zvolil iný vchod Fico rinčanie zbraňami odmieta, je za diplomatické riešenie

Témy

Diskusia

darmo je Náš národno štátny záujem či za Slovák Erste Repulik alebo tej súčasnej bol vždy len poslúchať a prípadne po vojensku Vykonám. Pravda Anton My máme aj nejaké národoštátne záujmy? Ja vidím len záujmy šmelinárov, prospechárov, privatizérov a politických príživníkov. Pravda Anton Zaujímalo by ma, pán Fico,či neplatenie robotníkom za prácu sa dá tiež zaškatuľkovať do národoštátnych záujmov, alebo je to len záujem feudálov, zbohatnúť na úkor pracujúcich.Vysvetlite mi to prosím, čo je to otrokárstvo, čo úžera a čo sprostá zlodejina.Lebo už... DDR Čím väčšie americké riťolezectvo tým menej hlasov vo voľbách! Pamätajte na to slovenskí politici. zzzz koho zaujima okrem Slovakov co si si mysli Slovensko o Rusku a tomto cirkuse ? nikoho ! :-D
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...