Hladujúcu členku Pussy Riot presunuli na väzenskú ošetrovňu

Pussy riot tolokonnikovova
Členka ruskej skupiny Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová (v strede). Foto: SITA/AP

MOSKVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Uväznenú členku punkovej skupiny Pussy Riot Nadeždu Tolokonnikovovú presunuli v piatok do väzenskej ošetrovne potom, čo sa jej zdravotný stav po piatich dňoch hladovky zhoršil.

Hudobníčka začala hladovku v pondelok na protest proti „otrockým podmienkam“ vo väzenskom pracovnom tábore v Mordovskej republike, známej v minulosti sieťou sovietskych gulagov. Podľa mimovládnej umeleckej skupiny Vojna, väzenský lekár popísal jej stav ako „hrozný“.

Tolokonnikovovú presunuli na ošetrovňu z izolačnej cely, kam ju umiestnili v utorok „pre jej vlastnú ochranu“. Vedenie väznice jej presun na „odporúčanie lekára“ potvrdilo. Tolokonnikovová predtým väzenskú stráž obvinila, že jej odopreli pitnú vodu, čo však väznica odmietla.

Tvrdí, že jej len studenú vodu nahradili prevarenou. Tolokonnikovová, matka malej dcérky, si odpykáva v pracovnom tábore dvojročný trest za zaspievanie protestnej modlitby v pravoslávnom chráme v Moskve.

Vo februári 2012 členky pankovej skupiny Pussy Riot vnikli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy a zaspievali „modlitbu“ proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou. Mariu Aljochinovú a Tolokonnikovovú poslali do pracovných táborov a tridsaťročnú Jekaterinu Samucevičovú súd prepustil na podmienku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom