Hlas-SD: Podpora obrannej dohody s USA je najvážnejšiu chybou hlavy štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD
Strana Hlas-SD je sklamaná z rozhodnutia hlavy štátu nepodať návrh obrannej zmluvy s USA na posúdenie Ústavnému súdu. Foto: SITA/¼udovít Vaniher

Podporu obrannej dohody medzi Slovenskom a USA vníma opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) ako najvážnejšiu chybu prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Ako uviedol v tlačovej správe Martin Dorčák, strana je sklamaná z rozhodnutia nepodať návrh obrannej zmluvy s USA na posúdenie Ústavnému súdu. Strana upozornila hlavu štátu, že o súlade s ústavou rozhoduje na Slovensku výlučne ústavný súd, nie kancelária prezidentky.

Dohoda vyvoláva pochybnosti

Predseda Hlas-SD Peter Pellegrini podotkol, že prezidentka vo štvrtok (20. januára) nevyvrátila, ale svojím vylepšovaním zmluvy potvrdila pochybnosti, ktoré si množstvo ľudí na Slovensku spája so zmluvou s USA.

Interpretačnú doložku, ktorou hlava štátu podmienila podpis danej zmluvy, nepovažuje strana za riešenie, ale za vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text zmluvy, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať. Prezidentka má zároveň podľa Pellegriniho dvojaký meter na ústavnosť.

„Ak ide o požiadavku ľudí na referendum, vtedy ju považuje za nevyhnutné predložiť Ústavnému súdu. Ak ide o požiadavku vlády na nevýhodnú zmluvu s USA, vtedy na to dôvod nevidí. Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil.

Nejasný text zmluvy

Prezidentka počas štvrtkového vyhlásenia uviedla, že podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA schválila vláda v stredu 12. januára.

Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom.

Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami.

Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. Dodala, že žiaden rozpor s ústavou neidentifikoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDÚstavný súd SR