Hlasovanie je pokojné, tvrdí ústredná komisia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Referendum
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Ako pokojné hodnotí doterajšie hlasovanie v dnešnom referende predsedníčka Ústrednej komisie pre referendum Slovenskej republiky Mária Kapelová (KDH). Komisia nezaznamenala do 17:00 žiadne podnety o porušení zákona. Plynulé a bez vážnejších narušení hodnotí referendum aj podpredseda Ústrednej komisie pre referendum Slovenskej republiky Róbert Madej (Smer-SD). Ústredná komisia, ktorá od 8:00 nepretržite zasadá, podľa Madeja najčastejšie odpovedá na metodické otázky komisií nižších stupňov – okrskových a obvodných. Týkajú sa napríklad toho, s akým dokladom môže občan hlasovať. Na hlasovanie je pritom potrebný občiansky preukaz a v prípade občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí cestovný pas. Podnety na porušenie zákona o referende zatiaľ ústredná komisia nemá, dodal Madej.

Dnes sa koná v poradí siedme referendum od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Ako pre médiá povedala riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová, Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky nemá informácie, že by v niektorých obciach využili možnosť začať hlasovať už o dve hodiny skôr. Od siedmej ráno sa tak podľa Škultétyovej hlasuje v 5 060 hlasovacích miestnostiach. Občania oprávnení hlasovať, teda tí čo môžu voliť aj do Národnej rady SR, môžu svoje právo zúčastniť sa na referende využiť až do 22:00.

Ľudia sa môžu v referende vyjadriť k šiestim otázkam:

1. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) zákonom zrušila povinnosť fyzických osôb a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom (koncesionárske poplatky, pozn. redakcie)?

2. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom rozšírila možnosť prerokovať konanie poslanca NR SR ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch (zúženie poslaneckej imunity, pozn. redakcie)?

3. Súhlasíte s tým, aby NR SR ústavným zákonom znížila počet poslancov NR SR na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?

4. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40-tisíc eur?

5. Súhlasíte s tým, aby NR SR ustanovila možnosť voliť poslancov NR SR a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?

6. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?

SaS, ktorá uspela vo voľbách, presadila štyri body referenda do programových téz novej stredopravej vládnej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd.

Podľa informácií od obcí je v zoznamoch zapísaných 4 357 506 občanov oprávnených hlasovať v referende. Konečné číslo však bude známe až zo zápisnice ústrednej komisie o výsledku referenda. Na to, aby bol plebiscit so šiestimi otázkami platný, musí k referendovým urnám dnes prísť viac ako polovica zo všetkých oprávnených voličov. Podľa Ústavy SR, sú totiž výsledky referenda platné, “ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda“.

Hlasovať v plebiscite sa dá iba na území SR v hlasovacích miestnostiach, ktoré vytvorili pre referendum. Hlasovať sa dá i mimo miesta trvalého pobytu. Treba na to hlasovací preukaz, ktorý si vyžiadalo spolu 26 420 občanov. Na porovnanie v júnových parlamentných voľbách vydali obce vyše stotisíc preukazov. Právo zúčastniť sa na dnešnom plebiscite majú aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí. Hlasovať však môžu len na území SR a potrebujú na to platný pas. Do pasu im v hlasovacej miestnosti komisia vyznačí, že hlasovali v referende, čím sa vylúči možnosť opätovného hlasovania.

Ako sa skončilo dnešného hlasovanie má byť jasné už pár hodín po zatvorení hlasovacích miestností. Štatistický úrad SR predpokladá, že neoficiálne výsledky zverejní okolo jednej počas dnešnej noci.

Na dodržiavanie právnych predpisov počas referenda dohliada Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky. Prípravy na plebiscit boli doteraz pokojné, pre SITA to povedala riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Lívia Škultétyová.

Aj dnes – až do skončenia hlasovania sa občania môžu o referende informovať na telefonickej informačnej linke. Ministerstvo vnútra, ktoré riadi organizáciu referenda, ju zriadilo na číslach 02/4859 2020 a 02/4859 2021. Volajúcim na nej odpovedia na otázky týkajúce sa referenda a jeho organizácie. Linka je určená iba pre občanov a neinformujú na nej právnické osoby, médiá, politické strany a ani obce.

Pokojné hlasovanie a po jeho skončení i bezpečný prevoz zápisníc zaisťuje polícia. Ako pre SITA uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, v teréne sú motorizované a pešie policajné hliadky, ale aj príslušníci kriminálnej polície. V prípade potreby sú pripravené ďalšie špeciálne policajné útvary a pyrotechnici.

Referendum iniciované stranou Sloboda a Solidarita (SaS) vyhlásil prezident Ivan Gašparovič na dnes, 18. septembra.

Referendá na Slovensku:

Zo šiestich referend, ktoré sa konali od vzniku samostatnej SR, boli štyri neúspešné – v rokoch 1994, 1998, 2000 a 2004. V roku 1997 bol plebiscit zmarený vtedajším ministrom vnútra Gustavom Krajčim. Krajči zasiahol do referenda s dvoma otázkami – jednej, týkajúcej sa vstupu do NATO, a druhej, priamej voľby prezidenta – tak, že referendové lístky boli vytlačené a distribuované bez otázky o priamej voľbe prezidenta. Doteraz iba jedno – referendum v máji 2003 o vstupe SR do EÚ – bolo platné. Zúčastnilo sa ho 52,15 percenta oprávnených občanov.

Hlasy v referende sčíta po zatvorení hlasovacích miestností Štatistický úrad SR. Na spracovaní výsledkov bude pracovať spolu 720 pracovníkov úradu a použije sa 452 počítačov. Predsedníčka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová predpokladá rýchle sčítanie. „Očakávam, že výsledok bude známy okolo polnoci … medzi dvanástou – pol jednou možno, pretože je to oveľa jednoduchšie spracovanie, než boli výsledky parlamentných volieb a než sú výsledky akýchkoľvek volieb,“ uviedla. Internetovú prezentáciu priebežných neoficiálnych výsledkov hlasovania spustí štatistický úrad po zázname prvých zápisníc z okrskových komisií, po 22:00. Údaje budú tradične dostupné na webe úradu – http://www.statistics.sk a na externom webe – https://www.volbysr.sk/. Oficiálne výsledky hlasovania v dnešnom plebiscite vyhlásia v nedeľu, keď Ústredná komisia pre referendum SR odovzdá zápisnicu o referende do Národnej rady SR.

Béla Bugár očakáva nízku účasť v referende

V prešovskej väznici hlasovalo sedem väzňov

Väčšina pacientov v Nitre si nevybavila preukaz

V Trenčíne o referendum zatiaľ nie je veľký záujem

Veľa Rómov z Luníka IX nevie, čo je referendum

Ľudia sa sťažujú na formuláciu otázok. Nechápu im

Vstaňte od sporáka a príďte, vyzval voličov Sulík

Skalický jarmok účasti v referende pomáha

V Korni nepomáha účasti ani možnosť zvozov

V Bratislave nával voličov k večeru neočakávajú

Štatistici sú pripravení na spracovanie referenda

Referendum by malo stáť 7 224 000 eur, z toho pre Ministerstvo vnútra SR je 5 964 000 eur a pre Štatistický úrad SR 1 260 000 eur. Z výdavkov ministerstva vnútra sa najviac minie na komisie pre referendum.

Hlasovanie v referende je podľa polície zatiaľ bez problémov

„Nemáme zistené žiadne narušenie verejného poriadku ani hlásenú nejakú mimoriadnu udalosť,“ pre médiá to po raňajšom rokovaní Ústrednej komisie pre referendum SR povedal viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel.

Policajný zbor podľa Ábela „vyčlenil dostatočný počet síl a prostriedkov na zabezpečenie verejného poriadku a nerušeného priebehu referenda“. Dnes aj zajtra počas prevozu zápisníc z celého Slovenska do sídla ústrednej komisie bude v službe zhruba 2000 policajtov. „V drvivej väčšine je to služba poriadkovej polície, ale aj dopravnej polície a v určitom počte aj operatívne zložky kriminálnej polície,“ dodal viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičLívia ŠkultétyováĽubomír ÁbelRóbert Madej