Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Osrblie
Rozostavané budovy v Areáli biatlonu Osrblie. Foto: SITA/Dušan Hein
13. 08. 2011 12:46 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Hlasy v korupčej kauze Osrblie neutíchajú

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Vedenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa dištancuje a odmieta priame prepojenie predstaviteľov rezortu na podozrivých v kauze poskytnutia dotácií Slovenskému zväzu biatlonu v Osrblí. Vedenie ministerstva s nimi nikdy nemalo a ani v súčasnosti nemá priame kontakty.

Uvádza sa to vo vyhlásení Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ku kauze poskytnutia dotácií Slovenskému zväzu biatlonu v Osrblí. Vedenie rezortu školstva, vedy, výskumu a športu verí, „že keď polícia uzatvorí celý prípad, zverejní aj jeho podrobnosti,“ píše sa vo vyhlásení, o ktorom agentúru SITA informoval odbor masmediálnej politiky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Nová štátna dotácia

V piatok 12. augusta premiérka uviedla, že je pripravená opätovne podpísať zmluvu so Slovenským zväzom biatlonu o podpore dostavby biatlonového areálu v Osrblí, ak zväz vo výberovom konaní vyberie nového dodávateľa stavebných prác a vyjasnia sa všetky pochybnosti o oprávnenosti použitia finančných prostriedkov.

I. Radičová si úprimne želá, aby sa na Slovensku mohli v budúcom roku konať majstrovstvá Európy v biatlone. V súvislosti s dostavbou areálu v Osrblí však považuje za neprijateľné, aby stavbu financovanú z prostriedkov štátu realizovala firma, ktorá je podozrivá z korupcie, a na výber ktorej nemal Úrad vlády SR nijaký vplyv. „Korupcia je neprijateľná a nikdy ju nebudeme tolerovať. Bez ohľadu na to, koho sa týka a v akých kruhoch sa títo ľudia pohybujú,“ povedala predsedníčka vlády. Práve preto celé vyšetrovanie prebiehalo a prebieha v súčinnosti s Úradom vlády SR. O celom priebehu vyšetrovania je predsedníčka vlády informovaná a spolu s ministrom vnútra Danielom Lipšicom o ňom informovala verejnosť vtedy, keď už nehrozilo riziko zmarenia ďalších krokov vyšetrovateľov.

Dotácia zo štátneho rozpočtu mala ísť na dobudovanie rozostavaných športových objektov v Osrblí pre zabezpečenie podujatia. V Osrblí potrebujú dostavať hlavnú polyfunkčnú budovu, v ktorej majú mať svoje priestory rozhodcovia, tréneri, športovci, funkcionári, zdravotníci a zástupcovia médií. Hlavná budova areálu je v súčasnosti betónový skelet, na ktorom sú okná. Je potrebné dokončiť inštalácie a podlahy.
Konateľ firmy Peter Kňazík bol v roku 2010 právoplatne odsúdený trestným rozkazom za prečin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a za prečin nezaplatenia dane. Tieto prečiny sa týkali verejného obstarávania za účelom realizácie stavby areálu Osrblie. Úrad boja proti korupcii v súčasnosti preveruje aj podozrenie zo subvenčného podvodu predstaviteľov Slovenského zväzu biatlonu. Úrad vlády SR v záujme ochrany peňazí daňovníkov vypovedal zmluvu o dotácii so Slovenským zväzom biatlonu.

Do aféry je zapletený aj Radičovej človek

V kauze je väzobne stíhaný Igor L. Ten je podozrivý zo sprostredkovania úplatku, spolu s ďalšími dvoma ľuďmi ho obvinili z prečinu nepriamej korupcie spolupáchateľstvom. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vzal Igora L. do väzby 31. júla. „Dôvodmi väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková. Obvinený podal proti rozhodnutiu sťažnosť, ktorú 9. augusta zamietol Najvyšší súd SR, takže rozhodnutie o väzbe je právoplatné a obvinený v nej zostáva. Podľa piatkových informácií portálu Sme.sk je do korupčnej kauzy zapletený aj poradca premiérky pre hospodárstvo Martin Novotný.

Odporúčané články

Premiérka Radičová je ochotná dať novú dotáciu pre Osrblie Korupčná kauza Osrblie zasiahla i premiérku Radičovú

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X