Hlasy v korupčej kauze Osrblie neutíchajú

Osrblie
Rozostavané budovy v Areáli biatlonu Osrblie. Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Vedenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa dištancuje a odmieta priame prepojenie predstaviteľov rezortu na podozrivých v kauze poskytnutia dotácií Slovenskému zväzu biatlonu v Osrblí. Vedenie ministerstva s nimi nikdy nemalo a ani v súčasnosti nemá priame kontakty.

Uvádza sa to vo vyhlásení Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ku kauze poskytnutia dotácií Slovenskému zväzu biatlonu v Osrblí. Vedenie rezortu školstva, vedy, výskumu a športu verí, „že keď polícia uzatvorí celý prípad, zverejní aj jeho podrobnosti,“ píše sa vo vyhlásení, o ktorom agentúru SITA informoval odbor masmediálnej politiky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Nová štátna dotácia

V piatok 12. augusta premiérka uviedla, že je pripravená opätovne podpísať zmluvu so Slovenským zväzom biatlonu o podpore dostavby biatlonového areálu v Osrblí, ak zväz vo výberovom konaní vyberie nového dodávateľa stavebných prác a vyjasnia sa všetky pochybnosti o oprávnenosti použitia finančných prostriedkov.

I. Radičová si úprimne želá, aby sa na Slovensku mohli v budúcom roku konať majstrovstvá Európy v biatlone. V súvislosti s dostavbou areálu v Osrblí však považuje za neprijateľné, aby stavbu financovanú z prostriedkov štátu realizovala firma, ktorá je podozrivá z korupcie, a na výber ktorej nemal Úrad vlády SR nijaký vplyv. „Korupcia je neprijateľná a nikdy ju nebudeme tolerovať. Bez ohľadu na to, koho sa týka a v akých kruhoch sa títo ľudia pohybujú,“ povedala predsedníčka vlády. Práve preto celé vyšetrovanie prebiehalo a prebieha v súčinnosti s Úradom vlády SR. O celom priebehu vyšetrovania je predsedníčka vlády informovaná a spolu s ministrom vnútra Danielom Lipšicom o ňom informovala verejnosť vtedy, keď už nehrozilo riziko zmarenia ďalších krokov vyšetrovateľov.

Dotácia zo štátneho rozpočtu mala ísť na dobudovanie rozostavaných športových objektov v Osrblí pre zabezpečenie podujatia. V Osrblí potrebujú dostavať hlavnú polyfunkčnú budovu, v ktorej majú mať svoje priestory rozhodcovia, tréneri, športovci, funkcionári, zdravotníci a zástupcovia médií. Hlavná budova areálu je v súčasnosti betónový skelet, na ktorom sú okná. Je potrebné dokončiť inštalácie a podlahy.
Konateľ firmy Peter Kňazík bol v roku 2010 právoplatne odsúdený trestným rozkazom za prečin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a za prečin nezaplatenia dane. Tieto prečiny sa týkali verejného obstarávania za účelom realizácie stavby areálu Osrblie. Úrad boja proti korupcii v súčasnosti preveruje aj podozrenie zo subvenčného podvodu predstaviteľov Slovenského zväzu biatlonu. Úrad vlády SR v záujme ochrany peňazí daňovníkov vypovedal zmluvu o dotácii so Slovenským zväzom biatlonu.

Do aféry je zapletený aj Radičovej človek

V kauze je väzobne stíhaný Igor L. Ten je podozrivý zo sprostredkovania úplatku, spolu s ďalšími dvoma ľuďmi ho obvinili z prečinu nepriamej korupcie spolupáchateľstvom. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vzal Igora L. do väzby 31. júla. „Dôvodmi väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková. Obvinený podal proti rozhodnutiu sťažnosť, ktorú 9. augusta zamietol Najvyšší súd SR, takže rozhodnutie o väzbe je právoplatné a obvinený v nej zostáva. Podľa piatkových informácií portálu Sme.sk je do korupčnej kauzy zapletený aj poradca premiérky pre hospodárstvo Martin Novotný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom