Hlavnú cenu festivalu Cinematik získal nemý film The Artist

The Artist
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Meeting Point Europe Award festivalu Cinematik určenú pre najlepší európsky film roka získal čierno-biely nemý film The Artist (2011) režiséra Michela Hazanaviciusa.

Snímka, v ktorej francúzsky herec a komik Jean Dujardin stvárnil hviezdu nemých filmov Georgea Valentina, ktorý sa nevie zmieriť s nástupom zvukového filmu, získala okrem množstva iných ocenení na celom svete aj päť Oscarov, vrátane sošiek pre najlepší film, najlepšieho režiséra a najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

V druhej súťažnej sekcii Cinematik.doc, ktorá je určená celovečerným slovenským dokumentom uvedeným od septembra 2011 do septembra 2012, ocenili snímku Zvonky šťastia (2012) režisérov Mareka Šulíka a Jany Bučky.

Film sleduje bratranca a sesternicu z rómskej osady, obdivovateľov Karla Gotta a Dary Rolins, ktorí sa rozhodnú poslať svojim idolom DVD s vlastnou verziou ich hitu Zvonky šťastia. O udelení týchto cien rozhodli dve poroty tvorené 18 mladými európskymi kritikmi.

Cenu Primátora mesta Piešťany získal dokument Pauly Siskovej …Myslím, že sa nevrátim (2011). Režisérkin debut vznikol na púti do španielskeho Santiaga de Compostela. Zaznamenáva tisíckilometrovú cestu štyroch žien, ktorá je plná radosti, smútku i utrpenia.

Cenu divákov si vyslúžila snímka Carnage (2011) Romana Polańského inšpirovaná divadelnou hrou Boh masakra. Hlavné úlohy vo filme, ktorého scenár napísal Polański spolu s autorkou divadelnej predlohy Yasminou Rezou, stvárnili Kate Winslet, Jodie Foster, Christoph Waltz a John C. Reilly.

Video: Trailer k filmu The Artist

Súčasťou slávnostného udeľovania cien bola slovenská premiéra digitalizovanej kópie filmu Štefana Uhra Slnko v sieti (1962). Prvý film československej novej vlny digitalizoval Slovenský filmový ústav pri príležitosti 50. výročia jeho premiéry.

„Aj napriek tomu, že ceny sú udelené, festival sa ešte nekončí. Diváci si môžu víťazné filmy Zvonky šťastia a The Artist pozrieť v záverečný deň festivalu vo štvrtok o 17. respektíve 20. hodine v piešťanskom kine Fontána,“ informoval agentúru SITA za organizátorov Peter Konečný. Siedmy ročník festivalu Cinematik sa koná v Piešťanoch od 7. do 13. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christoph WaltzJodie FosterKate Winslet