Pendleri a opatrovateľky protestovali na priechode Berg, majú jednu zásadnú požiadavku (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PROTEST: Slovákov pracujúcich v Rakúsku
Transparent slovenských opatrovateľov pracujúcich v Rakúsku počas protestu na hraničnom priechode Bratislava - Berg za uznanie výsledkov zahraničných testov na COVID-19 aj na Slovensku z dôvodu, aby pendleri nemuseli ísť do štátnej karantény. Bratislava, 26. apríl 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 26. apríla 18:14

Pendleri a opatrovateľky v nedeľu popoludní protestovali na hraničnom priechode Bratislava – Berg.

Podľa internetového portálu Vranovské novinky bolo hlavnou požiadavkou, aby Slovensko uznávalo výsledky zahraničných testov na Covid-19, čo by umožnilo, že repatrianti, ktorí ním budú disponovať, by nemuseli po návrate do SR ísť do štátnej karantény.

Viac o téme: Koronavírus

Protest organizovali opatrovatelia pracujúci v Rakúsku. V tejto súvislosti vyzývajú, aby každý, kto chce vyjadriť s nimi solidaritu, v inkriminovanom čase kdekoľvek na Slovensku zatrúbil v aute.

Video+foto: Protest na priechode Bratislava – Berg

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Mikas navrhne úpravu opatrení

Na protest na sociálnej sieti Facebook reagoval aj minister vnútra Roman Mikulec, ktorý uviedol, že Ústredný krízový štáb bude na najbližšom zasadnutí rokovať o

ďalších možnostiach postupného zmierňovania karanténnych opatrení aj vo vzťahu k pendlerom a repatriantom. Túto informáciu zároveň potvrdil aj Úrad verejného zdravotníctva SR.

„V čase, keď sa rozhodovalo o opatreniach vo vzťahu k pendlerom či zdravotníckemu personálu zo zahraničia, vývoj chorobnosti ochorenia Covid-19 v okolitých krajinách nebol optimálny,“ konštatuje úrad s tým, že situácia v okolitých krajinách sa však posledné dni zlepšila.

„Hlavný hygienik SR sa preto rozhodol, že na rokovaní Ústredného krízového štábu SR navrhne úpravu opatrení ÚVZ SR pri ohrození verejného zdravia zo dňa 17. apríla vo vzťahu k pendlerom, zdravotníckym pracovníkom a pracovníkom sociálnych služieb tak, aby mali pri vstupe na územie SR zjednodušené podmienky,“ informoval úrad.

Výsledky hovoria jasnou rečou

Mikulec v súvislosti s nespokojnosťou pendlerov skonštatoval, že vláda nikdy nesmie konať v záujme konkrétnej skupiny obyvateľstva, ale vždy na základe komplexných analýz podporujúcich záujmy SR a jej občanov. Ďalej pripomenul, že výsledky, ktoré doteraz Slovensko má, hovoria jasnou rečou.

„Počet nakazených a počet úmrtí je výrazne nižší, ako predikoval najoptimistickejší odhad vývoja pandémie spred niekoľkých týždňov. V prepočte na počet obyvateľov patrí Slovensko vo svetovom meradle na prvé priečky v najnižšom počte nakazených aj úmrtí. Sú to čísla a fakty, ktoré nepustia a ktoré sú zároveň jasným dôkazom toho, že kroky, ktoré robíme, majú zmysel a fungujú,“ zdôraznil Mikulec.

Tisíce ľudí podpísali petíciu

Petíciu za zrušenie povinnosti pendlerov disponovať testom na koronavírus podpísalo takmer 12-tisíc ľudí. Podľa nariadenia ústredného krízového štábu mali pendleri pri prekročení hranice od 1. mája disponovať negatívnym testom na koronavírus.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) im odkázal, nech s testovaním počkajú do pondelka 27. apríla. „Sme si vedomí toho, že robíte, čo sa dá, že máte len tie najlepšie úmysly. Nariadenie o povinnom testovaní pre všetkých pendlerov je v európskom priestore raritou a má to svoje dôvody,“ píše sa v petícii.

Premiér Matovič pendlerom odkázal, že v pondelok po zasadnutí ústredného krízového štábu sa toto nariadenie môže zmeniť. V čase, keď ho štáb prijímal, bola totiž situácia v susedných krajinách horšia ako na Slovensku. Počet úmrtí a infikovaných však začal klesať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR