Hlavnými témami summitu EÚ budú Grécko a prisťahovalci

Summit, Brusel
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRUSEL 22. júna (WEBNOVINY) – Finančná kríza v niektorých krajinách Európskej únie a otázka prisťahovalcov a utečencov zo severnej Afriky budú hlavnými témami dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa uskutoční vo štvrtok a v piatok v Bruseli. Lídri 27 členských krajín únie budú diskutovať najmä o pôžičkách krajinám ako Grécko či Portugalsko, ktoré sa dostali do vážnych finančných problémov. Nie všetky krajiny s pôžičkami súhlasia, niektoré naopak argumentujú, že je nelogické, aby sa občania iných štátov skladali na krajinu, ktorá dosahuje zlé hospodárske výsledky. Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej krajina inak pomoc zadlženým krajinám podporuje, nedávno vyhlásila, že Juhoeurópania by mali jednoducho viac pracovať.

Dôležitou témou summitu bude aj otázka prisťahovalcov, ktorí v zvýšenom počte prúdia na európsky kontinent najmä od začiatku protivládnych protestov a revolúcií v Líbyi, Egypte a iných krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu. Hlavný nápor utečencov znáša Taliansko, ktoré im na protest proti údajnej neochote európskych partnerov diskutovať o tomto probléme začalo vydávať dočasné povolenia na pobyt umožňujúce cestovanie v rámci krajín Schengenskej zmluvy.

V máji do tejto debaty rázne vstúpilo Dánsko, keď bez dohody s ostatnými členskými krajinami EÚ ohlásilo, že čiastočne obnoví hraničné kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom a Švédskom. Dánsko pôvodne tvrdilo, že kontroly budú prebiehať len na „náhodnej báze“, a teda sú v súlade so Schengenskou zmluvou. Minulý týždeň však už dánska ministerka zahraničných vecí Lene Espersenová vyhlásila, že kontroly budú „stále“. Krajina chce týmto spôsobom bojovať proti vysokému počtu prisťahovalcov, ktorý, ako tvrdí, nezvláda.

Okrem týchto otázok sa budú lídri EÚ na summite zaoberať aj pripravovanou Európskou rómskou rámcovou stratégiou, či ďalším rozširovaním únie, predovšetkým v súvislosti s Chorvátskom, ktoré je momentálne k vstupu do únie najbližšie.

Summit zavŕši polročné maďarské predsedníctvo Európskej únie, a zároveň takzvané trojpredsedníctvo Španielska, Belgicka a Maďarska. Od 1. júla nastupuje nový jedenapolročný cyklus, pričom do konca tohto roku bude únii predsedať Poľsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováLene Espersenová