Hlina dôrazne požiadal Vašečku, aby neposudzoval jeho kresťanstvo

Alojz Hlina
Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák.

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Do KDH sa dalo vstúpiť aj v marci 2016, teda po voľbách, keď sa KDH nedostalo do parlamentu.

Strana má zhruba 10-tisíc členov, na predsedu môže kandidovať každý z členov. Súboj o post predsedu tejto strany by mal byť však súbojom ideí, myšlienok a vízií, nie personálny.

Predseda KDH Alojz Hlina tak dnes reagoval na to, že poslanec NR SR Richard Vašečka, ktorý bol v klube OĽaNO, vstúpil do strany a bude kandidovať na post predsedu.

Predsedu KDH bude voliť 350 delegátov

Hlina zároveň Vašečku dôrazne vyzval, aby neposudzoval jeho kresťanstvo. Vašečka totiž vo štvrtok povedal, že je autentickejší kresťan ako Hlina.

Takisto vyzval na to, aby sa cirkev nezaťahovala do súboja v politickej strane. Predsedu KDH bude voliť 350 delegátov na sneme v tajnej voľbe, najbližšie predsedníctvo bude mať strana v pondelok 12. februára. Ak by Hlina nevyhral, nevie povedať, čo by potom urobil – či ostal alebo odišiel.

„Do KDH sa dalo vstúpiť aj v marci 2016. Vtedy som do KDH vstúpil ja, keď nemalo ani predsedu,“ povedal vo štvrtok Hlina. Myslí si, že by bolo spravodlivé, aby dovolili tomuto tímu, ktorý by KDH podľa prieskumov preferencií doviedol do NR SR, pokračovať. „Ktoré mužstvo vymieňa kapitána po polovici zápasu, v ktorom vyhráva?“ pýtal sa Hlina.

Do KDH podľa neho dnes prichádzajú aj ľudia z iných strán. „Vitaj, Richard, cíť sa pokojne a spokojne,“ dodal Hlina. Na otázku, ako by sa v prípade prehry zachoval, Hlina jednoznačne odpovedať ešte nevedel. „Neviem, čo urobím, ale prečo by som mal odísť? Som citlivý, neviem, ako by ma prehra zranila,“ povedal. Svoje šance si odhadnúť netrúfal, dopadne to tak, ako sa rozhodnú delegáti.

Na rozhodnutie Vašečku reagoval aj Matovič

Hlina dôrazne požiadal Vašečku, aby neposudzoval jeho kresťanstvo. Viera je podľa neho dar. „Teším sa z nej skromne, v tichosti. Kostol bol v našej rodine častokrát posledné útočisko,“ povedal s tým, že viera by sa do politiky ťahať nemala. Z KDH urobil podľa svojich slov modernú konzervatívnu kresťansko-demokratickú stranu. Nemyslí si, že je strana v kríze.

Poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka opúšťa poslanecký klub hnutia OĽANO, ktorého bol doposiaľ predsedom. Dôvodom je jeho rozhodnutie vstúpiť do mimoparlamentného KDH, v ktorom sa chce na sneme 17. marca uchádzať o post predsedu a vymeniť tak terajšieho šéfa Alojza Hlinu.

Vašečka je v parlamente súčasťou poslaneckého klubu OĽANO druhé volebné obdobie. Na jeho rozhodnutie reagoval aj šéf obyčajných ľudí Igor Matovič. Podľa neho dostal Hlina od Vašečku dýku do srdca. „Začal čistiť KDH a staré štruktúry. Po tom, ako KDH vytiahol na úroveň parlamentnej strany, mu namiesto medaily dali dýku do srdca. Nie je to správne, ľudské ani kresťanské,“ reagoval Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaIgor MatovičRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti