Hlina označil Fica za skorumpovaného karpatského liberála a zvažuje výzvu európskym socialistom

Zhromaždenie, Denisa Saková, Matovič, Hlina
Predseda strany KDH Alojz Hlina počas protestného zhromaždenia Odstúpiť!!!, ktoré organizuje predseda hnutia OĽANO Igor Matovič a predseda KDH Alojz Hlina pred Ministerstvom vnútra SR v Bratislave. Bratislava, 6. september 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – V prípade, ak predseda a podpredseda strany Smer-SD Robert Fico a Robert Kaliňák neopustia svoje stranícke posty, predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina vyzve európskych socialistov, aby Smer-SD zo svojich radov vylúčili. Uviedol to na piatkovej tlačovej besede.

Bonaparte je brloh gaunerov

Hlina na adresu Fica uviedol, že „nie je socialista, ale skorumpovaný karpatský liberál, ktorý býva v brlohu gaunerov“. Podľa Hlinu Fico stále býva v komplexe Bonaparte, kde donedávna žil aj Marián Kočner. „Nebohý novinár (Ján Kuciak, pozn. SITA) sa Kočnera na to pýtal, ten sa mu vyhrážal. Kaliňák sa mu smial a Fico tam býva doteraz. Bonaparte je brloh gaunerov,“ povedal Hlina.

„Som rád, že tieto okolnosti si všimol aj šéf frakcie ľudovcov Európskeho parlamentu Manfred Weber (predseda Európskej ľudovej strany – EPP/EĽS).“ Ten vydal vo štvrtok vyhlásenie, v ktorom vyzval prešetriť povahu vzťahov medzi Kočnerom a vládnucou stranou Smer-SD.

„V stávke je dôveryhodnosť Smeru-SD ako serióznej vládnucej strany,“ uviedol M. Weber vo svojom odkaze. Hlina sa k odkazu Webera pripája. Zároveň pripomenul, že Smer-SD je členom európskych socialistov (PES) v europarlamente a medzi nimi sú podľa Hlinu aj slušné strany.

„Ak Fico nebude predseda Smeru a Kaliňák nebude podpredseda, tak to necháme tak. Ak na svojich miestach zotrvajú, budeme vyzývať frakciu európskych socialistov, aby ich vylúčili,“ vyhlásil Hlina.

Pripravený vycestovať do Lisabonu

Podľa neho strana Smer-SD na čele s Ficom a Kaliňákom nemôže zotrvať medzi európskymi socialistami. Rovnako podľa neho sa treba spýtať aj Maroša Šefčoviča (podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu), za ktorú stranu chce kandidovať.

Hlina priblížil, že 7. a 8. decembra majú európski socialisti kongres v portugalskom Lisabone. Podľa jeho slov je pripravený vycestovať do Lisabonu a odprezentovať intenzívnu a vizuálne silnú prezentáciu toho, čo je Smer-SD za stranu, s čím je spájaný.

Podľa Hlinu si európski socialisti musia dávať pozor na to, s kým sú spájaní. Hlina je presvedčený, že európski socialisti budú tlačiť a ak sa neudejú zmeny, Smer-SD vylúčia.

„Ak neodstúpia z funkcií Fico a Kaliňák, budeme európskych socialistov vyzývať, aby Smer-SD vylúčili,“ dodal na záver Hlina s tým, že Smer-SD to mal nahnuté u európskych socialistov už viackrát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaJán KuciakManfred WeberMarián KočnerRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD