Hlina predstavil novú podmienku pre získanie dôchodku

Dochodca
Foto: SITA

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Nezaradený poslanec Alojz Hlina navrhuje, aby nebolo možné získať nárok na starobný dôchodok len tým, že osoba nadobudla 15 rokov dôchodkového poistenia vďaka starostlivosti o svoje deti do šiestich rokov ich veku.

Hlina navrhuje novú podmienku

Podľa návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložil do parlamentu, by títo poistenci mali nárok na starobnú penziu len vtedy, ak boli najmenej päť rokov poistení ako zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby.

V súčasnosti totiž pre vznik nároku na starobný dôchodok okrem dosiahnutia dôchodkového veku stačí, aby osoba získala 15 rokov dôchodkového poistenia ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku.

Dôchodkové poistenie na Slovensku je podľa Hlinu budované najmä z dôchodkového poistenia zamestnancov alebo dôchodkovo povinne poistených samostatne zárobkovo činných osôb.

Za rodičovskú dovolenku vzniká nárok na väčší dôchodok

„Je preto spravodlivé požadovať, aby fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, mala nárok na dôchodkové dávky už len za splnenia podmienky, že bola dôchodkovo poistená najmenej päť rokov ako zamestnanec alebo povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba,“ tvrdí poslanec Hlina.

Poistné na dôchodkové poistenie platí za osoby na rodičovskej dovolenke štát. Ženy alebo muži starajúci sa o dieťa sú pritom poistencami štátu, ak nie sú dôchodkovo poistení ako zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby, až do šiestich rokov veku dieťaťa.

Vymeriavacím základom, z ktorého platí štát poistné, je 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V tomto roku tak ide o sumu 494,4 eura (60 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2013).

Znamená to, že zamestnanci s hrubou mzdou nižšou ako 494,4 eura a samostatne zárobkovo činné osoby s vymeriavacím základom pod 494,4 eura získajú za obdobie rodičovskej dovolenky ako poistenci štátu nárok na väčší dôchodok, ako keby zostali pracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Hlina
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky