Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľudia zaplnili cintoríny, spomínajú na blízkych
Pietna spomienka pri príležitosti Sviatku všetkých svätých na vojenskom cintoríne v Petržalke - Kopčanoch v Bratislave. Foto: SITA/Ján Slovák
16. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Hlina žiada zrušenie nájomných zmlúv a poplatkov za hroby

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Hrobového miesta by sa mali užívať bez nájomných zmlúv. V novele zákona o pohrebníctve to navrhuje nezaradený poslanec Alojz Hlina. Právo užívať hrobové miesto podľa návrhu vzniká blízkej osobe zosnulého okamihom uloženia jeho ostatkov do hrobu.

Súčasne novela ustanovuje, že prevádzkovateľovi pohrebiska sa zakazuje vyberanie akejkoľvek formy odplaty za užívanie hrobového miesta.

Pred hrobmi mali rešpekt i komunisti

Prevádzkovateľ pohrebiska musí zabezpečiť prístup k hrobovému miestu a zdržať sa akýchkoľvek zásahov do hrobového miesta okrem prípadov, ak je potrebné zabezpečiť prevádzkovanie pohrebiska.

„Užívanie hrobového miesta, do ktorého sú ukladané ľudské pozostatky alebo ľudské ostatky, je upravené necitlivou nájomnou zmluvou, v niektorých parametroch priam tak cynicky, akoby sa jednalo o prenájom parkovacieho miesta. Prevádzkovateľ pohrebiska sa stal určitým typom ´privatizéra´, ktorý privatizoval pohrebisko a z hrobového miesta sa stal tovar,“ argumentuje Hlina. Pred hrobovým miestom mali podľa neho rešpekt aj komunisti.

Štát alebo samospráva v jeho zastúpení sú podľa opozičného poslanca povinní poskytnúť svojim občanom v prípade, že je to ich vôľa, priestor, aby ich ľudské pozostatky boli uložené v zemi, a rovnako im zabezpečiť, aby sa toto hrobové miesto nestalo následne predmetom obchodu, respektíve v určitých lokalitách predmetom priam špekulácií.

„Vôľa spočinúť v zemi nemôže byť limitovaná dobou, respektíve okolnosťami, ktoré sú mimo moci toho, kto prejaví vôľu byť pochovaný do hrobového miesta,“ uvádza Hlina.

Dôstojnosť občanov aj po smrti

Mestá a obce podľa neho musia v prvom rade dobre hospodáriť, čo okrem iného umožní i to, aby dokázali zaistiť dôstojnosť svojich občanov aj po smrti. „Prevádzkovanie pohrebísk nemôže byť predmetom klasického podnikateľského vzťahu s cieľom maximalizovať zisk, využitie priestoru a minimalizáciu nákladov,“ dodáva Hlina.

Štát alebo samospráva majú podľa jeho slov veľké deficity v tom, ako je zabezpečená dôstojnosť života našich občanov počas ich života, preto je neprípustné, aby bola narušovaná dôstojnosť zomrelého tým, že bude dochádzať k necitlivej manipulácii s jeho pozostatkami alebo ostatkami.

Parlament sa návrhom bude zaoberať na januárovej schôdzi. Hlina návrh predložil už na decembrové zasadnutie národnej rady, neskôr ho stiahol.

Odporúčané články

Autobusy so školákmi by nemali platiť mýto, navrhuje Hlina Poslanci KDH navrhujú zaviesť otcovskú dovolenku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...