Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrad bratislavsky archeologia
Pohľad na odkryté archeologické náleziská v areáli Bratislavského hradu. Bratislava, 3. júl 2014. Foto: SITA/Katarína Acélová
2. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Hlinu mátajú garáže pri hrade, obráti sa na prokuratúru

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Generálna prokuratúra by mala podľa nezaradeného poslanca NR SR Alojza Hlinu preskúmať výstavbu poslaneckých garáží pod bratislavským hradom.

Hlina preto podá podnet na generálnu prokuratúru na prešetrenie, či v prípade výstavby garáži nedochádza k machináciám pri verejnom obstarávaní a poškodzovaniu archeologického dedičstva. Zároveň by mal predseda NR SR spraviť audit rozpočtu, pretože neďaleká garáž bola podstatne lacnejšia.

Údajne trikrát vyššia cena garáží

Hlina v utorok avizoval, že v stredu bude pred NR SR zhromaždenie, na ktorom budú účastníci žiadať, aby sa vytvorila komisia zo zástupcov odbornej verejnosti a študentov, ktorá posúdi celý projekt garáží a tiež to, či nedochádza k ničeniu archeologických nálezov. Podľa Hlinu až po zistení komisie by sa malo pokračovať vo výstavbe garáží. Hlina tvrdí, že organizátorom zhromaždenia tentoraz nie je on. „Ja im len logisticky pomáham,“ skonštatoval.

Podľa Hlinu poslanecké garáže stoja trikrát viac ako garáže, ktoré boli vybudované neďaleko od parlamentu. Jedno parkovacie miesto v nich bolo podľa Hlinu vybudované za 20-tisíc eur.

V poslaneckých je to však 65-tisíc až 70-tisíc eur na jedno miesto, aj keď tam nie je spodná voda ako v susedných a nebude na nich budova, ale baroková záhrada. „Niekto tuneluje verejné zdroje,“ upozornil Hlina s tým, že vysúťažená cena na výstavbu garáží pod hradom je 26 miliónov eur. „Je otázne, či ľudia majú 10 miliónov eur na postavenie barokovej garáže. Neviem, či niekde existuje taká záhrada, ktorá toľko stojí,“ vyhlásil Hlina.

Ničenie nálezov z obdobia Rimanov

Hlina tiež upozornil, že dva dni po poslednom zhromaždení občanov pred NR SR podpísal kancelár Daniel Guspán dodatok k zmluve o výstavbe garáží, ktorým navýšil sumu o dva milióny eur. „Dodatok podpísal s fintou, že ide o nestabilné podložie. Je to klasická finta podvodníkov, ktorí chcú navýšiť rozpočet,“ vyhlásil Hlina.

Na likvidáciu tisíc rokov starých pamiatok z čias rímskej ríše upozorňuje Alojz Hlina dlho. V súčasnosti stavajú podzemné garáže pri Bratislavskom hrade. Podľa Hlinu hrozí, že pamiatky zaniknú pre miesta na parkovanie pre poslancov. „Ničia nálezy z obdobia rímskej ríše, ničia vykopávky staroslovanského osídlenia z deviateho storočia,“ tvrdí Hlina.

Odporúčané články

Vykopávky pri hrade nenahradia garáže, sľubuje Jarjabek Hlina sa búri, na pamiatkach majú stáť garáže pre poslancov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...