Hnev proti vláde prepukne 1. septembra. Smer zváži, či celoslovenský protest bude aj s Uhríkom a Kotlebom

Fotka fico protest.jpg
Líder Smeru Robert Fico hovorí, že proti vláde sa musí začať kričať podstatne hlasnejšie. Foto: Facebook Roberta Fica

Na štátny sviatok Deň Ústavy SR 1. septembra býva zvyčajne v parlamente deň otvorených dverí a poslanci tam diskutujú s občanmi. Tento rok však bude iný a horúco môže byť pred parlamentom. Líder Smeru Robert Fico ohlásil na tento deň „veľký protivládny protest“.

Zatiaľ nie je zrejmé, kde v Bratislave sa uskutoční a či bude aj v iných slovenských mestách. Ešte dôležitejšie však bude, aký „punc“ toto verejné zhromaždenie dostane. Fico môže z neho urobiť čisto stranícku akciu alebo jej dá širší opozičný rozmer, prípadne občiansky.

Je však otázkou, či na protest prizve konkurenčný Hlas Petra Pellegriniho. Prípadne aj hnutie europoslanca Milana Uhríka Republika či stranu Mariana Kotlebu ĽSNS. Ide o subjekty, s ktorými spoluprácu vylučujú demokratické strany. Fico sa pritom posledné mesiace snaží osloviť aj voličov Republiky a ĽSNS.

Hlasnejšie kričať

Smer konanie protestu odôvodňuje tým, že vláda diskriminuje občanov a núti ich do očkovania. Fico vláde vyčíta vyhlášky, podľa ktorých nezaočkovaní musia ísť do karantény a tá im skončí, ak po piatich dňoch absolvujú negatívny PCR test. Ďalším dôvodom protestov je „zmarené“ referendum o predčasných voľbách.

„Nám už končí všetka trpezlivosť. Aj napriek tomu využívame všetky dostupné právne možnosti, ktoré sú nakoniec ignorované, alebo zmarené rovnako, ako to bolo v prípade referenda, ktoré politicky zmarili prostredníctvom prezidentky SR. Neostáva nám nič iné, len ísť do verejných protestov,“ vyhlásil šéf Smeru. Podľa neho „musíme začať kričať podstatne hlasnejšie“.

Demonštrovať sa môže aj na východe

Podpredseda Smeru Erik Kaliňák hovorí, že protest je v štádiu plánovania. Pravdepodobne až na budúci týždeň by malo byť zrejmé, ako sa pojme. „Či to bude stranícka záležitosť alebo nejaká občianska, či sa zapoja politické strany alebo budeme spolupracovať s odborármi,“ povedal portálu Webnoviny.sk Kaliňák.

Na otázku, či Smer osloví aj predstaviteľov Hlasu, aby sa zúčastnili na proteste, Kaliňák odpovedal, že ide o jednu z tém, ktorú mieni otvoriť vo vedení strany. Spomenul, že zachytil tiež vyjadrenia o záujme predstaviteľov z hnutia Republika. Ako sa teda Smer postaví k účasti iných strán na proteste, nepovedal, lebo „ešte tam nie sme“.

Foto erik.jpg
Podpredseda Smeru Erik Kaliňák Foto: Facebook Erika Kaliňáka

Kaliňák tvrdí, že Smer zvažuje viacero možností, kde sa protest uskutoční. Nie je vylúčené, že by verejné zhromaždenia mohli byť aj na východe republiky. Na organizácii protestu mieni strana spolupracovať so svojimi krajskými a okresnými organizáciami.

Za éry HZDS v 90-tych rokoch sa mítingy hnutia Vladimíra Mečiara konali v Športovej hale na Pasienkoch v Bratislave, kde autobusy zvážali ľudí aj zo vzdialenejších regiónov.

Republika nechce drobenie protestov

Podpredseda Hlasu Erik Tomáš uviedol, že Hlas osobnou účasťou svojich predstaviteľov už podporil viaceré protesty proti tejto vláde, či už pred štátnymi inštitúciami alebo na hraniciach. „O organizácii demonštrácie na Deň Ústavy SR budeme ešte v opozícii diskutovať,“ reagoval na otázku, či nebude Hlasu prekážať aj účasť hnutia Republika.

Podpredseda a hovorca Republiky Ondrej Ďurica tvrdí, že Republika v drobení protestov nevidí zmysel, pretože ich bolo za posledný čas niekoľko, ale zásadný problém nevyriešili.

„Ľuďom sa život nezlepšil. Uvedomujeme si, že táto vláda sa dá zastaviť len spoločnými silami. Odkladáme opozičné politikárčenie. Už teraz iniciujeme spoločné stretnutia s občianskymi aktivistami a s relevantnou opozíciou, aby sme sa zjednotili a spoločne túto vládu porazili,“ povedal Ďurica.

Exposlanec Marček už zhromaždenie ohlásil

Hovorca mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Matej Števove Webnovinám povedal, že k 21. júlu evidujú päť oznámení o zvolaní verejného zhromaždenia na 1. septembra.

Najrýchlejší bol exposlanec parlamentu Peter Marček, člen predsedníctva hnutia Republika splnomocnený pre vzťahy s východnými krajinami. V čase medzi 15. a 19. hodinou oznámil verejné zhromaždenie na Námestí SNP, Nám. Slobody a na Hoďžovom námestí.

Záujem majú o verejné zhromaždenie na rovnakých miestach aj ďalšie fyzické osoby. Mestská časť ich písomne upozornila, že v rovnakom čase sa má na týchto miestach konať iné skôr oznámené zhromaždenie a ak neupravia miesto a čas, tak bude musieť ich zhromaždenie zakázať.

V OĽaNO hovoria o čistom zúfalstve

Šéf vládneho klubu OĽaNO Michal Šipoš považuje za symbolické, že sa Robert Fico pokúsi zneuctiť Deň ústavy SR, teda oslavu dokumentu, ktorým pohŕda celú svoju politickú kariéru. Podľa Šipoša ešte nechutnejšie je, ak sa pokúša v ľuďoch ďalej podnecovať odpor k očkovaniu, čím Slovensko opäť vystavuje hrozbe kolapsu nemocníc a veľkých ekonomických škôd.

Michal Šipoš, Igor Matovič
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš (vľavo) a líder OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

„Ten Robert Fico, ktorý politickú moc zneužíval na prenasledovanie opozičných politikov a silové zložky štátu odovzdal organizovanému zločinu. Ten Robert Fico, ktorý počas 12 rokov nechal živoriť celé skupiny obyvateľstva, ide ľudí vyzývať na protest ,proti deštrukcii právneho a sociálneho štátu‘,“ vyjadril sa Šipoš.

Dodal, že iniciatívu Smeru považuje za prejav čistého zúfalstva a verí, že sa mu nepodarí občanom tento slávnostný deň znechutiť.

Politológ vidí súperenie s Hlasom

Politológ Juraj Marušiak si myslí, že Smer sa chce v prvom rade prezentovať ako opozičná sila, ktorá najaktívnejšie vystupuje proti súčasnej vláde. „Vidím v tom aj isté súperenie s Hlasom o prvenstvo na strane opozície. Smer takýto zámer ohlásil ako prvý, opozičné strany tak postavil pred hotovú vec,“ povedal Marušiak.

Otázkou je, či sa protest udeje aj za účasti predstaviteľov hnutia Republika a ĽSNS. „Je zrejmé, že Smer sa usiluje o získanie ich voličov, osobitne s predstaviteľmi Republiky komunikuje aktívnejšie v polohe opozičnej strany. Účasť ĽSNS a Republiky na proteste by však určite nebola žiaduca pre veľkú časť opozične naladených voličov,“ zhodnotil politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik KaliňákErik TomášJuraj MarušiakMichal ŠipošOndrej ĎuricaRobert Fico
Firmy a inštitúcie HlasOĽANORepublikaSmer