Hnev proti vláde prepukne 1. septembra. Smer zváži, či celoslovenský protest bude aj s Uhríkom a Kotlebom

Fotka fico protest.jpg
Líder Smeru Robert Fico hovorí, že proti vláde sa musí začať kričať podstatne hlasnejšie. Foto: Facebook Roberta Fica

Na štátny sviatok Deň Ústavy SR 1. septembra býva zvyčajne v parlamente deň otvorených dverí a poslanci tam diskutujú s občanmi. Tento rok však bude iný a horúco môže byť pred parlamentom. Líder Smeru Robert Fico ohlásil na tento deň „veľký protivládny protest“.

Zatiaľ nie je zrejmé, kde v Bratislave sa uskutoční a či bude aj v iných slovenských mestách. Ešte dôležitejšie však bude, aký „punc“ toto verejné zhromaždenie dostane. Fico môže z neho urobiť čisto stranícku akciu alebo jej dá širší opozičný rozmer, prípadne občiansky.

Je však otázkou, či na protest prizve konkurenčný Hlas Petra Pellegriniho. Prípadne aj hnutie europoslanca Milana Uhríka Republika či stranu Mariana Kotlebu ĽSNS. Ide o subjekty, s ktorými spoluprácu vylučujú demokratické strany. Fico sa pritom posledné mesiace snaží osloviť aj voličov Republiky a ĽSNS.

Hlasnejšie kričať

Smer konanie protestu odôvodňuje tým, že vláda diskriminuje občanov a núti ich do očkovania. Fico vláde vyčíta vyhlášky, podľa ktorých nezaočkovaní musia ísť do karantény a tá im skončí, ak po piatich dňoch absolvujú negatívny PCR test. Ďalším dôvodom protestov je „zmarené“ referendum o predčasných voľbách.

„Nám už končí všetka trpezlivosť. Aj napriek tomu využívame všetky dostupné právne možnosti, ktoré sú nakoniec ignorované, alebo zmarené rovnako, ako to bolo v prípade referenda, ktoré politicky zmarili prostredníctvom prezidentky SR. Neostáva nám nič iné, len ísť do verejných protestov,“ vyhlásil šéf Smeru. Podľa neho „musíme začať kričať podstatne hlasnejšie“.

Demonštrovať sa môže aj na východe

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik KaliňákErik TomášJuraj MarušiakMichal ŠipošOndrej ĎuricaRobert Fico
Firmy a inštitúcie HlasOĽANORepublikaSmer