Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Boris Kollár, Sme rodina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Podpredseda hnutia Milan Krajniak a predseda hnutia Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
24. 06. 2019 12:04 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Hnutie Sme rodina navrhuje chrániť deti pred exekúciami, dlhy by prešli na zákonných zástupcov

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Chrániť deti pred exekúciami navrhuje hnutie Sme rodina zmenou Občianskeho zákonníka. Návrh novely predkladajú poslanci Milan Krajniak, Boris Kollár, Peter Pčolinský, Adriana Pčolinská, Peter Štarchoň, Zuzana Šebová a Ľudovít Goga na aktuálnu schôdzu parlamentu.

Ako na pondelkovej tlačovej besede povedal líder hnutia Boris Kollár, mnohokorát sa deti dostanú do exekúcie, hoci dlh spôsobil ich rodič. Kollár spomenul príklad, keď rodičia neplatili za komunálny odpad, čo je suma, ktorá sa rozpočítava na všetkých členov domácnosti.

Ak ho rodičia neplatia, exekúciu má aj dieťa. Kollár vyzval predsedov vládnej koalície, aby sa k tomu návrhu priklonili. „Toto opatrenie by nestálo nič,“ povedal.

Dlhy by prešli na zákonných zástupcov

Poslanec NR SR a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak priblížil, že cieľom návrhu zákona je poskytnutie ochrany deťom.

Navrhuje sa zaviesť zákonný prechod peňažných dlhov, ktoré vznikli v dôsledku konania dieťaťa do pätnásť rokov na ich zákonných zástupcov, resp. na osoby, ktorým je dieťa zverené do náhradnej starostlivosti,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu.

Oproti súčasnému stavu, keď sú v mnohých prípadoch dlhmi zaťažované deti, teda osoby zraniteľné a vyžadujúce zvláštnu právnu ochranu, predstavuje navrhované riešenie presun dlhovej záťaže na dospelé osoby, na ich zákonných zástupcov.

Účelom tohto návrhu zákona je práve ochrana detí, ktoré nemajú vlastné prostriedky k úhrade dlhov. A tiež ani možnosť si tieto finančné prostriedky legálnym spôsobom zaobstarať, tvrdí Sme rodina.

Použitie majetku dieťaťa

Podľa návrhu v prípadoch, keď zákonnému zástupcovi vznikne povinnosť uhradiť dlh za dieťa a dieťa má vlastný majetok získaný napríklad dedením, má zákonný zástupca možnosť, aby k úhrade dlhu použil majetok dieťaťa.

Ak dieťa nemá vlastný majetok, je osoba, na ktorú prešiel dlh dieťaťa, povinná tento dlh uhradiť zo svojho vlastného majetku. Táto osoba má možnosť pred súdom napadnúť platnosť dlhu z dôvodu, že dieťa nebolo spôsobilé takúto zmluvu uzatvoriť.

Nemalo by predsa dochádzať k takým prípadom, ktorým si dieťa prevezme na seba neprimerane veľký záväzok, ktorý nie je schopné splatiť s tým, že za splnenie záväzku bude zodpovedať jeho zákonný zástupca, resp. osoba, ktorej je osoba zverená do výchovy,“ uviedli poslanci.

Ako najvhodnejšia veková hranica ochrany detí je hranica do 15 rokov. Od tohto veku majú mladiství (osoby od 15 do 18 rokov) možnosť získať si vlastné prostriedky k hradeniu svojich dlhov. Už nie sú školopovinní, majú občiansky preukaz, ktorým môžu sami preukazovať svoju totožnosť a celkove je ich závislosť na zákonných zástupcoch výrazne nižšia.

Odporúčané články

Státisíce Slovákov sa nevedia dostať z dlhovej pasce, na krku majú aj desiatky exekučných konaní Na zrušenie starých exekúcií doplatia podľa inkasných spoločností najmä slušní daňoví poplatníci

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X