Hnutie Sme rodina predstavilo riešenia na zlepšenie stavu mliečnej krízy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mlieko
Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák.

BRATISLAVA 12. októbra (WebNoviny.sk) – Hnutie Sme rodina – Boris Kollár chce zmierniť dôsledky mliečnej krízy. Navrhuje preto päť opatrení, ktoré predstavilo na tlačovej besede.

„Hnutie Sme rodina vidí mliečnu krízu ako veľký problém, ktorý zasiahol alebo zasiahne každého z nás a je výsledkom konštantného ničnerobenia vlády od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004. Sme ohrození potravinovou sebestačnosťou, ktorá je na úrovni 42 %. Premrhali sme 10 miliárd eur a v prípade akéhokoľvek konfliktu nebudeme schopní zabezpečiť dodávky potravín,“ vyhlásil predseda hnutia Boris Kollár.

Stabilizácia dobytka a jeho navýšenie

Hnutie chce presadiť stabilizáciu dobytka a jeho navýšenie, zvýšenie počtu dojníc aspoň na priemer EÚ, pozemkové úpravy, rozvoj malých a rodinných fariem a podporu investovania do spracovateľského priemyslu.

Ceny mliečnych produktov a najmä masla narastajú, obchodníci za 250 gramov masla pýtajú okolo 2,70 eura a cena stále láme nové rekordy. Hnutie sa v budúcnosti obáva aj prekročenia 3-eurovej hranice.

„Nikto sa poriadne nevyjadril k tomu, prečo vôbec mliečna kríza vznikla a ako ju zastaviť. Vznikla kvôli nezvládnutiu zrušenia mliečnych kvót z roku 2015, opatreniami Európskej únie a pokračujúcim exportom aj napriek kríze,“ povedal na tlačovej besede Jaroslav Karahuta, ktorý pôsobí v oblasti poľnohospodárstva a potravinárskej výroby.

Jedna dojnica živí približne 41 obyvateľov

Ako zároveň Karahuta dodal, Slovensko malo od roku 2007 do roku 2017 vyššiu cenu masla ako západné štáty EÚ, v niektorých prípadoch aj o 30 %.

Prieskum podľa jeho slov ukázal aj to, že Slovensko v súčasnosti nemá nástroje na ukončenie krízy, nachádza sa na posledných priečkach v potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti a rovnako aj v produkcii, napriek získaným prostriedkom v hodnote približne 10 mld. eur.

„Hnutie Sme rodina môže deklarovať dané tvrdenia na základe overených výsledkov analýzy. Z nej vyplýva, že SR dosahuje len 42 % sebestačnosť a v EÚ sa nachádzame na 20. mieste v potravinovej bezpečnosti. Navyše v roku 2005 bolo na našom území chovaných 200 000 dojníc dnes 132 000. Jedna dojnica živí momentálne v prepočte približne 41 obyvateľov,“ zhodnotil výsledky svojho prieskumu Jaroslav Karahuta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár