Hnutie Spolupatričnosť ponúklo Mostu-Híd miesta na kadidátke. Bugár má z toho zmiešané pocity

Béla Bugár
Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda parlamentnej politickej strany Most-Híd Béla Bugár počas rokovania mimoriadnej 37. schôdze Národnej rady SR, na ktorej poslanci rokujú o návrhu skupiny opozičných poslancov na odvolanie predsedu NR SR Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu. Bratislava, 21. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

Vznikajúce hnutie Összefogás-Spolupatričnosť ponúklo koaličnej strane Most-Híd miesta na kandidačnej listine. Ako agentúru SITA informoval splnomocnenec prípravného výboru hnutia Szabolcs Mózes, hnutie v piatok rokovalo s politickou stranou Bélu Bugára a predstavilo jej svoj plán zachovania zastúpenia maďarskej menšiny v parlamente.

Hnutie zároveň deklarovalo, že jeho kandidáti nepôjdu na kandidačnú listinu žiadnej politickej strany. Odôvodňujú to tým, že Spolupatričnosť vznikla s cieľom stať sa integrátorom maďarských politických síl.

Predseda Mosta-Híd Bugár má zo stretnutia zmiešané pocity. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Klára Debnár, Most-Híd chcel na spoločnom rokovaní vidieť program hnutia.

Maďarskí voliči chcú zmenu

Hnutie Összefogás-Spolupatričnosť odovzdalo 25. septembra podpisy potrebné na registráciu politickej strany. Podľa predstaviteľov a zakladateľov hnutia chcú maďarskí voliči zmenu a spojenie maďarských síl, ktorú Most-Híd a SMK nevedeli priniesť.

K hnutiu sa pridali aj bývalí europoslanci József Nagy a Edit Bauer či bývalý ponovembrový podpredseda vlády Gábor Zászlós.

„Spolupatričnosť ponúkla miesta na svojej kandidačnej listine pre všetky maďarské strany, dnes túto ponuku dostala aj strana Most-Híd. Z trendu preferencií maďarských strán je každému jasné, že len spájanie a spoločný postup môže zabezpečiť parlamentné zastúpenie Maďarov na Slovensku,“ priblížil Mózes.

Aby však podľa neho bola spoločná kandidátka akceptovateľná pre maďarských voličov, strany musia stiahnuť svoje kontroverzné osobnosti. „Aj predseda strany Most-Híd by mal voči sebe vyvodiť politickú zodpovednosť, na čo bol podľa svojich verejných výrokov pripravený už počas koaličných rokovaní v lete,“ myslí si Mózes.

Rozdeľujú politickú scénu

Bugár priblížil, že na spoločnom rokovaní chceli vidieť program hnutia. „Sme presvedčení, že cieľom nemôže byť to, aby sme prekročili päť percent. Parlamentné zastúpenie môže byť prostriedkom na plnenie programu,“ tvrdil Bugár.

Zároveň zdôraznil, že Spolupatričnosť na svoju kandidátku prijme iba takých politikov, ktorí nerozdeľujú, no na druhej strane spustili piate hnutie, ktoré sa prihlásilo politicky zastupovať Maďarov na Slovensku.

„Tým ešte viac rozdeľujú maďarskú politickú scénu. Pre mňa je veľmi dôležité, aby sme naďalej mohli zastupovať záujmy všetkých menšín na Slovensku bez vplyvu cudzej vlády alebo strany,“ dodal Bugár.

Podľa prieskumov by sa do parlamentu nedostal ani koaličný Most-Híd, ani jeho mimoparlamentný rival SMK – MKP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárEdit BauerGábor ZászlosJózsef NagySzabolcs Mózes