Hnutie za Európu národov chce zmenšiť vplyv Bruselu, Kollár sa ohradil voči tvrdeniam o extrémizme

Boris Kollár, Marine Le Penová
Zľava: Poslanec EP zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) George Mayer, predsedníčka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen a predseda hnutia SME RODINA Boris Kollár počas konferencie hnutia Európa národov a slobody (ENF) za účasti predsedníčky francúzskeho Národného frontu, členov hnutia SME RODINA – Boris Kollár, poslanca Európskeho parlamentu (EP) a predstaviteľov politickej strany Lega Nord v Bratislave. Bratislava, 13. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Extrémizmus je to, čo sa na Slovensku dialo posledných 30 rokov, teda klamanie, kradnutie a podvádzanie zo strany vládnych elít. Na pondelkovej konferencii nazvanej Za Európu suverénnych národov v Bratislave to uviedol predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Kollár o zmene názorov

Ohradil sa pritom proti tvrdeniam, že spájanie sa s politickými stranami, ktoré bývajú označované ako nacionalistické, napríklad talianska Liga alebo francúzske Národné zhromaždenie, je extrémizmom.

Za extrémistov Kollár podľa vlastných slov označuje ľudí, ktorí chcú vystúpiť z Európskej únie a na druhej strane tiež „liberálov, neomarxistov a slniečkarov“.

Podľa predsedu Sme rodina je cieľom politických strán združených v Hnutí za Európu národov a slobody „opraviť Európsky dom“. Na margo toho, že Marine Le Penová, ktorá bola hosťom na pondelkovej konferencii, chcela v minulosti, aby Francúzsko vystúpilo z Európskej únie Kollár poznamenal, že len hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti.

Nová Európa národných štátov

Predsedníčka strany Národné zhromaždenie (predtým Národný front, pozn. SITA) Marine Le Penová na konferencii skonštatovala, že momentálne existuje boj národne orientovaných a globalisticky orientovaných politických síl.

Hlavné piliere Európy suverénnych národov, o ktorú sa Hnutie za Európu národov a slobody pokúša, sú podľa nej emancipácia, sloboda, spolupráca a ochrana hraníc. Konferenciu prostredníctvom nahraného videa pozdravil aj holandský politik Geert Wilders zo Strany za slobodu (PVV). „Budeme spolupracovať, aby sme dosiahli novú Európu národných štátov,“ vyhlásil.

Poslanec Sme rodina Ľudovít Goga na pondelkovej konferencii skonštatoval, že politické strany združené v spolku, nechcú Európu „pod americkou hegemóniou, afrikanizovanú ani pod vplyvom Číny“. „Rozhodne sme za zachovanie Európskej únie, ale chceme, aby sa zmenšil vplyv Bruselu,“ povedal s tým, že EÚ by mala život zjednodušovať a nie komplikovať.

Protest aktivistov

Za účasti hnutia Sme rodina Borisa Kollára sa v pondelok v Bratislave konalo stretnutie Za Európu suverénnych národov. Organizuje ho Hnutie za Európu národov a slobody. Na stretnutí sa zúčastnila aj francúzska politička Marine Le Penová a Georg Mayer, europoslanec za rakúskych Slobodných (FPÖ). Konferencia vyvolala nesúhlas niekoľkých desiatok aktivistov, ktorí protestovali pred miestom jej konania, hotelom River park.

Hnutie Sme rodina – Boris Kollár pred nastávajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu nadviazalo partnerstvo so stranou Lega (predtým Lega nord, pozn. SITA) talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho.

Ešte vo februári podpísalo vstup do Hnutia za Európu národov a slobody, ktorého spoluzakladateľom je práve Salvini. Zakladajúci členovia hnutia sú podľa Sme rodina za zachovanie projektu EÚ, ale zároveň sú presvedčení, že pri základných rozhodnutiach je nutné používať zdravý rozum tak, ako si to predstavuje zároveň väčšina európskej populácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMarine Le Penová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSme rodina - Boris Kollár