Hochschornerovci kráľmi športu v SR

Hoch

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Najúspešnejším slovenským športovcom v ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roku 2009, ktorú v stredu slávnostne vyhlásili v Divadle Aréna v Bratislave, sa v kategórii jednotlivcov stali vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci so ziskom 972 bodov s veľkým náskokom pred hokejistom Zdenom Chárom a kladivárkou Martinou Hrašnovou.

„Azda pomohla naša minuloročná absencia na vyhlásení. Možno si niektorí uvedomili, že niečo s tým treba robiť a dali nás na prvé miesto. Inak si to neviem vysvetliť, prečo sme vyhrali v ankete práve teraz, veď sme mali už aj silnejšie sezóny,“ poznamenal Pavol Hochschorner poukazujúc na to, že vlani, keď získali tretie olympijské zlato v rade a stali sa jedinými trojnásobnými olympijskými šampiónmi zo Slovenska, ich na druhú priečku s rekordne nízkym odstupom odsunul ďalší vodný slalomár Michal Martikán. Tridsaťročné bratislavské dvojičky vyhrali túto prestížnu anketu po prvý raz v kariére, keď predtým skončili až štyrikrát na 2. mieste (2000, 2001, 2004, 2008), z toho trikrát v rokoch, keď získali olympijské zlato. „Bol už aj taký rok (2002 – pozn. SITA), keď sme vyhrali absolútne všetko a stačilo to v ankete iba na štvrté miesto. Teraz sme nedúfali, že by to mohlo takto dopadnúť. Je to pre nás prekvapenie. Už nejakú tú dobu nosíme domov tie najlepšie výsledky a možno si už verejnosť na to tak trochu zvykla a nevie to doceniť. My však spolu s bratom takéto ankety neberieme vážne a nerobili by sme si z toho ťažkú hlavu, aj keby sme tentoraz nevyhrali.“

Peter a Pavol Hochschornerovci sa v tomto roku v kategórii C2 stali v španielskom Seu d´Urgell tretíkrát majstrami sveta, v Nottinghame zasa po piaty raz majstrami Európy a na MS pridali aj zlato v hliadkach 3xC2. Slalomári ŠKP Bratislava potvrdili pozíciu absolútnych svetových jednotiek v tejto disciplíne. Hochschornerovci sa objavili na 122 hlasovacích lístkoch až 68-krát na prvej priečke.

Na margo ďalšieho poradia v ankete Pavol Hochschorner poznamenal: „Všetci chalani, ktorí hrajú v NHL, sú super športovci. S niektorými sa poznáme osobne. Stále si však myslím, že by športovci z kolektívnych športov mali byť hodnotení nejako inak. Máme napríklad skvelý štvorkajak, ale oni vždy vyhrávali ako kolektív, nie ako jednotlivci. Máme na to svoj názor. Martina Hrašnová skvele zahádzala na majstrovstvách sveta a je perfektné, že aj z atletiky má Slovensko kov z vrcholného podujatia. Osobne si myslím, že je to jedinečný úspech, ktorý si treba oceniť. Prvé miesto futbalistov v kategórii kolektívov určite nikoho neprekvapilo. Dostali sa po prvý raz v histórii na majstrovstvá sveta a to je cenné. Teraz treba čakať, aké výsledky tam urobia.“