Hochschornerovcov čaká obhajoba titulu a boj o Londýn

Hochschornerovci
Slovenskí reprezentanti Peter a Pavol Hochschornerovci. Foto: SITA/Peter Pašuth

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome v C2 Peter a Pavol Hochschornerovci sa prvýkrát vo svojej kariére chystajú na majstrovstvá sveta na domácej vode v Čunove, kde s vodným slalomom prakticky začínali. Bratislavské dvojčatá v areáli Divoká voda už bojovali o body do Svetového pohára i o medaily na majstrovstvách Európy, ale o primát majstrov sveta sa budú na svojej „materskej“ vode tento týždeň uchádzať prvýkrát v živote.

„Samozrejme, chceli by sme opäť vybojovať čo najcennejšiu medailu, ktorou by sme potešili svojich priaznivcov,“ reagoval na otázku agentúry SITA Peter Hochschorner ml., ktorý deň po slávnostnom otvorení 34. MS vo vodnom slalome v Čunove (6. – 11. septembra) oslávi s dvojčaťom Pavlom 32. narodeniny.

Obhajoba titulu

Na MS sa budú obhajovať titul z Tacenu 2011. Štvornásobní majstri sveta, päťnásobní majstri Európy a šesťnásobní víťazi Svetového pohára vo vodnom slalome však chcú na ťažkej čunovskej vode ísť krok za krokom, čo Peter Hochschorner ml. potvrdil slovami: „Treba to brať pekne po poriadku. Najprv sa sústrediť na kvalifikáciu, potom na semifinále. Všetko zodpovedne odjazdiť, aby sa nepritrafila nejaká chyba, ktorá by nám znemožnila zúčastniť sa až finále týchto majstrovstiev sveta na domácej trati.“
Hochschornerovci
Foto: SITA/Peter Pašuth

Tréner a otec Hochschornerovcov – Peter Hochschorner st. na otázku, ako prebiehala príprava na MS 2011 v Čunove, ktorá je aj globálnou kvalifikáciou na OH 2012 v Londýne, povedal: „Chalani mali celý rok na mysli fakt, že svetový šampionát budeme mať doma – v Čunove. Tomu sme podriadili v tréningových plánoch všetko. Lenže aj tento rok príprava prebiehala tak ako po minulé roky. Bola dobrá, lepšia i smoliarska. Ani tento rok sa nám totiž nevyhýbali zranenia a choroby. Mali sme v tréningu nečakané pauzy, ale aj tie k nášmu športu patria.“

Veľký problém majú s vodou

Peter Hochschorner ml. sa pri téme tohoročnej prípravy posťažoval na dve veci – na tropické horúčavy, ktoré Slovákov sprevádzali v záverečnej fáze tréningu priamo v Čunove, a na pulzujúcu, či skôr často sa meniacu vodu v areáli Divoká voda.

„Horúčava nás v záverečnej príprave dosť obmedzovala, lebo pobyt na vode pod páliacim slnkom dosť vyčerpával. Preto sme jazdili menšie úseky a na vode sme trénovali kratšie a intenzívnejšie. Bolo to také dolaďovanie formy, hľadanie optimálneho riešenia. Nechceli sme byť dlho na slnku. Dúfame, že športovú formu sme si doma dobre načasovali,“ konštatoval Peter Hochschorner ml. a pokračoval: „Kým s horúčavou sme si vedeli poradiť napríklad úpravou tréningových jednotiek, dosť veľký problém bol s vodou, pretože v Čunove je ťažké udržať rovnakú vodu. Jeden deň tečie taká voda, na druhý deň úplne iná. Toto, podľa mňa, bude najväčší problém aj počas týchto majstrovstiev sveta. Bude umenie udržať v kanáli rovnakú vodu. Aby všetky kategórie mali k dispozícii rovnakú vodu.“

Problém pulzujúcej vody Slováci dôverne poznajú. A podľa slov Petra Hochschornera staršieho ju poznajú aj ostatní účastníci svetového šampionátu, ktorí v Čunove tento rok absolvovali niekoľko kratších či dlhších tréningových pobytov.
Bez názvu
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„Pokiaľ sa bavíme o vode, pre všetkých budú rovnaké podmienky. Niekomu voda pomôže, niekomu nie. Divoká voda je už raz taká. Teraz bude rozhodujúce, ako budú s čunovským kanálom pracovať stavitelia trati. Či trať postavia pre ľavákov alebo pre pravákov. Postavenie bránok a ich náročnosť bude rozhodujúcim faktorom. To bude veľmi zaujímavé. Najmä preto, že trate budú stavať zahraniční tréneri, ktorí s touto vodou nemajú takú prax ako my,“ dodal otec a tréner vodných slalomárov, ktorí ako jediní v histórii trikrát vyhrali olympijské hry v rade za sebou.

Boj o Londýn

Na tohtotýždňovom šampionáte majú veľkú šancu nominovať sa na štvrtú olympiádu vo svojej kariére. Všetci traja Hochschornerovci si to veľmi jasne uvedomujú a podľa toho k súťažiam MS 2011 v areáli Divoká voda aj pristupujú.

„Máme možnosť vyjazdiť si tento rok olympijskú miestenku už priamo na meno. Keby sa to podarilo, to by bol splnený cieľ, s ktorým sme do tejto sezóny išli,“ povedal Peter Hochschorner ml. a pokračoval: „Samozrejme, že medaila pred vlastnými priaznivcami by potešila, ale keď sa nepodarí, nič sa nedeje. Budú predsa aj ďalšie majstrovstvá sveta, ale tá olympiáda je teraz pre nás najdôležitejšia. Témou číslo jeden pre nás na tohoročných MS v Čunove je získať právo štartu na budúcoročnej olympiáde v Londýne.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol HochschornerPeter Hochschorner