Hochshornerovci si do Španielska berú dve lode

Hochschornerovci
Vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci Foto: SITA/Peter Pašuth

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome v C2 Peter a Pavol Hochschornerovci vo štvrtok odchádzajú do dejiska tohtoročného európskeho šampionátu v španielskom Seu d´Urgell na záverečné týždňové sústredenie.

Na trati, ktorú netradične takmer v centre mesta v peknom prostredí parku postavil známy slovenský staviteľ tratí Ondrej Cibák pre vodnoslalomárske súťaže OH 1992 v Barcelone, budú ladiť športovú formu tak, aby gradovala práve v termíne XII. majstrovstiev Európy (9. – 12. júna).

„Veľa bude záležať od toho, ako organizátori postavia bránky, kde ich v tom úzkom koryte kanála umiestnia,“ reagoval Pavol Hochschorner na otázku o medailových ambíciách, s ktorými rodáci z Bratislavy zvyknú už minimálne jedno desaťročie cestovať na európske či svetové šampionáty.

Čakajú zložité preteky

Trať v Seu veľmi dobre poznáme. Zvykne sa nám na nej dariť, no tento rok to bude poriadne náročné, pretože posledné správy zo Španielska tvrdia, že je tam veľmi málo vody. Kanál je úzky, s našou deblovkou sa tam ťažko manévruje. Budú to zložité preteky. Navyše je tam plno kameňov. Takže asi budeme jazdiť po nich,“ opísal Pavol Hochschorner vodnoslalomársky areál, v ktorom sa bude bojovať o tituly majstrov sveta.

„Práve pre tie kamene si do Španielska berieme dve lode. Staršiu nám do Seu dovezú tréneri na prívese za mikrobusom a druhú novšiu nám dovezie jej výrobca kamiónom. Na tej minuloročnej budeme trénovať a na novšej pôjdeme preteky. Budeme sa však snažiť jazdiť tak, aby sme na tých kameňoch obe lode nerozbili. Aby sme mali na čom vôbec jazdiť,“ objasnil „hovorca“ trojnásobných olympijských víťazov a štvornásobných majstrov sveta, prečo budú mať v dejisku ME 2011 k dispozícii dve lode.

Najväčší dlhoroční súperi Wolf so Štepánkom nám odpadli, lebo sa prekvapujúco nedostali do českej reprezentácie. Pavol Hochschorner

Keďže práve Pavol musel prípravu na ME pre zranenie chrbta nútene prerušiť, tesne pred odletom do Španielska hovoril aj o tejto boľavej téme. „Chrbát ma už nebolí tak veľmi, ale pri nejakých extrémnych záberoch cítim bolesť na ľavej strane hrudníka medzi rebrami. Asi tam mám niečo presilené. Chrbát spevňujem cvikmi, ten sa postupne už dáva do poriadku, bolesti medzi rebrami ma však z času na čas prenasledujú. Pomaly si na ne zvykám, lebo jazdiť sa s tým dá. Lekári mi nedávno poradili, že chrbát si vyliečim, keď si dám v tréningu a v súťažení dlhšiu pauzu. Ale to si teraz nemôžeme dovoliť, takže trénujem a jazdím aj cez bolesť. Dokonca, keď som na vode, chrbát je takmer v poriadku. V lodi sa tak koncentrujem na vodu a trať, takže nemám kedy myslieť na boľavý chrbát. Tak som trénoval aj v Londýne na olympijskom kanáli. Tak budem trénovať a jazdiť aj teraz v Seu d´Urgell. Možno práve počas pretekov, keď budeme bojovať o medailu, zabudnem aj na starosti s chrbtom a na pichanie medzi rebrami,“ konštatoval Pavol Hochschorner.
Hochschornerovci
Foto: SITA/Peter Pašuth

Podľa neho veľkou konkurenciou v boji o európsky primát budú dve lode z Francúzska, jedna z Nemecka, dve slovenské a minimálne jedna česká.

Najväčší dlhoroční súperi Wolf so Štepánkom nám odpadli, lebo sa prekvapujúco nedostali do českej reprezentácie. Nové posádky však dali dokopy Francúzi, kde si do deblovky sadli dvaja bývali singlisti. Oni budú silní. Nemci nás tiež nenechajú na pokoji a my si musíme dať pozor aj na bratrancov Škantárovcov a na Tomáša Kučeru s Jánom Bátikom. Takže vážnych adeptov na tie tri medaily je už teraz viac ako dosť,“ tvrdil Pavol Hochschorner, ktorý sľúbil, že v Seu si už dajú pozor na harmonogram súťaží, aby nemuseli letieť do areálu vodného slalomu takou rýchlosťou ako sa im to podarilo na MS 2009 pred štartom súťaže hliadok 3xC2.

„Z hotela, kde sme bývali, do areálu to bolo síce iba nejakých tristo-štyristo metrov, ale keď máte do štartu pretekov iba niekoľko minút, aj tých pár metrov vám dá poriadne zabrať. Leteli sme dolu námestím ako bez duše. Našťastie všetko sme s poriadne vyplazeným jazykom stihli a spolu so Škantárovcami a Kučerom s Bátikom sme prvýkrát v histórii vyhrali súťaž hliadok. Boli to však preteky s časom, ktoré sme si spôsobili sami. Druhýkrát by sa nám to už nemuselo vydariť. Takže už si na naše súťaže dáme väčší pozor,“ dodal Pavol Hochschorner.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol HochschornerPeter Hochschorner