Hodinky, ktoré astronaut prepašoval na Mesiac, idú do dražby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hodinky
Náramkové hodinky, ktoré mal pred štyridsiatimi štyrmi rokmi na ruke astronaut David Scott pri misii Apollo 15 na Mesiaci, budú dražiť 22. októbra v Bostone. Foto: RR Auction

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Náramkové hodinky, ktoré mal pred štyridsiatimi štyrmi rokmi na ruke astronaut David Scott pri misii Apollo 15 na Mesiaci, budú dražiť 22. októbra v Bostone.

Sú to pritom jediné hodinky, ktoré boli vo vesmíre a ponúkajú ich na predaj v aukcii. Vyvolávacia cena bude 50-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 44 700 eur) a záujemcovia budú môcť týždeň vopred hlásiť svoje ponuky online.

Scott riadil ako prvý lunárne vozidlo

David Scott bol siedmym človekom, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca a ako prvý riadil lunárne vozidlo. V roku 1971 sa mu počas návštevy Mesiaca pokazil chronograf – prístroj na meranie presných časových úsekov, ktorý v spolupráci so švajčiarskym výrobcom vyvinula NASA pre všetkých svojich astronautov. Scott mal bez jej vedomia so sebou vlastné hodinky, ktoré neskôr použil pri svojej poslednej prechádzke po Mesiaci aj pri pristávaní na Zemi.

Americký výrobca Bulova mu hodinky so stopkami ponúkol na demonštrovanie výdrže prístroja v takých podmienkach. „Pod istými predpokladanými prevádzkovými podmienkami, bola jediná metóda sledovania životných podmienok s náramkovým chronografom. Mal som len Omega Speedmaster od NASA a tie sa ukázali byť zlyhaním,“ povedal astronaut v jednom z rozhovorov a dodal, že si druhé hodinky vzal ako zálohu z obozretnosti. Okrem členov posádky a supervízora o hodinkách nikto nevedel.

NASA na hodinky nedala povolenie

Po návrate z vesmíru odhalilo nepovolené hodinky na palube vyšetrovanie, ktoré inicioval Kongres Spojených štátov. NASA skonštatovala dobrý úmysel astronauta, uviedla však, že mu na to nedala povolenie. Z komerčných dôvodov ale nezverejnili výrobcu. Do roku 1996 sa o prípad nikto nezaujímal.

Vtedy sa Scotta počas rozhovoru pýtali na záložné hodinky a on uviedol, že šlo o hodinky Waltham. Svoju chybu opravil v roku 2014, keď po dlhšom preskúmaní počas ďalšieho rozhovoru skonštatoval, že značka pri diskusiách o misii nebola prioritou.

Informácie pochádzajú z webstránky www.space.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír